preloader

Yazın Güneşe Karşı Alınabilecek Önlemler

23.04.2020
Yazın Güneşe Karşı Alınabilecek Önlemler

Yazı Boyutu:

aaa

Konu güneş olduğunda çok dikkatli tercihler yapmak gerektiğini göz önünde bulundurarak, alanının en önemli isimlerinden dermatolog Ömür Tekeli’ye güneş konusundaki şahsi tercihlerini sorduk.

Dermatolog Ömür Tekeli, güneşten korunmak için dikkat edilmesi gereken önerileri OGGUSTO’ya özel anlattı.

Bir dermatolog olarak güneşe karşı duruşunuz nasıldır?

Güneş enerjisiyle çalışan, ancak güneşin lekelendirici, cildin sıkılığını belirleyen kollajeni yıpratan, etkisinden fazlasıyla korkan bir doktorum. Geçmişte yoğun bir akne problemi yaşadım. Onları gidermek için dermatolog oldum. “Madem oldun, biraz da lekelerle deneyimlen” demiş olacak ki hayat, lekelendim. Akneleri ilaçlarla ve kimyasal peelinglerle hallettim. Lekeleri de her şeyi deneyip en sonunda Q switch lazer ile çözdüm. O gün bugündür, Q switch lazer en yakın mesleki dostumdur. Yaz aylarında her şeyi yapmayı ihmal edebilirim ama Q switch lazeri asla!

Yazın Güneşe Karşı Alınabilecek Önlemler

Peki güneş koruyucularla aranız nasıl?

Güneş koruyucu kullanmadan kapıdan çıktığım tek bir günüm yoktur. Kullanmayanı ya da sadece yazın kullanmayı akla getirenleri şaşkınlıkla karşılıyorum. Güneş koruyucu olarak Heliocare, Bioderma, Skinceuticals, La Roche Posay, Vichy, Daylong, Tiara gibi ürünleri tercih ediyorum. Bir insanın sahip olup olabileceği en yaşlanma karşıtı duruş, koruyucusunu yaz/kış kullanmasıdır.

Heliocare

Satın Al

Bioderma

Satın Al

Skinceuticals

Satın Al

{771123}

Güneş koruyucuya ek olarak aldığınız başka önlemler var mı?

Her gün eve geldiğimde, çevre kirliliğine bağlı olarak yüzümde biriken toz ve ağır metalleri bir yıkama jeliyle arındırmaya özen gösteriyorum. Cildimdeki kuruluk arttığında Cetaphil hassas ciltler için olanı, ufak tefek akne problemi yaşadığımdaysa Ceres Dermal’i kullanıyorum. Vücudumu yıkarken Cetaphil body wash kullanıyorum. Bu sayede kreme alıştırmamış, nemi hapsetmiş oluyorum.

Ceres Dermal

Satın Al

Cetaphil

Satın Al

Peki cildimize ekstra nem kazandırmak için ne yapmalıyız?

Havuz sularında kullanılan temizlik ürünleri, ciltte oldukça kurutucu bir etki gösterebiliyor. Bu etkileri geriye döndürmek için nemlendirici yerine su bazlı serumları, özellikle de C vitamini konsantrasyonu yüksek olanları tercih ediyorum. Cildimiz biraz yardımla kendi nemini kendi ayarlayabiliyor zaten. Bazen sadece aktive etmek gerekiyor. Skinceuticals ve Obagi öneri olarak sayabileceklerim arasında. Yazın tuzlu su ve güneş yine de cildi fazlaca kurutabiliyor. O zaman adrese teslim nemlendirmeye inanıyorum ve kendime gözümün çevresine de dokunacak şekilde saten dolgu uyguluyorum. Böylelikle, bütün yaz derimin nem tutuşunu garanti altına alıyorum.

Obagi

Satın Al

Skinceuticals

Satın Al

En İyi Güneş Kremleri

Güneş ışınlarının cildinizde oluşturacağı zararlı etkilerden korunmak, genç ve sağlıklı bir cilt görünümü için son derece önemli. Cildinizi UVA ve UVB ışınlarından etkili şekilde koruyacak en iyi güneş kremlerini bir araya getirdik.

Yazın Güneşe Karşı Alınabilecek Önlemler