preloader

Range Rover Evoque 2019’a İlk Bakış

Range Rover Evoque 2019’a İlk Bakış

Yazı Boyutu:

Yeni Range Rover Evoque 2019’un tüm detaylarını mercek altına aldık.

Evoque ile Range Rover markası daha geniş kitlelere hitap ederken özellikle kadınların da en fazla arzuladığı SUV’lerden birini ortaya çıkartmıştı.

Range Rover Evoque 2019’a İlk Bakış

İngiliz arazi aracı üreticisi Land Rover, bundan yaklaşık 50 sene önce ilk lüks arazi aracı olan Range Rover’ı tanıtmasıyla beraber nelere sebebiyet verdiğinin farkında mıydı, bilemiyoruz; ancak bildiğimiz bir konu var ki, günümüzde herkes yerden yüksek, lüks ve gösterişli SUV’ler ile dolaşmak istiyor. Zamanla SUV yani Sports Utility Vehicle kısaltması ile anılan arazi araçlarının ömrü çoğunlukla asfalt üzerinde ve şehirlerde geçtiğinden bu yönde bir evrim de yaşandı. Bunun gayet farkında olan Land Rover da Range Rover Sport’tan sonraki üçüncü model olarak anılan Evoque’yi 2010 itibarıyla pazara sunmuştu. Aradan geçen 8 senede Evoque, 3 kapılı coupe (Sonradan üretimden kaldırıldı), 5 kapılı SUV ve rakibi olmayan convertible yani üstü açılabilen versiyonlarıyla günümüze kadar başarılı bir ömrü sürdürdü. Ve artık yenilenme zamanı geldi çattı!

2019 Range Rover Evoque’yi görenler bu aracın bir makyaj operasyonuna uğramış olduğunu düşünebilirler; çünkü ana tasarım hatları aynen korunmuş. Gerry McGovern tarafından tasarlanan ve Victoria Beckham’ın da danışmanlık vererek nihai halini alan ilk Evoque, Hintli Tata’nın sahipliğinde satışa sunulan ilk sıfırdan geliştirilmiş Land Rover modeli idi. Durum böyle olunca Evoque’nin AR-GE çalışmalarında para kasaları tamamen açılmış ve ortaya otomobil sektörünün en hit SUV’lerinden biri çıkmıştı. Öyle ki Çin’de bol miktarda kopya (Çinliler buna “esinlenme” diyor.) Range Rover Evoque klonlarına bile rastladık. Öte yandan Evoque ile başlayan tasarım değişimi günümüzde tüm Land Rover ve Range Rover modellerinin görünüşlerini belirledi.

İlk bakışta belli olan detaylar

Yeni Range Rover Evoque’nin ilk bakışta en fazla dikkat çeken ayrıntısı gövde içinde kaybolan kapı kolları. Range Rover Velar ile ilk defa ortaya çıkan bu detay, yeni Evoque’yi çok daha pürüzsüz bir görünüme kavuşturmuş. 4.37 metre uzunluğuyla ailenin en küçüğü olan Evoque, selefinden daha fazla bagaj hacmi ve özellikle arka koltuk yolcuları için daha fazla diz mesafesi sunmasıyla da hemen hiçbir konuda eksiklik yaşatmayacaktır.

127 ülkede satılan Evoque, 217 uluslararası ödül kazanarak Range Rover’ın ne denli başarılı bir iş ortaya koyduğunu kanıtladı.

Yeni bir şasi üzerinden yükselen Evoque, gelişmiş teknolojiler kadar yeni tekniklere da uygun bir yapıda. İlk defa Evoque ile görmeye başladığımız dairesel vites değiştirme elemanı, yeni nesilde yerini daha geleneksel olana bırakıyor. Bir değil, iki ayrı ekran üzerinden artık araç ile ilgili ayarlar yapılabiliyor ya da takip edilebiliyor. Kabinin genel karakteri buna rağmen korunarak mevcut Evoque kullanıcıları yeni nesilde hiç de yabancılık çekmeyeceklerdir. Ortadaki kol dayamanın içine tablet, çanta veya katlanabilen şemsiyenizi bile koyabilecek bir genişlik sunulurken, kapı içlerindeki gözlere 1.5 litrelik şişelere özel alanlar eklenmiş. Klima kontrollerinin arkasında da eşya gözlerini görmek mümkün ki bu da yeni Evoque’nin kullanışlılığını artırıyor.

{771473}

Çok fazla kişiselleştirme imkanı sunuyor

Range Rover Evoque 2019’a İlk Bakış

3 farklı donanım paketi haricinde bir de R-Dynamic versiyonuyla çok fazla kişiselleştirme imkanı sunan yeni Range Rover Evoque, Seoul Pearl Silver ve Nolita Grey gibi iki yeni renk seçeneğine de sahip oluyor. Yeni Evoque’yi deri koltuklarla tercih edebilirsiniz. Ancak Range Rover’ın bir süredir önerdiği Kwadrat ismindeki kumaş koltuklara da mutlaka bir göz atın deriz. Range Rover’ın başlattığı, çok kaliteli ve dayanıklı bu kumaş koltuklar adeta yeni bir trend haline gelmek üzere. Bunun haricinde bir de Eucalyptus adındaki döşeme seçeneği sunuluyor.

Range Rover Evoque 2019’a İlk Bakış

Teknik konulara dair anlatılacak çok detay var; ancak kısaca bahsetmek gerekirse yeni Evoque 3 ve 4 silindirli motorlara sahip oluyor. 3 silindiri duyanlar hemen tepki vermesinler; çünkü bu versiyon yakında tanıtılacak, şarj edilebilen bir hibritten başkası değil. İçten yanmalı Ingenium motoru ise benzin ile beslenecek. Dizel motorlar ise 2.0 litrelikte farklı, ama 150 veya 180 gibi tanıdık güç seviyelerinde olacak. Evoque’nin halen manuel şanzımanlı ve önden çekişli versiyonları üretilse de bunların Türkiye’ye ithal edilmesi pek de mümkün görünmüyor. Amiral Gemisi pozisyonundaki Range Rover’daki Terrain Response 2 sistemi yeni Evoque’de de sunulurken su geçişlerinde artık 500 yerine 600 mm derinlikte ilerleyebileceksiniz. Evoque ile gerçekten böyle bir sürüş yapan var mıdır, biz de merak ediyoruz; ancak aşırı yağışlardan dolayı anlık su baskınlarına maruz kaldığımız İstanbul gibi bir şehirde bu kabiliyete ihtiyaç duyabilirsiniz!

‘Ön kaputu yok eden’ teknoloji

Range Rover Evoque 2019’a İlk Bakış

Yeni Range Rover Evoque, dünyada ilk olarak “ön kaputu yok eden” bir teknoloji sunuyor. Grand View adındaki bu teknoloji, kameralar aracılığıyla aracın ön tarafını 180 derece görülebilecek şekilde iç mekandaki ekrana yansıtıyor. Motor kaputu gerçek anlamda olmasa da dijital olarak bu ekranda yok oluyor anlayacağınız! Bu sayede sıkışık park yerlerinde veya zorlu arazi şartlarında Evoque’nin önden çarpabileceği engeller izlenebiliyor.

Bir diğer hayatı kolaylaştıran özellik ise ortadaki dikiz aynasında kendine yer bulmuş. Eğer arka koltuk yolcularınızın kafaları veya bagaja yüklediğiniz kalıplı bir eşyadan dolayı geri görüşünüz kısıtlanıyorsa, içteki orta aynanın altındaki bir tuşa basıyorsunuz. Bu sayede arkadaki kamera devreye girerek geri görüşünüzü ortadaki aynaya yansıtıyor.

Yeni platformu ile beraber çok fazla teknolojik yenilik barındıran Range Rover Evoque, yapay zekayı kullanan otomobiller arasında katılıyor. “Smart Settings” ismindeki algoritmalar sürücünün tercihlerini takip ederek sürüş esnasında veya öncesinde gerekli ayarlamaları zaman içerisinde öğreniyor. Apple Car Play ile aracın multimedya sistemine bağlanılabilmesi, araç içinde 4G Wi-Fi hotspot oluşturulabilmesi veya InControl adındaki uygulama ile yeni Evoque’un durumunu cep telefonunuzdan takip edebilmeniz mümkün kılınıyor.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları