preloader

21. Yüzyılın En İyi Dizileri

10.04.2023
21. Yüzyılın En İyi Dizileri

Yazı Boyutu:

Amerikan yapımı “The Wire”dan “Mad Men”e, “Breaking Bad”den “Fleabag“e kadar 21. yüzyılın dikkat çeken en iyi dizilerini keşfedin.

2000 yılından itibaren yayınlanmaya başlayan ve akıllarda yer alan diziler, sinema severlerin radarına giren yapımlar arasında yer alıyor. Amerikan yapımı “The Wire”dan “Mad Men”e, “Breaking Bad”den “Fleabag“e kadar 21. yüzyılın dikkat çeken en iyi dizilerini keşfedin.

The Wire, Blu TV – IMDb: 9.3

Dizi, 2002 yılında başlamış ve 2008 yılında toplam 60 bölüm, 5 sezonla sona ermiştir. Dizi Amerika’nın Maryland eyaletinde, Baltimore şehrinde geçer. “The Wire” dizisi ile Baltimore’un arka sokaklarında geçen amansız uyuşturucu ve polis savaşına şahit oluyoruz. Dizide her sezon Baltimore’un ayrı bir yüzünü görüyoruz. Polis, siyaset, mafya üçgeninde geçen “The Wire”, senaryo ekibinde ki emekli polislerden ötürü uyuşturucu ticareti ile ilgili gerçek ve epey enteresan bilgiler içeriyor. “The Wire” dizisi, gerçekçiliği ve derin anlatımı nedeniyle TIME, The Guardian, Entertainment Weekly gibi dergiler tarafından değişik zamanlarda “En İyi Dizi” olarak seçilmiştir.

Yayın aralığı: 2002 – 2008

Mad Men, Prime Video – IMDb: 8.6

“Mad Men”, Matthew Weiner tarafından yaratılan ve Lionsgate Television tarafından yayınlanmaya başlayan bir Amerikan yapımı dönem dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Hayatlarımıza 19 Temmuz 2007 itibarı ile giriş yapan dizi, 17 Mayıs 2015’te final bölümünü yayınlayarak 7 muhteşem sezon ve 92 bölümün ardından ekranlara veda etmiştir. Dizi, Mart 1960’ta başlar ve Kasım 1970’e kadar uzanır.

Yayın aralığı: 2007 – 2015

Breaking Bad, Netflix – IMDb: 9.4

Vince Gilligan tarafından yaratılan, bir Amerikan suç-drama dizisi olan “Breaking Bad”, 20 Ocak 2008’den 29 Eylül 2013’e kadar AMC’de yayınlandı. 5 sezon süren dizi toplam 62 bölümden oluşuyor. Seti; Albuquerque, New Mexico’da kurulan dizi, üçüncü evre akciğer kanseri teşhisi ile mücadele eden düşük maaşlı, dahi ve yaşadıklarından dolayı depresif bir ruh haline bürünen, bir lisede kimya öğretmeni olarak çalışan Walter White’ın hikâyesine odaklanıyor. White, eski öğrencisi Jesse Pinkman ile ortaklaşa, yeraltı dünyasının tehlikelerinde gezinirken ailesinin mali geleceğini güvence altına almak için kristal meth üretmet-satma işine girişir ve kendisini suç dünyasının ortasında bulur.

Yayın aralığı: 2008 – 2013

{26709}

Fleabag, Prime Video – IMDb: 8.7

“Fleabag”, Phoebe Waller-Bridge tarafından ilk kez 2013’te gerçekleştirilen tek kadın şovuna dayanarak yaratılan ve senaryosu yine Phoebe Waller-Bridge tarafından kaleme alınan bir İngiliz komedi-drama dizisi olarak karşımıza çıkıyor.

Waller-Bridge, Londra’da özgür ruhlu ve cinsel açıdan aktif ama öfkeli ve kafası karışmış genç bir kadın olan baş karakteri canlandırıyor. Baş karakterin belli anlarda kameraya dönerek izleyiciye açıklamalar yapması ve sık sık gerçekleştirdiği iç monologlar ile dördüncü duvarı kıran dizi 21 Temmuz 2016’da başladığı serüvenine 8 Nisan 2019’da yayınlanan final bölümü ile nokta koymuştur.

