preloader

Pebble Beach 2017’de Otomobil Şovu

Pebble Beach 2017’de Otomobil Şovu

Yazı Boyutu:

Dünyanın en prestijli otomobil buluşması olan Pebble Beach Concours d’Elegance, 2017 yılında da BMW’den INFINITI’ye, Mercedes’den Ferrari’ye kadar çok sayıda üreticinin lansmanlarına sahne oldu. Otomobiller arası güzellik yarışmasının da düzenlendiği Pebble Beach’te, dünya Jet-Set’i bölgeye akın ederek muhteşem bir hafta sonu geçirdiler. İlki 1950 yılında gerçekleştirilen buluşmalar zaman içerisinde hem otomotiv şirketlerinin hem de otomobil meraklılarının bir araya geldiği bir şölene dönüştü. Organizasyonun sosyal sorumluluk anlamındaki çalışmalarından ise yaklaşık 1.6 milyon dolarlık yardım toplandı.

Pebble Beach 2017’de Otomobil Şovu

Best of Show

Pebble Beach Concours d’Elegance 2017’de yine çok sayıda otomobil “Best Of Show” olmak için mücadele ettiler. 15 ülkeden gelen 204 otomobil arasından bu değerli unvana uzanan, Bruce McCaw’un sahip olduğu 1929 Mercedes-Benz S Baker Tourer oldu. Yaklaşık 20 jüri üyesinin oylarıyla seçilen araç için, “Hız, stil ve gücün en ideal kombinasyonu” yorumu yapıldı. Bu aracı en fazla zorlayan diğer iki araçtan bir tanesi 1932 Packard 904 Deluxe Eight Dietrich Sport Phaeton idi.

Pebble Beach 2017’de Otomobil Şovu

Ferrari’nin 70. Yılına Özel

Ünlü İtalyan markası Ferrari’nin 70’nci doğum günü şerefine özel bir sergileme de yapıldı. Ferrari’nin en nadide örnekleri Pebble Beach’te sergilendi. John McCaw ve eşi Gwen McCaw’un sahip olduğu 1957 315 S Scaglietti Spyder şovun en beğenilen araçlarından bir diğeriydi. Öyle ki; ufak bir farkla da olsa “Best Of Show” ödülünü John McCaw’un kardeşi Bruce McCaw’a kaptırdılar.

{77793}

INFINITI Prototype 9

Pebble Beach 2017’de Otomobil Şovu

Premium otomobil markası INFINITI’nin Tasarım Başkanı Alfonso Albaisa, “Japonya’nın güneyinde, çalıların arasında, tüm gözlerden uzak şekilde, 70 yıl saklı kalmış bir yarış otomobili bulsaydık; ne yapardık? İlk Japon GP’sinde yarışan otomobillerin tutkusu, günümüz INFINITI tasarımı ve teknolojisiyle nasıl bir araya gelirdi? Bu buluşumuz nasıl gözükürdü?” gibi soruları ekibiyle tartışırken ortaya çıkan bu enfes araca Prototype 9 adı verildi.

Tamamen elektrikli olan INFINITI Protoype 9’da daha önce hiçbir seri üretim otomobilde bulunmayan 30 kWh’Lık yüksek voltajlı bir Lithium-ion batarya kullanılıyor. 148 HP güç ve 320 Nm tork değeri sunan INFINITI Protoype 9, 5.5 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor. Kulvarında uzmanlaşmış yüzlerce ustanın eliyle şekillendirilen çelik gövde panelleri ve şasiye sahip olan araç sadece 890 kilogram ağırlığında. Tek kişilik INFINITI Protoype 9, markanın karakteristik tasarım öğelerini pek çok noktasında yansıtıyor.

2018 BMW Z4 Böyle Görünecek

Pebble Beach 2017’de Otomobil Şovu

BMW’nin yeni bir Z4 üretme zamanı yaklaşmıştı. Alman marka bu bekleyişin sonlanmak üzere olduğunu Pebble Beach’teki konsept ile kanıtladı. “4 teker üstündeki özgürlük” olarak tanımlanan BMW Concept Z4, seri üretime 2018’de geçecek. Energetic Orange adındaki turuncu renginde donuk bir kat kullanılan konsept araç 20 inçlik jantların üzerinden yükseliyor. Henüz aracın teknik verileri açıklanmamış olsa da, tasarımı hakkında sayfalarca uzanan bir basın bülteni yazılmış.

Uzun lafın kısası; BMW’nin en kompakt boyutlu ve duygulara en fazla seslenen performans aracı olacağı şimdiden belli. İç mekanda, aynen gövdede olduğu gibi turuncu ve metal tonlarının karışımı göz alıcı bir birleşimde. Sürücü koltuğu ve kokpitin sürücü odaklı olduğu bölümler tamamen gri tonlarda, geri kalan yerleri ise taba. Göbeği derin direksiyon simidindeki kırmızı butonlar ise umarız seri üretime aktarılır.

Mercedes-Maybach 6 Cabriolet Concept

Pebble Beach 2017’de Otomobil Şovu

İstanbul Autoshow 2017’yi ziyaret edenlere tanıdık gelecek yeni bir konsept, Mercedes tarafından Pebble Beach için özel tasarlandı. Mercedes-Maybach 6 Cabriolet Concept adındaki bu aracı “Otomotivdeki Haute Couture” olarak tanımlayan marka, “Boat Tail” olarak bilinen tekne tasarımını bu özel otomobile uyguladı. Metalik Navi Blue ve göbekten tek bijonlu 24 inçlik jantlarıyla heybetli detayları barındıran konsept, beyaz renkli iç mekanıyla deniz tutkunlarının şimdiden kalbini çalmış durumda.

Özel üretim kumaş tavanı, kristal-nappa deri karışımı döşemeleri, pembe-atın dekorasyonları ve ahşap kabin zemini ile çok lüks bir motorboat’u andıran Mercedes-Maybach 6 Cabriolet Concept, bütünleşik koltukları ve tüm kabini saran fiber-optik aydınlatmalarıyla muhteşem bir atmosfer sunuyor. Önceki yüzyılın ilk otomobillerini andıran iki parçalı, yukarı doğru açılan ön kaputların altında içten yanmalı geleneksel bir motor yerine bu araca özel tasarlanmış olan aksesuarlar saklanabiliyor. 4 elektrikli motoru sayesinde 4×4 olan ve toplamda 750 HP sistem gücüyle 0-100 km/s hızlanmasını 4 saniyenin altında tamamlayan bu teknoloji harikası 500 km menzile sahip.

Montagu of Beaulieu Trophy

Fransız çift Mr. & Mrs. Henry Robet’nin sahip olduğu 1936 Rolls-Royce Phantom III H.J. Mulliner Sports Limousine, “Montagu of Beaulieu Trophy”yi kazandı.

Pebble Beach 2017’de Otomobil Şovu

{77783}

Zerouno

Ünlü İtalyan tasarım evi Italdesign, ilk olarak Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttığı Zerouno isimli aracının ikinci 5 adedini üreteceği müjdesini Pebble Beach’te verdi. Yakın zamanda bir de Roadster versiyonun gelebileceği açıklanan araçta 330 km/s maksimum hız sağlayan 5.2 litre 610 HP’lik bir V10 motor kullanılıyor.

Ferrari Enzo’nun Tasarımcısından: Kode 0

Pebble Beach 2017’de Otomobil Şovu

Ferrari’nin en ikon otomobillerinden Enzo’yu tasarlayan Ken Okuyama, kendi markası Kode’nin yeni “0” modelini Pebble Beach’te tanıttı. Okuyama’nın ilk olarak kişisel Facebook sayfasında gösterdiği Kode 0, 2010’da tanıttığı KO7 Spider ve geçtiğimiz sene tanıtılan ve sadece 5 adet üretilen Kode 57’den sonraki üçüncü butik üretim. Lamborghini Aventador altyapısı kullanılan Kode 0, sadece 1550 kg ağırlığında ve tahmin edilebileceği üzere, İtalyan Boğası’nın 700 HP’lik V12’sini taşıyor.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları