preloader

Yılın En İyi 6 Erkek Saat Trendi

04.05.2017
Yılın En İyi 6 Erkek Saat Trendi

Yazı Boyutu:

Önemli özellikleri ile bu yıl saat dünyasında iz bırakan saat trendlerini derledik.

1- Eğlenceli Komplikasyonlar

Konstantin Chaykin, Joker

Konstantin Chaykin, şaşırtıcı saat mekanizmalarına Batman’in karakteri Joker’i kattı ve hatta eğlenceli bir tasarımla Joker’in çeşitli mimiklerini de kadrana yansıttı. İskambil kartı sembolleri bezelin etrafına oyularak işlenmiş. Modelin göz bebekleri, dakikaları ve saatleri gösteren iki hareketli diskten oluşuyor. En farklı kısmı, şimdiye kadar yapılan ay fazlarından daha farklı bir tasarımı olması. Ağız ve içerisindeki hareketli dil ay durumlarını gösteriyor.

RJ-Romain Jerome, RJ X Pokemon

Pokemon’un hayatımıza girişinin 20. yılında marka ile iş birliği yapan Romain Jerome sadece 20 adet limitli olarak elle mineleme tekniği ile RJ X Pokemon Pikachu modelini üretti. Kadranın yanında yer alan elektrik simgesinin üzerinde markanın logosu yer alıyor. 20.000 $ fiyatla saat pazarına sunuldu. 21. Yüzyılın pop kültürünün simgelerinden biri olan Pokemon için markanın sürprizleri devam ediyor ve biz de sizlerle bu güzel zevkle paylaşacağız.

2- İşlemeli Modeller

Hublot, Big Bang Broderie Sugar Skull Fluo

Bing Bang Broderie Sugar Skull Fluo, Hublot’un geleneksel materyallere geri dönüş niteliğinde nakış işlemeli bir modeli. İpek organza kumaş üzerine kontrastlık yaratan, parlak renklerle yapılan işlemeler ustaca kullanılmış. 41 mm kasa içerisinde kafatası motifi işlenmiş ve safir kristal cam ile korunuyor. 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliği var. Bezelleri ise safirlerle süslü, ışıl ışıl bir model. Kendinden kurum mekanizmasının 42 saat güç rezervi özelliği bulunuyor.

Gucci, Marché Des Merveilles ve Dive

Erkek saatlerinde nadir olarak uygulanan bir yöntem olan nakış tekniği Gucci modeli ile sanatsal bir tarza bürünüyor. Unisex olarak tasarlanan modellere işlemeli kadranları farklı bir saat imajı çiziyor. Marché des Merveilles koleksiyon ailesinin kadranı hayvan motifleri ile süslü.

Yılın En İyi 6 Erkek Saat Trendi

Gucci Dive ise kauçuk kayışı ile 40 mm ve 45 mm olarak iki farklı ölçüde sunuluyor.200 metreye kadar su geçirmezlik özelliği bulunuyor.

Yılın En İyi 6 Erkek Saat Trendi

{77678}

3- Kadranı Sanat Dolu Saatler

Blancpain, Métiers D’Art Workshop

Blancpain, atölyelerinde ürettiği 1 adet limitli modeli Vileret koleksiyonuna ait, Métiers d’Art Workshop ile ülkesi İsviçre’ye saygılarını sunuyor. Kadranında, çok yüksek olmasa da şekli ve hava koşulları nedeniyle dünyanın tırmanması en zor dağlarından bir Matterhorn dağları yer alıyor. Onun önünde ise meşhur kraliçe inekleri boynunda büyük çanlarla festival dövüşünü yapıyorlar. Altın ve bakırın karışımı özel bir alaşım olan Shakudō ile tüm gravürler oluşturulmuş. İneklerin çanları ise altın. Tüm bu harika hikaye 42 mm Blancpain kadranı içerisinde yer alıyor. Tabi ki elle kurum 13R3A kalibreye sahip ve 8 gün güç rezervi var.

