preloader

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları

15.12.2022
Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları

Yazı Boyutu:

Şahane doğa manzaralarıyla yol keyfinize keyif katacak en güzel sürüş rotalarını inceledik.

Sürücü koltuğunda otursanız da oturmasanız da, güzel manzaraların eşlik ettiği yolculuklar daima unutulmaz olur. Şehir karmaşasından uzakta, doğanın kalbine doğru katedilen her kilometre bir tatil havası taşır. Akan görüntülere doğru giderken yolda olma hâli ise insan zihnini rahatlattığı gibi daha fazla yer görmek için teşvik ediyor. Siz de teşvik olmaya dünden razıysanız, sizin için seçtiğimiz Türkiye’nin en güzel sürüş rotalarına göz atın.

Akyaka – Akbük Yolu

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları

Gökova Körfezi çevresindeki birbirinden güzel sürüş yolları saymakla bitmez. Ancak Akyaka-Akbük yolu, 25 km’lik körfez manzarasına eşlik eden Kızılçam ormanlarıyla kesinlikle listenin ön sıralarında yer almalı. Çoğunlukla butik tesislerin ve sakin plajların olduğu güzergâh üzerinde zaman zaman dar ve virajlı olan yollar, yavaşlayıp manzaranın keyfini daha çok çıkarmak için bilerek inşa edilmiş gibi. Akbük’ün muhteşem sularına kendinizi bıraktığınızda aklınızda hâlâ yoldan kalan görüntüler oluşursa hiç şaşırmayın.

Trabzon – Artvin Yolu

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları

Kaçkar Dağlarının eşliğinde 300 km’lik uzunluğuyla Trabzon-Artvin yolu, Karadeniz’in tüm güzelliklerini önünüze seriyor. Yükseklere dizilmiş yaylalar, mis gibi gür sularıyla şelaleler, oksijen deposu ormanlar ve Karadeniz mutfağının birbirinden lezzetli seçenekeleri seyahatinizi güzelleştirmek için sizleri bekliyor. Sümela Manastırı’ndan Ayder Yaylası’na, Polovit Şelalesi’nden Artvin’de bulunan Karagöl’e kadar görülecek yerlerin listesini yaparken zorlanabilirsiniz.

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları
Kara Göl

Eskişehir – Han Yolu

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları

Eskişehir’den tarihi kervan ve ticaret yollarının birleştiği Han ilçesine doğru dümdüz uzanan yollarda, sürüş keyfi ve konforu katlanıyor. İlkbaharla birlikte yolun iki tarafında yemyeşil vadiler ve ekinlerle dolu tarlalar uzanıyor. Roma ve Bizans dönemlerinden kalan antik kalıntıların bol olduğu bölgede, hangi medeniyetten kaldığı tespit edilemeyen gizemli bir yeraltı şehri de bulunuyor. Han ilçesinde, Frigyalıların Kral Midas adına yaptıkları 17m yüksekliğindeki görkemli Yazılıkaya Anıtı’nda bir sürüş molası verebilirsiniz.

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları
Yazılıkaya Anıtı

Finike – Kaş Yolu

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları

Antik bir liman kenti olan Finike’den Kaş’a uzanan bu yol, her ne kadar virajlı olarak bilinse de Akdeniz’in en güzel manzaralarına sahip sürüş rotalarından biri. İrili ufaklı şahane plajlar dışında, mavinin her tonunu taşıyan koylara bakmak için yolculuğunuza sık sık ara vermek isteyebilirsiniz. Özellikle Demre yolu üzerinde, her virajın ardında cennetten bir parça görünümde olan bu koylara rastlamak mümkün. Ayrıca yol üstünde bir de kültür turu yapmak isterseniz, Demre bölgesinde Likya Uygarlıklar Müzesi bulunuyor.

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları
Likya Uygarlıklar Müzesi

Karaburun – Çanakkale Yolu

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları

İzmir’in nüfus bakımından en küçük ilçesi olan Karaburun’dan başlayarak Çanakkale Boğazı’nın sınırlarına kadar uzanan Karaburun-Çanakkale yolu, hayran olunacak ziyaret noktalarıyla dolu bir güzergâhta bulunuyor. Yaklaşık 500 km’lik uzunluğu olan yolda, Ege kasabalarını keşfedip ufka kadar uzanan günbatımlarına şahit olabilirsiniz. Efes’te bir tarih ve kültür molası verip, Akçay’ın serin sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Dilerseniz Cunda Adası’nda birkaç gün geçirip Kaz Dağları’nın eteklerinde kamp yapabilirsiniz.

Ceylan Kara
Ceylan Kara
editörün tüm yazıları