preloader

2018’in Limitli Saat Modelleri

04.01.2018
2018’in Limitli Saat Modelleri

Yazı Boyutu:

aaa

İsviçre, Cenevre Palexpo’da yılın ilk lüks saat fuarı 15-19 Ocak 2018’de kapılarını açacak. Böylece Salon International de la Haute Horlogerie-SIHH 28. kez saat meraklılarına ev sahipliği yapacak. Fuarda yüksek saatçilik markaları 2018’in en yeni modellerini sunacaklar. Saat meraklılarının merakla beklediği modellerin ve yeniliklerin bir kısmı şimdiden tanıtılmaya başlandı. Büyüleyici komplikasyonlar, tasarımların yer aldığı ilk izlenimlerimizden limitli olarak üretilen modelleri sizler için inceledik.

Vacheron Constantin Traditionnelle Complete Calendar Collection Excellence Platine ve Historiques Triple Calendrier 1948

Lüks saat markası Vacheron Constantin, yeni yılın ilk modellerini tanıtırken iki limitli model sunuyor.

2018’in Limitli Saat Modelleri

SIHH’in en merakla beklenen markası olan Vacheron Constantin, Traditionnelle ailesine katılan Complete Calendar Collection Excellence Platine ile fuar öncesi yüksek mekanik sevenlerin gönüllerini fethetmeye başladı. Bu yeni model ait olduğu koleksiyonun karakteristik özelliklerini taşıyor. Yuvarlak kasa, zarif çerçeve, demiryolu görüntülü dakika çizgileri, yunus formundaki akrep ve yelkovan ile Traditionnelle koleksiyonunun kimliğini oluşturan belirleyici özelliklerini Platin ayrıcalığı taçlandırıyor. Kadranın üzerinde, zarif mavi bir okun belirttiği tarih göstergesi ve ayrıca, ayları ve haftanın günlerini belirten 2 gösterge bulunuyor. 30 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip, kasası 41 mm. çapındaki Traditionnelle Complete Calendar Collection Excellence Platine’in 308 bileşenden oluşan kalibresi 2460 QCL, 40 saatlik bir güç rezervine sahip. Kusursuz bir teknolojiye sahip ayın safhaları fonksiyonu ise sadece 122 yılda bir düzeltme gerektiriyor. Kişiye özel numaralandırılan bu istisnai Platin (950) koleksiyonu sadece 100 adet üretildi.

2018’in Limitli Saat Modelleri

Vacheron Constantin Historiques Triple Calendrier 1948, 2 yeni yorum ile 1940’ların estetik şifrelerini kullanarak ikonik modellerini yorumluyor. 10.35 mm kalınlığında kasası, “Box-type” diye adlandırılan safir camın mükemmel işçiliğiyle kusursuz son dokunuşlar dikkat çekiyor. 253 bileşenden oluşan, 65 saat güç rezervli ve elle kurmalı 40 mm’lik mekanik Historiques Triple Calendrier 1948’in kalbinde Kalibre 4400 QCL atıyor.

Orijinal versiyonuna en yakın ve sadık model 18 karat pembe altın kasa içerisinde tasarlanmış. 200’er adet 2 seri olarak limitli sayıda üretilen saat, 1948 yılında tasarlanan 4240L referanslı modeli canlandırıyor. Son derece rafine, gökbilimiyle ilgili 3 farklı takvime sahip; kırmızı uçlu bir okla gösterilen tarih, ayları ve haftanın günleri belirten 2 gösterge ve saat 6 hizasındaki ayın safhaları göstergesi. Kahverengi krokodil kayış, bordo renkli ayın safhalarıyla asorti içerisinde. Aynı şekilde bunun lacivert versiyonu da bulunuyor.

{88189}

Jaeger Lecoultre Casa Fagliano Kayışlı Reverso Tribute Duoface

2018 yılında saatin tasarımına daha da değer katacak ayrıcalıklı birlikteliklerin artacağını daha önceki yazımızda belirtmiştik. Yıla henüz başlarken en güzel ortaklıklarından doğan modelini Jaeger-LeCoultre Casa Fagliano kayışlı Reverso Tribute Duoface’i duyurdu.

2018’in Limitli Saat Modelleri

Marka geçen yıl başlayan ve birlikte yürüttükleri çalışmalarını bu yıl da sürdürerek 100 adet limitli olarak yeni modelini SIHH öncesi tanıttı. Arjantinli ünlü deri atölyesi Casa Fagliano ile iş birliktelikleri mükemmel bir tasarımın ortaya çıkmasını sağladı. Reverso Tribute Duoface modeli, sıra dışı deri işçiliği ile iki farklı tonda Cordovan derisi kayışla tekrar tasarlandı. Jaeger-LeCoultre’un pembe altın kasalı yeni Reverso Tribut Duoface, kontrast iki kadranı çevreliyor. Arduaz grisi, gün ışığı dekorlu kadranı, el işçiliği saat indekslerine ev sahipliği yapıyor.

Modelin yerel zamanı gösteren arka yüzündeki gümüş kadranda iki farklı finisaj kullanılarak zarif bir ışık oyunu yaratılmış; arka planda Clous de Paris desenli gloşe ve merkezde opalin finisajı. Saat 6 konumundaki Gündüz/Gece göstergesi bu büyüleyici saate kavisli kıvrımlar vererek karakter katıyor. Her bir kayış tek tek elde hazırlanıyor ve işleniyor; böylece her kayışın patina ve finisajı eşsiz ve kendine has. Limitli üretimi kasa arkasına işlenmiş olan “Limited Edition – One of 100” yazısı ile tescilleniyor.

Montblanc Timewalker Rally Timer Chronograph Limited Edition 100

2018’in Limitli Saat Modelleri

100 adet üretilen modellerden Montblanc TimeWalker Rally Timer Chronograph, spor ve yarışçılık ruhunu tasarımının her ayrıntısında özenle hissettiriyor. Çok fonksiyonlu model cep, kol saati ve gösterge paneli olarak da kullanılabilecek. Hafif titanyum kasası 50 mm çapında. Modelin ayar düğmesi ‘60 yılında üretilen DNA’sından esinlenilerek saat 12 konumuna yakın olarak yerleştirilmiş. Özel tasarımlı kayışı ile bilek için yaratılmış bir kronograf saat modeli. Açılı olarak kadranı bileğin her duruşunda rahat okunmaya izin veriyor. MB kalibre M16.29 mekanizması 50 saat güç rezervine sahip. Yaklaşık 38.000€’a alıcılarını bekleyecek.

{88244}

IWC Schaffhausen Tribute to Pallweber Edition

2018’in Limitli Saat Modelleri

IWC Schaffhausen’in bu yıl 150. yılı olması nedeniyle biz saat sevenlerin de markadan beklentisi büyük. Aldığımız duyumlara göre de IWC bu anlamlı yılına yakışır çalışmalar ile yeni yıla başlıyor. Bu yıla özel 27 adet limitli edisyon ile sunduğu modellerinden biri Pallweber. Bizce markanın en anlamlı modeli; çünkü tamamıyla kendi tasarım kodlarını kullanarak ilk mekanik dijital kol saatini yarattılar. 250 adet sınırlı modelin kadranının minesi de hayran bırakacak bir ustalığa sahip. 45 mm çapında, hiç de küçük olmayan kasası orantılı bir zarafet içerisinde ve 18K kırmızı altın kasası bulunuyor. Bütün ayrıntıları ile tam bir cep saatini yansıtıyor. Üç ayrı göstergesi var; yukarıda saat, ortada dakika ve alt kısımda ise saniye yer alıyor. Fiyatı 13.200$

Cartier Rotonde de Cartier Skeleton Mysterious Double Tourbillon

2018’in Limitli Saat Modelleri

SIHH’e sayılı gün kala Cartier, Rotonde de Cartier Skeleton Mysterious Double Tourbillon’u sundu. Saatin dakiklik dengesini sağlayan tourbilonu, iskelet kadran içerisinde mükemmel bir görsel illüzyon ile havada asılı ve hiçbir mekanizması ile bağlantısı yokmuş gibi duruyor. Çift uçan tourbillonu 60 saniyede turunu tamamlarken, tourbillon kafesinin bir rotasyonu 5 dakika sürüyor. Birbirini dengeleyen bu hareket, Cartier saat ustalığının eşsiz örneklerinden sadece biri. 45 mm kasa çapı içerisinde yer alan mekanizması dahil tüm bileşenleri el işçiliğinin sonsuz sabrının sonucunda ortaya çıkmış.18K beyaz altın model, lacivert aligatör kayış ile eşleşiyor. Tam kurulduğunda 52 saat kesintisiz çalışıyor. Sadece 30 adet limitli olarak yaratıldı ve bir adet baget kesim pırlantalı modeli ile fiyatı 216.000$ ve 530.000$ olarak etiketlenecek.

A. Lange&Söhne 1815 Homege to Walter Lange

2018’in Limitli Saat Modelleri

A.Lange&Söhne, geçen yıl hayata gözlerini yuman, Lange Uhren GmbH’nin kurucusu ve Glashütte’ye hassas saat yapımcılığına kavuşturan Walter Lange’yi bu yıl ölümsüz olacak bir model ile anıyor. Model sadece bir kez üretilecek ve böylece eşsiz saat modelleri arasında en üst sırada yerini alacak. Tasarımının sade görüntüsü altında eşsiz bir mekanizma saklı. Sıçrayan saniye kolu özelliği, ilk kez Walter Lange’nin büyükbabası tarafından üretilmişti. Siyah mine kadranı, tarihi cep saatlerinin tasarımlarını akla getiren geleneksel demiryolu tarzı dakika ölçer ve parlatılmış saat kolları barındırıyor. Kalibre L1924’ün yeni geliştirilen mekanizması Walter Lange’nin doğum yılını temsil ediyor. Ayrıca referans numarası 297.078’in ilk üç rakamı da Walter Lange’nin doğum günü olan 29 Temmuz’dan seçildi. 1815 Homageto Walter Lange, 40,5 mm çapında kasası paslanmaz çelikten üretildi.

Roger Dubuis Excalibur Aventador S ve Excalibur Spider Pirelli

Yüksek mekanik saatçiliğin ele avuca sığmayan markası Roger Dubuis, iki limitli modelini tanıtarak yeni yıla girdi; Roger Dubuis Excalibur Aventador S ve Roger Dubuis Excalibur Spider Pirelli. İki güzel modelden anlıyoruz ki bu yıl SIHH’de Roger Dubuis standı ruhunu otomobillerden alacak.

2018’in Limitli Saat Modelleri

Roger Dubuis Excalibur Aventador S, Lamborghini’nin Aventador S modelinden ilham alınarak tasarlandı ve dünya çapında sadece 28 adet kauçuk kayışlı olarak üretilecek. 18K pembe bezeline eşlik eden kasası çok katmanlı karbon fiber ve titanyumdan üretilmiş özel, çok hafif bir malzemeden oluşuyor. Mekanizmasının tasarımı Lamborghini motor bloğundan esinlenilerek tasarlandı. Sarı kayışlı 185.000$, kavuniçi ise 205.000$’dan alıcılarını bekleyecek.

2018’in Limitli Saat Modelleri

Roger Dubuis Excalibur Spider Pirelli ise 88 adet saat koleksiyoneri için üretildi. Kauçuk kayışı Formula 1 yarışlarında skor yapmış arabaların lastiklerinden üretildi. 45 mm.’lik geniş kasası, iskeletleştirilmiş kadranına ev sahipliği yapıyor. Bezeli ise siyah DLC titanyumdan kurma tepesinin yanları ise beyaz kauçuk kaplı. Çarkları beyaz – siyah renklerde rodyum, beyaz altın akrep ve yelkovanı ise PVD kaplı. Super-LumiNova® kaplı indeksleri ile de her saatin tüm ayrıntısının iskelet kadran içerisinde görünmesi hedeflenmiş.

Ulysse Nardin Marine Torpilleur Military

2018’in Limitli Saat Modelleri

Ulysse Nardin, Marine Torpilleur Military modeli ile SIHH öncesi denizcilik çizgilerinin ağırlıkta olacağının ipuçlarını takipçilerine veriyor. Markanın ikonik Marine koleksiyonunun bir parçası olan Marine Torpilleur Millitary, daha basit bir tasarım içerisinde ve ince kasası ile karşımıza çıkıyor. COSC sertifikalı mekanizması dinamik modelin kalbinde yer alıyor. Askeri ruhu taşıyan model ayrıca markanın eski kodlarını da taşıyor. Geleneksel şekildeki kulaklara sahip çelik kasası 44 mm çapında. Oldukça büyük tasarlanmış tepesi ise pırlanta şeklinde. Saat 6 konumunda küçük saniye göstergesi içerisinde kırmızı ile 0’dan 300’e kadar limitli numarası ve C.W. “Chronometer Watch” ibaresi yer alıyor.

Baume&Mercier The Clifton Club, Burt Munro Tribute Limited Edition

2018’in Limitli Saat Modelleri

Baume&Mercier bu yılın başında Amerika’nın ilk motorsiklet firması olan Indian Motorcycle ile ortaklığını duyurdu. İki marka, ikonik bir ruh yakalayıp bu ruhu çok yönlü bir saate dönüştürdü: The Clifton Club Burt Munro Tribute Limited Edition. Bu 1967 kronograf model, efsane motosiklet yarışçısının onuruna tasarlandı. Otomatik kronograf modeli Burt Munro’nun sıra dışı başarılarını anmak için özel birtakım detayları barındırıyor. Bu detaylardan en göze çarpanı Munro’nun şanslı sayısı olan, kronografın saniye sayacındaki büyük sarı 35 sayısı. Bir sonraki detay ise, Indian Motorcycle Company ile özdeşleşen sülüğen rengini çağrıştıran, aynı zamanda Munro Special’in de rengi olan dana derisi kayışın Indian Kırmızısı. Rekorun kırıldığı Bonneville Tuz Ovası’nı model alan kadran, kumlama ve gümüş renginde. Kronografın saniye ibresinin kontrbalansı ise Indian’ın hemen tanınan “I” harfi. 44 mm çapındaki paslanmaz çelik kasanın bezelinde 184 mph hız rekorunun işaretlendiği takometre cetveli mevcut. Saatin arka tarafında ise toplam sınırlı üretim sayısıyla birlikte Indian’ın meşhur kızıl derili başlıklı logosu işli. The Clifton Club Burt Munro Tribute, Munro’nun ikonik rekorunu kırdığı yılı temsilen 1967 parça ile sınırlı.

{88165}