preloader

Farklı Moda Akımlarını Yansıtan Otomobiller

Farklı Moda Akımlarını Yansıtan Otomobiller

Yazı Boyutu:

Chantilly Arts & Elegance’da eşleştirilen dünyanın en seçkin yeni otomobil konseptleri ve ünlü moda markalarını keşfedin.

Farklı Moda Akımlarını Yansıtan Otomobiller

Bu yıl Mortefontaine’de 5’incisi düzenlenen Chantilly Arts & Elegance’da bir kez daha dünyanın en seçkin yeni otomobil konseptleri ünlü moda markalarıyla eşleştirildi. Otomobilin geleceğine ışık tutan bu çalışmalardan bazıları köklü geçmişleri yansıtırken bazıları daha önce görülmemiş özellikleriyle gerçek olamayacak kadar gelecekçi. Bizler de bu özel buluşmada yer alan otomobil ve moda markalarının buluşmasına dair özel bir haber hazırladık.

Aston Martin DB4-GT Zagato Continuation & Ronald Van der Kemp

Aston Martin’in sadece 19 adet ve çift olarak üreteceği yeni seri, eskilerden bir Aston Martin’in yeniden üretimi ve sadece pistlerde kullanılmak üzere tamamen sıfırdan üretilecek bir otomobili kapsıyor. Bu özel programdan sadece seçkin kişiler yararlanabiliyorken ilk örnek olan DB4 GT Zagato Continuation, 2017 yılında ortaya çıkartıldı. Kan, ter ve gözyaşını barındıran 4.500 saatlik el işçiliği sonucunda yola çıkabilecek hale gelen otomobil 4.7 litrelik sıralı 8 silindirli motor 390 HP üretiyor. Kilitli diferansiyel, 4 ileri manuel şanzıman ve arkadan itiş ise döneminin ruhunu günümüze taşıyor. Bu özel Aston Martin için İngiliz yerine Hollandalı bir modacı olan Ronald Van der Kemp’de karar kılınması ise Retro tarzın her iki anlayışta örtüşmesinden ileri geliyor.

BMW Vision M Next & Talbot Runhof

Farklı Moda Akımlarını Yansıtan Otomobiller

1992 yılında faaliyetlerine başlayan ikili Talbot Runhof’un BMW’nin Vision M Next ile örtüştürülmesi bir tesadüf değil; her iki markanın merkezi Almanya-Münih’te yer alıyor. Talbot Runhof’un gelecekçi tarzı, payetli gece tuvaletleri gibi markanın imzası olan örnekler, BMW’nin elektrikli mobilite öngörüsüyle birebir uyuşuyor. Soğuk metalik renkli ana hatlar, pastel ve hatta neon turunculu (Resmi adı “Heyecan Verici Turuncu”) detaylarla süslenmiş BMW Vision M Next’i, bir anda bulunduğu ortamın yıldızı haline getiriyor. Geçmişteki BMW M1’e göndermelere de sahip olan bu konsept, güncel elektrikli (Daha doğrusu hibrit spor otomobil) BMW i8’den detayları harmanlayarak geleceğe ışık tutuyor.

Bugatti La Voiture Noir & Max Mara

Farklı Moda Akımlarını Yansıtan Otomobiller

2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldığında şovun yıldızı olan, vergiler hariç 11 milyon Euro’luk fiyatıyla “Dünyanın En Pahalı Yeni Otomobili” unvanını elde eden “Siyah Otomobil” yani Bugatti La Voiture Noir, Chantilly Arts & Elegance’da ortaya çıktığı gibi sosyal medya patlaması yaşandı. İlk başta Ferdinand Piech için üretildiği iddia edilen aracın sahibinin Cristiano Ronaldo olduğu dedikodusu da gündeme gelse de bu iddia da kısa sürede yalanlandı. Halen gerçek sahibi açıklanmaya araç 2 yıl sonra teslim edilecek. Fransa’daki gösteride ise 18.9 milyon dolarlık Bugatti’nin moda partneri Max Mara idi. Gösteride ayrıca Bugatti’nin 110’uncu yaşı kutlandı.

{771877}

DS X E-Tense & Eymeric François

Farklı Moda Akımlarını Yansıtan Otomobiller

Fransız lüksünün otomobildeki yansıması DS Automobiles, “2035 yılındaki rüya otomobili nasıl görünmeli” sorusunun yanıtını DS X E-Tense ile veriyor. 3 kişilik, tavanı olmayan, asimetrik tasarımlı bu konsept, 1360 HP’lik gücüyle tam bir roket olarak nitelendirilebilir. Markanın Formula E teknolojisini kullanan DS X E-Tense, kullanım amacına göre performansının tamamını ya da bulvarları arşınlarken hafifçe ilerlemeyi mümkün kılıyor. Bu muhteşem otomobili moda partneri ise Fransa’nın dahi çocuklarından, gösterişli tasarımlarıyla adından söz ettiren Eymeric François idi.