Yayın aralığı: 2016 – 2019

Game of Thrones, BeIN Connect – IMDb: 9.2

George R. R. Martin’in fantastik roman serisinin televizyon uyarlaması olan “Game of Thrones”, ilk bölümünü 17 Nisan 2011 tarihinde yayınladığında küresel çapta bir sansasyona sebep olmuştu.

Final bölümü ve genel çerçevede final sezonu ile izleyiciler arasında genellikle hayal kırıklığı yaratan “Game of Thrones”, geniş karakter kadrosu ve dünyanın dört bir yanına uzanan setleri ile televizyon tarihinin en büyük bütçeli yapımları arasında yer alıyor. Çekimleri; İngiltere, Kanada, Hırvatistan, İzlanda, Malta, Fas ve İspanya’da gerçekleşen dizi, toplamda 8 sezon ve 73 bölümden oluşuyor.

Yayın aralığı: 2011 – 2019

I May Destroy You, Prime Video – IMDb: 8.1

“I May Destroy You”, BBC One ve HBO için Michaela Coel tarafından yaratılan bir İngiliz drama televizyon dizisi. Londra’da geçen çarpıcı hikayesi ile, Metacritic’e göre 2020’nin eleştirmenlerce en çok beğenilen televizyon dizisi olan “I May Destroy You”, The New York Times tarafından “Endişeli bir dünya için mükemmel bir dizi” ifadesi ile tanımlanmıştır. En İyi Mini Dizi BAFTA’sını kazana dizi Emmy ve Peabody Ödülleri de dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

Yayın aralığı: 2020 –

{48410}

The Leftovers, Diğer – IMDb: 8.3

Damon Lindelof ve Tom Perrotta tarafından yaratılan ve 29 Haziran 2014’ten 4 Haziran 2017’ye kadar HBO’da yayınlanan “The Leftovers”, bir Amerikan doğaüstü gizemli drama televizyon dizisidir. “The Leftovers”, 14 Ekim 2011’de dünya nüfusunun %2’sini oluşturan 140 milyon insanın açıklanamayan, aynı anda ortadan kaybolması olan “Ani Ayrılış” adlı küresel bir olaydan üç yıl sonra başlar. Bu olayın ardından, ana akım dinlere olan inancın kırılmasıyla birlikte bir dizi kült ortaya çıkar. Perrotta’nın aynı adlı ismi taşıyan ve 2011 yılında yayımladığı romanına dayanan dizi, olan bitene uyum sağlamaya çalışan polis şefi Kevin Garvey ve ailesinin, yas tutan dul Nora Durst ve erkek kardeşi Reverend Matt Jamison’ın yaşamları etrafında şekillenir.

Yayın aralığı: 2014 – 2017

The Americans, Disney Plus – IMDb: 8.4

Joe Weisberg tarafından yaratılan bir Amerikan dönem dizi olan “The Americans”, Soğuk Savaş dönemini ele almaktadır. Dizi, Washington DC’nin bir Virginia banliyösü olan Falls Church’te yaşayan Amerikalı evli bir çift olarak poz veren iki Sovyet KGB istihbarat subayı Elizabeth ve Philip Jennings’in hikayesini merkeze alıyor. Ayrıca dizi, karşı istihbaratta çalışan bir FBI ajanı olan Jennings’in komşusu Stan Beeman de dahil olmak üzere her iki taraftaki ajanların bakış açılarını takip ederek Washington’un FBI ofisi ile KGB arasındaki çatışmayı izleyiciye sunuyor. Dizi, Ocak 1981’de Başkan Ronald Reagan’ın göreve başlamasının ardından başlıyor ve Aralık 1987’de, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği liderlerinin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’nı imzalamasından kısa bir süre önce sona eriyor.