Corum, Big Bubble Magical Voodoo

Vodo karekterini bileğinde görmek isteyenler için Corum özel bir model sunuyor. Corum Big Bubble Magical Voodoo, Kanadalı fotoğraf sanatçısı Matt Barnes ve İsviçreli saat ustalarının ortaya çıkardığı bir koleksiyon modeli. Karanlık, korkunç bir o kadar da eğlenceli bir kadrana sahip. Saat ibreleri kadranın kenarında yuvarlak olarak gizli bir şekilde yer alıyor. Titanyum kasa ve vulkanize edilmiş kauçuk bilekliği ile kullanım kolaylığı arttırılmış. 100 metre su basıncına dayanıklı ve elle kurum otomatik mekanizma ile hayat buluyor.

4- Heritage Modeller

Zenith, Heritage 146

Zenith, 1960’lara ait modelini, muhteşem mekanizması El Primero ile tekrar donanımlandırdı. Özellikle vintage kronograf model sevenlerin çok hoşlanacağı bir model. Retro görünümlü Heritage 146, 38 mm çapında çelik bir kasalı. Merkezi saniye ibresi, saat 3 konumunda 30 dakikalık bir sayacı bulunuyor. Bezelinde ise takometre ölçeğine sahip. Rodyum kaplı baton ibrelerin yer aldığı, güneş ışını motifli tropik kahve veya mavi kadran seçenekleri bulunuyor. Modelin en önemli farkı, yüksek frekanslı otomatik El Primero Calibre 4069’un sağladığı, saatte 36.000 titreşim ayrıcalığı ile güçlendirilmiş olması. 50 saatin üzerinde güç rezervli yüksek frekanslı mekanizma, 50 metreye kadar su geçirmezlik ve iki yuvarlak butonun yanı sıra yivli bir tepeye sahip.

Tissot, Heritage 1948 Chronograph

Geçmişe dönüş modellerinden Tissot Heritage 1948 Chronograph, COSC- sertifikalı 8888 adet limitli üretildi. 39.5 mm kasası otomatik mekanizmaya ev sahipliği yapıyor. Son yılların en moda bilekliği meş ile deri kayış opsiyonel olarak veriliyor. 1450$ ve deri kayışlı versiyonu ise 1400$ fiyatla mağazalarda yerlerini aldı.

Longines, Heritage 1945

Longines, saat tasarım yıllarının en güzel dönemleri olan 40’lardan bir modelini, Heritage 1945 ile yeniden canlandırıyor. Sağlam çelik kasası içerisinde matlaştırılmış, bombeli somon renkli bakır kadranı sıcak tonları ile eskitilmiş görünümlü deri kayışı tasarım bütünlüğünü koruyor. Dışbükey kadran üzerine işlenmiş arabik rakamları ikonik yirminci yüzyılın ortalarına ait sade tarzın altını çiziyor. L609.3 otomatik kalibre, 40 mm çapındaki çelik kasanın içine yerleştirilmiş.

Tudor, Heritage Black Bay Chrono

Tudor, kendi atölyesinde ürettiği ilk kronografını tekrar Heritage modeli ile tanıtıyor. Tudor’un bir çok modeline ilham kaynağı oluşturan Heritage Black Bay Chrono, kendinden kurum mekanizmaya sahip. Black Bay’in1969 yılından en karakterize özelliklerinden biri olan akrebindeki kar tanesi mat siyah kadrandaki yerini koruyor. Saat 6 konumunda tarih göstergesi yerleştirilmiş.41 mm çapında çelik kasa ve Kronograf kalibresi MT5813 ile 70 saat güç rezervine sahip. 200 metre suya dayanıklı. Tek yöne dönen dalış bezeli, 60 kademeli ve 60 dakika ölçüm skalası ile donanımlandırılmış. 70 saat güç rezervi var ve tabi ki COSC sertifika sahibi bir model.

{77672}

5- İnce Saatler

Audemars Piguet Royal Oak Ultra Slim

AP Royal Oak Ultra Thin, 18 K sarı altın ile sunulan bir model. Kalibre Ref.2121 ile can bulan model sadece 3.05 mm kalınlığında, aslında inceliğinde dememiz daha doğru. 39 mm çapında kasa ölçüsüne sahip. Model iki farklı kadran rengi ile hazırlandı. Köşeli kasası ile üzerindeki vidaları ile karakteristik tasarımını tekrar en ince modelinde de yaşatıyor.

Cartier, Drive de Cartier Extra Flat

Cartier’in her yıl biraz daha incelterek tanıttığı modeli Extra-Flat bu sefer çapını da biraz küçülttü. 36 saat güç rezervi özelliğini mekanizması Ref.430MC kalibreden alıyor. yastık biçimi kasasının kenarları yuvarlatılarak daha yumuşak bir şekil kazandırılmış. 38x39mm ölçülerinde olan kasası 6.6 mm inceliğinde. Beyaz altın olan versiyonu 200 adet limitli ve 16.700 $. Pembe altın olanı ise limitli değil ve 15.600 $.

Piaget, Altiplano 60

Aslen kuyum üzerine uzmanlaşmış bir firma olmasına rağmen iddialı saat yapımcılarından biri. Kalibre 9P’yi yarattığında en ince kalibre ile tanışmıştık. Markanın ekstra ince modelini 60’lı yıllarda Alain Delon tarafından tanıtıldı. Daha sonra 12 P otomatik kalibre ile 2.35 mm.lik incelikle saat dünyasını buluşturdu. Altipilano, 60 yıldönümünü koleksiyonunu 18 k altın ve 38 mm, 43 mm olmak üzere iki kasa ölçüsü ile sundu. 1960’ların tüm estetik detaylarını üzerinde barındırıyor. Baton indeksleri ve ibreleri kadranı adeta bir taç gibi süslüyor. Yüksek saatçilik ürünü ve 1200P kalibreye sahip.

6- İskelet Modeller

Vacheron Constantin, Métiers d’Art Mécaniques Ajourées High Jewellery

Büyüleyici iskelet tasarımın en güzel uygulamalarından birini, bu yıl Vacheron Constantin Metiersd’Art Mecaniques Ajourees modeli ile tanıdık. 127 parçadan oluşan parçalar 21 adet taş ile birleştirilmiş. Kadranında saatler Roman rakamı ile ifade edilmiş. Elle kurum mekanizması ile can bulan Metiersd’Art Mecaniques Ajourees’in mistik görünümü 40 mm.’lik yuvarlak 18 K. beyaz altın kasasının içerisine saklanmış. Yaklaşık 65 saat güç rezervi bulunuyor ve 54 adet pırlanta ile ışıldıyor.

Tag Heuer, Carrera Heuer-02T Deluxe Version

Tag Heuer Carrera Heuer-02T, özellikleri ile çok ayrıcalıklı olarak nitelendirmeyi hak ediyor. Sadece COSC belgeli otomatik kronograf sertifikasına değil, ayrıca titanyum ve karbon flying tourbillonu da bulunuyor. Üstelik tüm bunları 38 mm çapın içerisinde gerçekleştiriyor. Yenilikler ve icat materyallerin peşinden koşan Tag Heuer Carrera Hauer-02T Deluxe 2016’da tanıtılan modelin yeni versiyonu ve 5. derece titanyumdan üretildi. 68 adet baget pırlanta ile bezelinin süslüyor. Model Tag Heuer atölyelerinde yaratıldı ve Tourbillonun kalbinde yer alan denge yayı markanınsaat parçaları üreten İsviçreli ortağı Atokalpa tarafından yapıldı.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ
editörün tüm yazıları