preloader

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHH

14.12.2018
2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHH

Yazı Boyutu:

aaa

Lüks dünyasının en önemli fuarı SIHH 2019 için geri sayım başladı. 14-17 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek fuarda sergilenecek saatleri ilk OGGUSTO’da görün.

Lüks saat ve mücevher dünyasının en önemli fuarı olan (Salon International De La Haute Horlogerie) SIHH her yıl olduğu gibi Ocak ayında Cenevre’de kapılarını açacak. 14-17 Ocak tarihleri arasında hayranları, distribütörler ve basın ile buluşacak modelleri daha yakından görülebilmesi için fuar son gününde halka açık olarak düzenleniyor. Birbirinden güzel modellerin sergileneceği fuara geri sayım başlarken markalar, sır gibi sakladıkları modellerinden bazılarını önceden tanıtmaya başladılar. SIHH’de yer alacak 35 markanın arasında A.Lange & Söhne, Audemars Piguet, Baume & Mercier, Bovet, Cartier, Girard-Perregaux, Greubel Forsey, Hermès, IWC, Jaeger-LeCoultre, Montblanc, Panerai, Parmigiani Fleurier, Piaget, Richard Mille, Roger Dubuis, Ulysse Nardin ve Vacheron Constantin gibi efsanevi isimler yer alıyor.

IWC PİLOT AİLESİ

Konu pilot ve havacılık saatleri olduğunda hep belirttiğimiz ve saat severlerin de çok iyi bildiği şey, pilot saatlerinin saat tutkunları arasında ayrı bir yeri olduğudur. Havacılık ile ilgili olmasa hatta uçak korkusu bile olsa tasarımı ve fonksiyonlarının farklılığı erkekleri birer pilot saati almaya itiyor. Tabi belirtmekte yarar var bazı modeller kadın saat severlerin de ilgisini çekiyor. Pilot saatlerinde en doyurucu modelleri sunan markalardan biri olan IWC Schaffhausen, bu yıl da SIHH öncesi bizleri çok mutlu eden pilot saatleri ile tanıştırdı. Her bir koleksiyon, mühendislik başarısı, işçilik uzmanlığı ile dolu ayrıcalıklar taşıyor.

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHH

Pilot’s Watch Timezoner Spitfire Edition “The Longest Flight

Efsanevi İngiliz savaş uçaklarından esinlenilerek Spitfire askeri havacılık mühendislerinin talep ettikleri gereksinimler doğrultusunda geliştirildi. Koleksiyonun en öne çıkan modeli Pilot’s Watch Timezoner Spitfire Edition “The Longest Flight” (ref. IW395501), ilk kez patentli Timezoner mekanizmasını, IWC üretimi tam otomatik mekanizma ile buluşturdu. 250 adet olarak “Silver Spitfire- The Longest Flight” projesine ithaf edildi ve dünyanın çevresi dolaşacak iki pilot olanSteve Boultbee Brooks – Matt Jones için özel olarak geliştirildi.

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHHPilot’s Watch Chronograph Spitfire

IWC, koleksiyon ailesinin omurgası olarak nitelendiği modeli, 41 mm kasa çapına sahip. Markanın ilk Pilot’s Chronograph’ı, 2016’da çıkan ve şirket içi en önemli üretimlerinden biri olan 69000 kalibre ailesine ait bir mekanizmayla çalışıyor. Bronz kasa, zeytin yeşili kadrana sahip ve 46 saat güç rezervine sahip.

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHHPilot’s Watch Double Chronograph TOP GUN Ceratanium

IWC, 2007 yılında sunduğu TOP GUN’ı, ABD donanmasının en iyi pilotlarının taktik ve uçuş eğitiminden esinlenerek modellerini hazırlamıştı. Bu yıl aynı ruh ile devam eden Pilot’s Watch Double Chronograph TOP GUN Ceratanium (ref. IW371815) modelinde ise ilk kez Ceratanium®malzemesi kullandı. Farklı bir ilk olarak da simsiyah model ile karşımıza çıkıyor. Kendinden kurmalı mekanizmalı 79230 kalibreyle çalışıyor ve güç rezervi 44 saat. Siyah kadran ve siyah saat ibreleri barındıran saati, kumaş astarlı kauçuk kordon tamamlıyor.

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHHBig Pilot’s watch Constant – Force Tourbillion Edition “Le Petit Prince”

Marka, sabit güç tourbilonlu ile pilot saatinde farklı bir ilki muhteşem modeli Küçük Prens tasarımında sunuyor. 10 adet tasarlanan model, sert altın ve manyetik alanlara karşı korumalı yumuşak demir iç kasaya sahip. Daimi ay fazı ise sadece 577. yılda bir kez ayarlama gerektiriyor.

