preloader

İlk Elektrikli Mercedes-Benz EQC Yola Çıkıyor

İlk Elektrikli Mercedes-Benz EQC Yola Çıkıyor

Yazı Boyutu:

Mercedes-Benz, gücünü sadece elektrikten alan modelleri için EQ markasını kullanmaya başlayacağını 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda açıklamıştı. Aradan geçen 2 senenin ardından ve farklı farklı konsept çalışmalarından sonra ilk seri üretim ve de satın alınabilecek elektrikli Mercedes-Benz modeli olan EQC, geçtiğimiz günlerde Stockholm’de tanıtıldı. Batı Avrupa’da 2019’da yollara çıkacak olan Mercedes-Benz EQC, 2020 yılında Türkiye’de de satışa sunulacak.

İlk Elektrikli Mercedes-Benz EQC Yola Çıkıyor

Mercedes-Benz EQC, markanın orta boy SUV ve Crossover modellerine yakın boyutlara sahip. Markanın yenilikçi lüks yani Progressive Luxury adındaki tasarım dilinin kullanıldığı EQC, mevcut Mercedes-Benz modellerinden belirgin şekilde ayrılıyor. Dijital ve analog ögelerin harmanlandığı tasarım aynı şekilde iç mekanda da devam ediyor. Farları ve ön ızgarayı çevreleyen siyah panel, bir ilk olarak fiber optik bir hat ile tamamlanıyor. Bu detay, gündüz farlarını birbirine bağlaması ile karakteristik bir Mercedes-Benz özelliği olarak öne çıkıyor. Bu yapı karanlıkta neredeyse kesintisiz bir ışık bandı oluşturuyor. Standart olarak sunulan MULTIBEAM LED ön farların iç yuvaları ve tüpleri çok parlak bir siyah renge sahip. Beyaz zemin üzerine mavi şeritler ve mavi tonlardaki MULTIBEAM gibi zıt renk vurguları bu modelin yeni EQ ailesinin bir üyesi olduğunu teyit ediyor.

{771176}

İlk Elektrikli Mercedes-Benz EQC Yola Çıkıyor

Mercedes-Benz EQC, elektromobilitede markanın geleceğine dair çok önemli bir rol üstleniyor. İki adet elektrikli motorundan biri önde biri arkada yer alıyor ve toplamda 408 HP güç üretiliyor. EQC böylece dört tekerlekten çekişli bir aracın sürüş karakteristiğini sunabiliyor. Ön aksa güç ileten motor temel hareketleri sağlarken; performans ihtiyaçları ortaya çıktığında arkadaki motor devreye giriyor. Bu sayede toplamda 765 Nm gibi çok etkileyici bir tork değeri elde ediliyor. Bu sayede Mercedes-Benz EQC, 0-100 km/s hızlanmasını 5.1 saniyede tamamlıyor. Menzilin kontrol altında tutulabilmesi adına maksimum hız 180 km/s’de sınırlandırılmış.

İlk Elektrikli Mercedes-Benz EQC Yola Çıkıyor

Elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan menzil ise EQC’de kaygı yaratmaktan uzak bir performans sunuyor. Aracın bataryaları tam dolu iken NEDC formuna göre yaklaşık 450 km’lik menzil sunuyor. Evde veya halka açık alanlardaki AC tipi prizden de şarj edilebilen EQC’nin bataryaları, hızlı şarj istasyonlarında yüzde 10’dan yüzde 80’e sadece 40 dakikada doldurulabiliyor.

{77963}

İlk Elektrikli Mercedes-Benz EQC Yola Çıkıyor

Mercedes-Benz EQC’de, ECO Assist sistemi sürücüye öngörülü sürüş noktasında önemli bir yardımcı oluyor. Sistem örneğin hız sınırı bölgesine yaklaşma veya enerji geri kazanım sistemini daha da iyileştirme gibi durumlarda sürücüyü ayağını gazdan çekmeye yönlendiriyor. Bu amaçla, navigasyon verileri, trafik işareti tanımlama sistemi ve akıllı güvenlik yardımcılarından gelen bilgiler (radar ve stereo kamera) birbirine bağlanıyor ve işleniyor.

İlk Elektrikli Mercedes-Benz EQC Yola Çıkıyor

Mercedes me ile donatılan EQ bugünün ve yarının elektromobilitesine yönelik kapsamlı hizmetler sunuyor. Giriş öncesi klima kontrolü sayesinde aracın yaşam alanının hareket öncesi arzu edilen sıcaklıkta olması sağlanıyor. EQ için optimize edilmiş navigasyon sayesindeyse her zaman mümkün olan en kısa rota hesaplanıyor ve en kısa şarj süresi dikkate alınıyor. Mercedes me Charge, uluslararası yollarda bile çok sayıda tedarikçinin şarj istasyonlarına kolay erişim sağlıyor. Müşterilerin bu durumda basit ve entegre ödeme fonksiyonundan yararlanabilmeleri planlanıyor.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan
editörün tüm yazıları