Honda E Concept & Yohji Yamamoto

Farklı Moda Akımlarını Yansıtan Otomobiller

Moda dünyasının yaşayan efsanesi Yohji Yamamoto, Honda’nın şimdiden kült statüsüne ulaşmasına kesin gözüyle bakılan Honda E Concept ile bir araya geldi. Bu buluşmada her iki markanın minimalist yasarım anlayışları örtüştürüldü. Yan aynalar yerine kameraların kullanıldığı bu küçük şehir otomobili önümüzdeki yollarda yollarda olacak. Retro ama aynı zamanda çağdaş hatlarıyla son dönemlerin en fazla konuşulan Honda’sı, bu kadar lüks markanın arasında bu özgün detaylarıyla sıyrıldı.

Lexus Concept LC Cabriolet & Rochas

Farklı Moda Akımlarını Yansıtan Otomobiller

İki kişilik üstü açık otomobiller arasında mutlak güzelliği hedefleyen Lexus, en yeni çalışması Concept LC Cabriolet ile Chantilly Arts & Elegance’da idi. Lexus’un moda partneri olarak-kişisel olarak halen en favori erkek parfümlerimden birini de üreten-Rochas belirlenmişti. Japon estetiğinin yansıtıldığı Lexus Concept LC Cabriolet, her açıdan üzerine düşünülmüş özel bir tasarıma sahip. Araç, mutlak Japon mükemmelliyetçiliği ile kusursuz bir teknoloji barındırırken, duyguları okşayan bir tasarım sunuyor.

{772255}

McLaren Speedtail & Paule Ka

Mclaren Speedtail, son yılların en heyecan verici hiper otomobillerin arasında yer alırken bunda elbette 1070 HP’lik hibrit altyapısının etkisi kadar, ince uzun arka tasarımının da etkisi büyük. Efsanevi McLaren F1’da olduğu gibi önde 1, yanlarda da birer kişi yani toplamında 3 kişinin yolculuk yapabildiği McLaren Speedtail, 403 km/s’lik maksimum hıza ulaşabiliyor. Chantilly Arts & Elegance’da özel kum beji rengini gösterme fırsatı yakalayan araç, lüks, sade, şık ve fonksiyonel tasarımlarıyla dikkat çeken Paule Ka ile eşleştirildi. Yapılan güzellik yarışması yani “Concours d’Elegance”da ise 0-300 km/s hızlanmasını 12.8 saniyede tamamlayan bu muhteşem otomobil “Best Of Show” ödülüne layık görüldü.

Renault EZ Ultimo & Guy Laroche

Farklı Moda Akımlarını Yansıtan Otomobiller

Sürüş keyfinin tanımı yakın zamanda değişecek ve bu tema artık yolculuk sırasında ne derece kaliteli zaman geçirdiğimizle alakalandırılacak. Bunun farkında olan Renault, EZ Ultimo adındaki yüzde 100 elektrikli konseptinde bizleri yakın gelecekte nelerin beklediğine ışık tutuyor. Keskin hatlarıyla aracın kapladığı alanı tamamen iç mekanına yansıtabilen bu Renault, yaşam kozası olarak adlandırılan iç mekanında ahşap zemin, mermer yan duvarlar, deri ve kadife koltuklara yer veriyor. Çift renkli tasarımında tekerlekleri gövdeyle bütünleşik görünen Renault EZ Ultimo, ünlü Fransız tasarımcı Guy Laroche ile ilişkilendirildi.

Volkswagen ID Buggy & Ann Demeulemeester

Günümüzün plaj otomobili, geçmişten esintiler taşıyan Volkswagen ID Buggy olmak üzere. Volkswagen’in sıfırdan üretilmiş (Avrupa’da halen satılan içten yanmalı motorlara alternatif olan elektrikli modellerini düşünmezsek) yüzde 100 elektrikli otomobilleri yakın zamanda yollara çıkmaya başlayacakken bu araçların türleri de farklılaştırılabilecek. Çevreyi, yolculuk esnasında hiç kirletmeyen bir doğa seyir aracını kim istemez ki? Bunun kanıtı ise Chantilly Arts & Elegance’deki Concours d’Elegance’de Volkswagen ID Buggy’nin katılımcılar tarafından “Best Of Show” seçilmiş olmasını gösterebiliriz. Bu yeşil “Sempati Güzeli”nin yanında ise moda dünyasında “Antwerp Altılı”sından biri olarak tanınan Ann Demeulemeester imzalı, siyah renkli uçuşan uzun etekli bir kıyafet sergilendi.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan
editörün tüm yazıları