Montblanc – Star Legacy Nicolas Rieussec Chronographs

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHH

Kronografın mucidi Nicolas Rieussec anısına var edilen Star Legacy ailesine beklenilen yeni üye 2019’da geliyor; Star Legacy Nicolas Rieussec Chronographs. Bombeli kadranı saat 12 konumuna yerleştirilmiş ve üzerinde yer alan yaprak şekilli indeksleri ile zamanı gösteriyor. Tarih bölümü ise saat 6 yönünde bulunuyor. İki alt kadranı ise tipik bir Nicolas Rieussec tarzını yaşatıyor. Kasa çapı 44.8 mm ve 30 metre su basıncına dayanıklı. Kendi atölyelerinde üretilen kalibresi modele 72 saat güç rezervi sağlıyor. Kırmızı altın ve paslanmaz çelik kasalı olarak iki farklı edisyon ile sunulacak.

Jaeger-Le Coultre – Master Ultra Thin Moon Enamel

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHHYüksek saatçiliğin en üst noktasında yer alan markalardan biri olan Jaeger-Le Coultre, tüm sanatsal ruhunu İsviçre’nin muhteşem Jura dağlarından alıyor ve zirveden modellerini sunuyor. İsviçreli olup doğasından etkilenmemek imkânsız ama söz konusu Jaeger- Le Coultre gibi estetik genleri yüksek bir marka olunca, üretilen her saatin sanatsal ve teknik yaratımları daha da değerli oluyor.

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHH

Montblanc – Star Legacy Automatic Date & Full Calander Moonphase

Paslanmaz çelik olarak sunulacak olan iki modellerden Automatic Date 39mm diğeri Full Calendarise 42 mm kasa çapına sahip. Gloşe desenli kadranı ve etrafındaki demiryolu deseni modelin genetik şıklığını arttırıyor. Her iki modelde markanın kendi kalibreleri ile çalışıyor.

Star Legacy Automatic Date

Star Legacy Full Calander Moonphase

Panerai Submersible Chrono – Guillaume Nery Edition

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHHFransızların ünlü serbest dalış şampiyonu Guillaume Nery, sadece rekorları ile değil çektiği görüntüler ile de bizleri su altı dünyasının büyüleyiciliğine sürükleyen önemli bir isim. Hem sportif hem doğa dolu hem de sanatsal özellikleri barındıran Nery için Panerai özel bir model olarak Submersible Chrono ailesinden Guillaume Néry Edition’ı üretti. Tüm özellikleri ile profesyonel bir dalış saati. 300 metre derinliğe kadar suya dayanırken, kadranındaki parlak nokta ve indeksleri ile rahatlıkla en karanlık ortamda bile zamanı bizlere okutuyor.

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHH

Roger Dubuis – Excalibur Spider Ultimate Carbon

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHHSIHH’in en baş döndüren firmalarından olan Roger Dubuis, hem tasarım hem de kullandığı materyallerle dinamik tarzına devam ediyor. Fuar öncesinde dünya basınına sunduğu ilk model Excalibur Spider ailesinden Ultimate Carbon (Ref. RDDBEX0675). Bu modelinde büyük bir ustalık ile kullandığı karbon ile pırlantayı kadran ve bilezik kısmı dahil olmak üzere eşleştiriyor. Pırlantanın yumuşak tarzından çok daha keskin, kışkırtıcı bir yönünü 195 adet baget pırlanta ile kadranına taşıyor. 45 mm kasa çapı içerisinde ağır bir duruş ama hafif bir kullanım sunuyor. Markanın kendi atölyelerinde yaratılan kalibresi ile çalışan saat limitli edisyon olarak sadece 8 adet üretildi.

Fiyatı: 550.000 CHF

{771588}

Vacheron Constantin – Les Cabinotiers Minute Repeater Tourbillion Sky Chart

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHHVacheron Constantin, bir adet ürettiği pırlantalar eşliğinde yeni modelini Cenevre yüksek saatçiliğin merkezini oluşturan fuar için hazırladı. 45 mm çapında kasası içerisinde siyah gloşe desenli kısmı kadranın ortasına yerleştirilmiş olan 18k beyaz altın modelin hem ön hem de arka yüzü çizilmelere dayanıklı safir kristal cam ile korunuyor ve kadran arkasında Cenevre’nin üzerindeki yıldız haritasının rahatlıkla izlenmesini sağlıyor. Vacheron Constanti, Les Cabinotiers Minute Repeater Tourbillon Sky Chart kadranı üzerinde indeksler ve ibrelerde beyaz altından yapılmış ve kasa ile büyük bir uyum sağlıyor. Saat 6 konumunda, modelin zamanı hatasız ölçmesini sağlayan tourbillon mekanizması Malta haçı logosunun altında yer alıyor. 58 saat güç rezervi olan saat aynı zamanda dakika tekrar özelliği ile de taçlandırılmış bir model. Beyaz altın kasasının etrafında yer alan çerçevesinde 112 adet baget kesim pırlantalar yer alıyor. Elle kurum mekanizması ise 413 parçadan oluşuyor.

Fiyatı: Sadece istek üzerine sunuluyor.

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grande Complication Phoenix

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHHGelecek yılın en güzel modeli 2019 SIHH için Vacheron Constantin’den geldi; Les Cabinotiers Grande Complication Phoenix (Ref. 9700C/003R-B187). 18k kırmızı altın ile sunulan eşsiz model 15 farklı komplikasyonu içeriyor. Gün doğumu ve batımı, zaman denklemi, gökyüzü haritası, güç rezerv göstergesi, tourbillon, ay fazı, yıldız saatleri, astrolojik takvim, vurgulu tork mekanizması, dakika tekrarı, sürekli takvim, mevsimler, zodyak işaretleri ile muhteşem bir yüksek saatçilik örneği ortaya koyuyor. Tüm bu özellikler 839 parçanın bir ara gelmesi ile de mükemmel çalışan elle kurum mekanizması ile oluşturuldu. 58 saat güç rezervi bulunuyor ve 47 mm’lik kasasının etrafı elle oyularak 500 yıllık ölümsüzlük sembolü olan ateş kuşu gravürü işlenmiş. Bu saatten dünya üzerinde sadece bir tane bulunuyor.

{771488}

Piaget – Altiplano Automatic 40 mm Meteorite Dial

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHHPiaget, Altiplano koleksiyonundan beyefendiler için zarif bir modelin ön tanıtımını yaparak, bu yıl daha da farklı modellerin hayran bırakacağının ipuçlarını veriyor. 40 mm kasa çapı 18k pembe altın, 6.5 mm kalınlığında ultra ince bir model ve minimalistik hazırlanan ayar tepesi ile uyumlu bir tasarım çizgisine sahip. Meteoritten yapılan gri kadranı her modelde farklılık gösterdiği için onu eşsiz ve tek kılıyor. Gri kadran üzerinde pembe indeks ve ibreler ile zamanı gösteriyor. Oldukça dikkat çekici Altiplano Automatic 40 mm Meteorite Dial’in kalbinde Piaget’nin kendi atölyelerinde geliştirip, ürettiği kalibresi bulunuyor. Kadrana uygun gri timsah derisi kayış ile sunuluyor. 44 saat güç rezervi ile çalışan bu olağanüstü saatten sadece 300 adet limitli olarak üretildi.

Fiyatı: 24,500 CHF

Piaget – Altiplano Tourbillon Meteorite 41MM

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHHPiaget Altiplano Tourbillon, mavi göktaşından yapılmış şeritli kadranı ile her parçası eşsiz bir model. Mavi zemin üzerinde saat indeksleri altın ile belirtiliyor. Saatin bezelinde ise pırlantalar adeta bir taç gibi modelin etrafını sarıyor. 18 K altın kasasının kadranı ile uyumu Piaget Altiplano Tourbillon’un estetik güzelliğini arttırırken, zamanı daha hassas ölçen tourbillonun ince olarak yapılandırılması, Piaget’nin bu yıl da incelik yarışına 41 mm çap ve 4.6 mm kasa inceliğinde tourbillon modeli ile katkıda bulunduğunu gösteriyor. Sadece 28 adet sınırlı sayıda üretildi ve 44 saat güç rezerv özelliği bulunuyor.

Cartier – Prive

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHHSon iki yılın gözde kasa modellerinden fıçı(varil) kasanın en şıklarından biri Cartier tarafından tanıtıldı. Hem günümüz hem de geçmiş tasarım izleri ile donanımlandırılmış Tonneau, çizgilerin detaylarında markanın ustalığını vurguluyor. Kıvrımlı dikdörtgen olarak da tanımlayabileceğimiz kasa tipi 1906 yıllarının Cartier kodlarına oldukça sadık kalmış. 100 adet sınırlı edisyon, yakutlarla süslenerek platin veya pembe altın kasa içerisinde sunuluyor.

2019’un En Çarpıcı Saat Modelleri - SIHH