preloader

Motosikletlerden İlham Alan 5 Saat Modeli

05.02.2020
Motosikletlerden İlham Alan 5 Saat Modeli

Yazı Boyutu:

İlhamını motosikletlerden alan saat modellerini saat tutkunları için bir araya getirdik.

Heyecanı seven saat firmalarının ve dinamik motosiklet şirketlerinin tasarım iş birlikteliğinden doğan saat modelleri, tüm tasarım dinamikleri ile özel yapımlar olarak karşımıza çıkıyor. Motosikletlerle ruh birlikteliği yapan 5 saat modelini sizler için inceledik.

Breitling Premier B01 Kronograf 42 Norton Edition

Motosikletlerden İlham Alan 5 Saat Modeli

Breitling’in İngiliz ünlü motosiklet firması Norton Motorcycles ile iş birlikteliği adeta iyi ki bir araya gelmişler dedirten bir tasarımı bizlere kazandırdı. Her çizgisinde cesareti işleyen tasarımın özünde kentsel bir şıklık ışıltısı dikkat çekiyor. İki markanın da geçmişinde yer alan güçlü mühendislik bilgilerinin birleştiği model, tasarımının dışında marka miraslarını da bileklere taşıyor. 42 mm paslanmaz çelik kasasının sol tarafında bu güzel arkadaşlığın işareti olarak “Norton” gravürü yer alıyor. Motosiklet hayranları için, modelin kasa arkasında şeffaflığının üzerinde çizimi de ayrıcalığına katkı sağlıyor. Siyah kadranındaki altın rakamlar ve ibreler ile zamanın daha rahat okunması sağlanıyor. Tüm sportifliğine uygun olarak, 100 metreye kadar su basıncına dayanıklılık özelliği bulunuyor. Kahverengi kayışının dışında çelik bilezik alternatifi de kullanım ve beğeni seçeneklerini çoğaltıyor. Zorlu kronograf testlerinden geçerek COSC sertifikasına sahip olması da teknik üstünlüklerinden biri. Ayrıca takimetresi kadranın dış çerçevesinde yer alırken kırmızı “TACHYMETER” yazısı da güzel bir kontrast yaratıyor.

Zenith Pilot Type 20 Chronograph Ton-Up Black

Motosikletlerden İlham Alan 5 Saat Modeli

Yüksek saatçilik markası Zenith, anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında centilmen motosiklet sürücülerini bir araya getirerek The Movember Vakfına destek veriyor. Bu proje için yeni bir model tanıtan Zenith, prostat kanserine ve erkek sağlığına dikkat çekmeyi amaçlıyor. Markanın DGR ruhunun bir devamı olarak tasarlanan yeni model, Zenith Pilot Type 20 Chronograph Ton Up Black ismini taşıyor. Maskülen çizgilere ağırlık veren bir tasarım içerisinde, hızı seven Ton Up Boys çizgilerine uygun eskitilmiş sportif 45 mm kasa çapı ile sunuluyor. Limitli olarak sadece 5 adet üretilen saatin ayrıcalıklı duruşuna kişiselleştirilebilen kayışı da eklenince, eşsizliği sevenlerin ruhuna kolaylıkla hitap ediyor.

{88227}

Baume & Mercier Indian Motorcycle Clifton Club 10403

Motosikletlerden İlham Alan 5 Saat Modeli

Baume & Mercier, Shelby American ile ortak projeleri sonucunda Shelby Cobra'dan ilham alınan modeller yarattı. Sonrasında ise daha da Amerikanlaşan bir çalışma ile Amerika’nın ilk motosiklet firması olan Indian Motorcycle ile ortaklık oluşturdu. Chief ve Scout kronograf saat modelleri, Indian motorlarından ilham alınarak üretildi. Limitli olarak üretilen çelik versiyonu ise otomatik kronograf bir saat. Siyah kadranının üzerinde gümüş renkli alt kadranlar yer alırken, takimetre ölçeği ise bezelde konumlandırıldı.

Bell & Ross, B-Rocket

Motosikletlerden İlham Alan 5 Saat Modeli

Bell & Ross, Harley Davidson modellerinden birinden esinlenerek B-Rocket modelini tasarladı. Modern ve biraz da retro görünüme sahip bu tasarım, karakteristik saten dokunuşlu çelik 46 mm çapındaki kasasıyla dikkat çekiyor. 500 adet sınırlı sayıda meraklılarının beğenisine sunuldu. 100 metre su geçirmezlik özelliği bulunan saatin kadranına üç adet sayaç yerleştirildi ve anti refle safir kristal cam ile korunma altına alındı.

Harley-Davidson Bucherer Blue

Motosikletlerden İlham Alan 5 Saat Modeli

Carl F. Bucherer, Harley- Davidson ile yaptığı iş birlikteliği sonucunda, eşsiz bir motosiklet modeli olan Harley-Davidson Bucherer Blue’yu İsviçre’de Harley-Davidson atölyelerinde, 2.500 saatten fazla bir sürede üretti. Motosikletin yanar döner mavi tonu için özel bir kaplama yöntemi kullanıldı. Carl F.Bucherer, bu eşsiz modeli saatçilik ustalığı ile birleştirdi ve yarattığı saati motosiklet tankının sağ kısmına özel bir bölüm ile entegre etti. Böylece saatin kadranı motosiklet motorunun bir parçası haline geldi. Motorun vibrasyonunun saatin mekanizmasına zarar vermemesi için özel silikon halkalı bir tutucu ile yerleştirildi. Ayrıca bu özel bölme sadece modeli korumuyor, motosikletin çalışmadığı süre içerisinde kurulmasını da sağlıyor.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ
editörün tüm yazıları