Yayın aralığı: 2013 – 2018

The Office, Prime Video – IMDb: 8.5

Pilot bölümü 9 Temmuz 2001’de BBC Two’da yayınlanan bir İngiliz komedisi olan “The Office”, Ricky Gervais ve Stephen Merchant tarafından yaratılmıştır. Wernham Hogg adlı kâğıt şirketinin Slough şubesindeki ofis çalışanlarının, ofis içerisindeki gündelik hayatına değinen dizide, dizinin aynı zamanda yaratıcısı Ricky Gervais dizide başrolde yer alan David Brent karakterini canlandırıyor.

Yayın aralığı: 2001 – 2003

{23784}

Succession, Diğer – IMDb: 8.7

Jesse Armstrong tarafından yaratılan bir Amerikan kara mizah-drama dizisi olan “Succession”, bugün hâlâ yayınlanmaya devam eden tek dizi olma özelliğine sahip. 3 Haziran 2018’de HBO sayesinde hayatımıza giren dizi, küresel bir medya ve eğlence şirketi olan Waystar RoyCo’nun yönetici olan Logan Roy’un sağlığı konusundaki belirsizlikten dolayı şirketin kontrolü için savaşan Roy ailesini merkez alıyor.

Yayın aralığı: 2018 – 2023

The Crown, Netflix – IMDb: 8.6

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin özel yaşantısına yakından bakıyoruz. Muhtemelen şimdiye kadar Kraliyet Ailesi hakkında yapılan bir filmi mutlaka izlemişsinizdir. Queen, The King’s Speech, Spencer… Bunlardan sadece çok bilinenleri. Fakat “The Crown” yayınladığı günden itibaren tüm dengeleri değiştirmiş durumda. Dizi Kraliçe 2. Elizabeth’in öyküsünü derinlemesine ele alırken, bir yandan da aile içinde yaşanan kaosları, aileye yeni katılan üyelerin yaşantısını görüyoruz.

Yayın aralığı: 2016 – 2023

Stranger Things, Netflix – IMDb: 8.7

Bu çocuklar gözümüzün önünde büyüdü desek, yanılmış olmayız bizce! 2016 yılında değişik konusuyla büyük bir ses getirerek, dizi aleminin ilk sıralarında yerini almayı başaran “Stranger Things”te, olaylar her bölüm daha da sürükleyici bir hale geliyor. 80’lerin bilim kurgu ve korku klasiklerine gönderme yapan dizi, üç kez En İyi Drama dâhil onlarca Emmy adaylığı kazandı.

Yayın aralığı: 2016 – 2024

{105967}

The Handmaid’s Tale, Hulu – IMDb: 8.4

Kırmızı pelerinli, beyaz başlıklı damızlık kadınlar… Margaret Atwood’un aynı isimli romanından uyarlanan dizi, Gilead isimli bir toplumda geçiyor. Doğal sebepler nedeniyle nüfus düşüşü yaşayan bu toplumda kadınlar devletin malı olarak kabul ediliyor. Toplumun yeniden çoğalması için üreme hizmetine zorlanan Offred, bu acımasız koşullarda hayatta kalmaya çalışıyor.

Yayın aralığı: 2017 –

Homeland, Disney Plus – IMDb: 8.3

Homeland bir CIA draması. Irak’ta kaybolup, uzun süre sonra ülkesi Amerika’ya dönen Scott Brody bir CIA ajanı tarafından şüpheli bulunur. Carrie Anderson, Scott Brody’nin El-Kaide üyesi olmasından ve bir saldırı düzenlemeye hazırlandığından şüphelenir.

Yayın aralığı: 2011 – 2020

Narcos, Netflix – IMDb: 8.8

Uyuşturucu İle Mücadele Dairesi’nde çalışan bir Meksikalı bir ajan olan Javier Pena, ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ı yakalamak için Birleşik Devletler tarafından Kolombiya’ya yollanır.
Escobar’ın gerçek hayat hikayesinden uyarlanan dizi, dünya çapına yayılmış bir uyuşturucu şebekesini engellemeye çalışan kolluk kuvvetlerini konu ediniyor.

Yayın aralığı: 2015 – 2017

{33121}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları