preloader

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Yazı Boyutu:

Hem otomobil final ürünleri hem yan sanayisi ile dünyada önemli bir konumda yer alan Türkiye’de üretilen otomobilleri keşfedin.

Türkiye otomotiv sektörü hem final ürünleri hem de yan sanayisi ile dünyada önemli bir konumda yer alıyor. 2023’de yollarda olması beklenen TOGG’un gündemdeki yerini koruması sebebiyle de Türkiye’de üretilen otomobillere bir göz atmak ister misiniz? Bu haberde ağırlıklı olarak binek otomobiller ve hafif ticari araçlara yer verdik. Bunların haricinde Mercedes-Benz Türk, Karsan, Temsa, Isuzu, Otokar, BMC gibi markalar ağır ticari araçlar üretirken, Ford Otosan’ın elektrikli mobilite çözümü Rakun projesi ya da çok sayıda elektrikli mikro araçların da Türkiye’de üretildiğini hatırlatmak isteriz.

Fiat Egea

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Türkiye binek otomotiv pazarının tartışmasız satış lideri olan Fiat Egea, Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretiliyor.

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

4 kapılı sedan, 5 kapılı hatchback ve station kasa tipleri haricinde HB ve SW için bir de “Cross” ve “Cross Wagon” isimli SUV esintili seçenekler Bursa’daki fabrikadan yollara çıkıyor.

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Fiat Egea, Fiat Tipo ya da Dodge markası altında Neon ismiyle dünyanın farklı ülkelerinde de pazarlanıyor.

Fiat Doblo

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Türkiye’nin otomotiv üretimi ve ihracatındaki gözbebeği modellerden Doblo, ilk neslinden günümüze Bursa’daki Tofaş fabrikasında üretiliyor.

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Ülkemize hem istihdam hem de ihracat katma değeri sağlayan bu değerli model, yakında yeni nesliyle yollarda olacak. Ancak bu sefer Doblo, Türkiye’de değil, İspanya’daki fabrikadan yollara çıkacak.

Fiat Fiorino

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Fiat’ın PSA Grubu ile gerçekleştirdiği Minicargo projesi kapsamında “hayatta kalan” tek model Fiat Fiorino ve ilk andan itibaren Bursa’daki Tofaş fabrikasında üretiliyor. Yakın zamanda bir makyaj daha görerek artık ömrünün sonlarına yaklaştığını vurgulayan Fiorino, günümüzde satın alınması en kolay araçlardan bir tanesi.

Ford Transit Courier & Ford Tourneo Courier

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Tamamıyla Ford Otosan mühendisleri tarafından geliştirilen, dönemi için, 13 yıl aradan sonra Türkiye’deki ilk sıfırdan otomobil üretim fabrika yatırımı olan Kocaeli-Yeniköy’de bantlardan inen ve dünyada sadece tek üretim merkezi Ford Otosan Yeniköy Fabrikası olan Ford Courier serisinde, orta ticari versiyonlara Transit, hafif ticari versiyonlara da Tourneo takıları ekleniyor. Küçük hafif ticari araç pazarındaki en iyi yol tutuşa sahip araç olarak anılan Ford Transit Courier ve Ford Tourneo Courier kardeşler, Türkiye için de önemli bir ihracat simgesi.

{775218}

Ford Transit Custom & Ford Tourneo Custom

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Orta boyutlu ticari araçlar ve VIP minibüs sektörlerindeki yerli temsilcilerimiz Ford Transit Custom ve Ford Tourneo Custom. Courier’deki gibi isimlerine göre orta ticari ya da hafif ticari olan bu araçlarda hibrit seçenekler de sunulmaya başlandı. Ford Otosan’ın Kocaeli-Gölcük fabrikasında üretilen araçların yakın bir gelecekte yenilenmesi ve Volkswagen Transporter ve Caravelle ile platform kardeşi olması bekleniyor. Bu da demek oluyor ki, Ford Otosan fabrikasında yakın bir zamanda Volkswagen modelleri de yollara çıkacak.

Ford Transit

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın ticari hayatındaki bir efsane olan Ford Transit, Ford Otosan’ın Kocaeli-Gölcük fabrikasında üretiliyor. Neredeyse sınırsız kombinasyonu bulunan Transit modelleri, önden çekişli, arkadan itişli ya da 4×4 olmak üzere farklı aktarmalara sahipken, Van, Minibüs ve Kamyonet olarak 3 ana kasa tipine de sahip. Hibrit seçenekleri mevcut olan Transit’in elektrikli versiyonu da Nisan ayında hattan indirildi. Avrupa’nın en güçlü ve Türkiye’nin ilk tam elektrikli ticari aracı Ford E-Transit yakında yollarda olacak.

Hyundai i10

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Tüm Avrupa için Türkiye’de üretilen Hyundai i10, A segmentinin yeniden gündeme gelmesinde etkin bir rol oynadı. Son iki nesli sadece İzmit’teki fabrikada üretilerek yollara çıkan Hyundai i10, özellikle otomobil kullanmaya yeni başlayanlar ya da ekonomik bir ulaşım arayanlar için ideal bir seçenek.

Hyundai i20

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

İzmit’teki Hyundai fabrikasının bir diğer yerli üretimi B segmentinde yer alan Hyundai i20. Zengin donanımı ve çarpıcı tasarımına bir de N takılı performans odaklı modelini ekleyen Hyundai i20, küçük sınıfın en çok tercih edilen otomobilleri arasında yer alıyor.

Hyundai Bayon

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Hyundai’nin Türkiye’de ürettiği ilk SUV-Crossover model olan Bayon, uygun fiyata yerden yüksek, hakim bir sürüş deneyimi sunuyor. Radikal tasarımı ve farklı renk seçenekleriyle kısa zamanda B-SUV kategorisinin en çok tercih edilenleri arasına giren Hyundai Bayon’u incelemenizi tavsiye ederiz.

{773183}

Renault Clio

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Bursa’daki Oyak-Renault fabrikası 70’lerden günümüze bir istikrar sembolü olarak ülkemize katma değer sağlıyor. Son dönemde Renault Clio 5 üretimiyle hem Türkiye’de hem de Avrupa başta olmak üzere yakın coğrafyamız yollarında dolaşan Renault Clio’lar hep Bursa’da üretiliyor.

Renault Megane Sedan

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Oyak Renault’nun Bursa’daki fabrikasından üretimi Karsan’a devredilen Renault Megane Sedan, ülkemizdeki en çok satılan araçlar arasında. Megane Sedan’ın üretim kapasitesinin yerini yakında yeni Mitsubishi Colt’un alması bekleniyor.

Toyota C-HR

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Modern dönemin ilk yerli SUV-Crossover’ı ya da Türkiye’de üretilen ilk hibrit otomobil olan Toyota C-HR, Sakarya’dan yollara çıkıyor. Radikal tasarımlı C-HR, özellikle hibrit yani hem elektrikli hem de benzinli motorlu versiyonuyla özellikle şehir içinde çok ekonomik yolculuklar sağlıyor.

Toyota Corolla

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

İlk olarak 90’lı yıllarda yerlileşen Toyota Corolla, aradaki birkaç nesildeki ithalatının ardından güncel versiyonuyla yine “yerli kimliğini” koruyor. Bu sayede ülkemizdeki en fazla tercih edilen sedan otomobillerden olan Toyota Corolla, özellikle hibrit versiyonuyla pek çok kişinin garajında yer alıyor. Dünyanın gelmiş geçmiş en fazla satılan otomobilinden de bu beklenirdi!

Yakında Üretilecek Olan Yerli Otomobiller

Türkiye’nin otomotiv sektörü, yerli ekonominin ve kalkınmanın önemli lokomotiflerinden biri oldu. Uzun yıllardır istihdam ve özellikle ihracat alanlarında zirveyi başka hiçbir sektöre kaptırmayan otomotivde yeni modellerin daha ülkemizden yollara çıkacağı haberleri mevcut. Gelin, yakın zamanda yerli üretim olması beklenen bazı araçlara beraber bakalım.

Mitsubishi Colt

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Renault-Nissan-Mitsubishi birleşimin bir kararı olarak, Mitsubishi’nin B segmentindeki istikrarlı modeli Colt, yeni neslinde Bursa’daki Oyak-Renault fabrikasında üretilecek. Yayınlanan ilk çizimlerinde Yeni Mitsubishi Colt’un, Renault Clio 5 ile büyük benzerlik gösterebileceğini görebiliyoruz.

TOGG

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Uzun yıllardır beklenen ve Mart 2023 gibi ilk seri üretim örneklerinin yollara çıkacağı açıklanan TOGG yani Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu, tamamen elektrikli altyapısıyla birçok ilki barındıracağa benziyor. İlk tanıtılan araç tamamen elektrikli bir C-SUV iken, yakın gelecekte bu aracı sedan (Cross Coupe) ve B-SUV modellerin de izlemesi öngörülüyor.

Volkswagen Transporter & Caravelle

Türkiye’de Üretilen Yerli Otomobiller

Ticari araç segmentindeki birleşmelerden nasibini alan iki model arasında Volkswagen Transporter ve Caravelle de yer alıyor. Bir sonraki nesilleri Ford Otosan’ın Kocaeli-Gölcük fabrikasında üretilecek olan kardeşler, yeni transit ile benzerliklere sahip olacak. Bu da ülkemizin ihracat avantajını arttıracaktır.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan
editörün tüm yazıları