preloader

Bentley’de 100. Yaş Hediyesi: EXP 100 GT

Bentley’de 100. Yaş Hediyesi: EXP 100 GT

Yazı Boyutu:

Bentley EXP 100 GT, 2035 yılının GT otomobilini muhteşem işçilik ve Akıllı Zeka ile birleştiriyor.

İngilizler’in en lüks ve prestijli markalarından Bentley, kuruluşunun 100’üncü yılını muhteşem bir konsept ile kutluyor. Bentley EXP 100 GT Concept ismindeki bu çalışmada markanın bugüne kadar yaptığı en büyük ön radyatör ızgarası bir yana, yukarı açılan kapılar da etkileyicilik seviyesini bir başka seviyeye çekiyor. Ama bunlar sadece görsel bir şov derseniz işte o noktada ileri teknoloji devreye giriyor. Bentley’nin iddiasına göre, 2035 yılındaki GT otomobilleri bu kavram çalışmasındaki gibi olacak. Bu sebeple araçtaki Yapay Zeka’ya ayrıca değinmemiz gerekiyor.

Bentley’de 100. Yaş Hediyesi: EXP 100 GT

Bentley Kişisel Asistan adındaki yapay zeka (A.I.) sayesinde tüm sürüşün nasıl olacağı tayin edilebiliyor. 5 farklı otonom sürüş modunun yer aldığı sistemde kabin içindeki Cumbria Kristali takip edilebiliyor. İngiltere’de üretilen bu kristal el hareketlerini anlayarak menüler arasında geçilmesine de imkan sağlıyor. Yapay zeka, sürücünün yorulduğunu tespit ederek tam otonom sürüşü önerebiliyor. Bu noktada koltuk dolgularını ayarlayarak konfor seviyesini arttırabilen sistem, yolcuların sadece kendilerine kaliteli zaman geçirebilmesi adına kabin aydınlatmasını, kokuyu ve ses seviyesini de değiştirebiliyor.

Günümüzde aşırı derecede teknoloji kullanımı, estetikten ve lüks materyallerden vazgeçilmesi anlamına gelmiyor. Deri, ahşap ve yün kullanılan iç mekanda, tüm malzemeler birbirleriyle muhteşem bir uyum içindeler. Kabin içindeki hava kalite seviyesini araca henüz adımınızı atmadan ayarlayabilen sistem, karbondioksit seviyesini minimuma almasının ardından bu araca özel, ünlü parfüm markası “12.29”un geliştirdiği esansı yayıyor. Araç içinde ayrıca bir de filtrelenmiş su dispanseri yer alıyor. Kristal bardaklardan bu suyu yudumlayabiliyorsunuz.

Bentley’de 100. Yaş Hediyesi: EXP 100 GT

{771872}

Bentley’nin sürdürülebilir ve akıllı bir gelecek için yaptığı yatırımları sonucunda seri üretime hazırlanan %100 elektrikli altyapı bu araçta mevcut. 0-100 km/s hızlanmasını 2.5 saniyede gerçekleştiren Bentley EXP 100 GT’nin maksimum hızı 300 km/s olarak açıklanıyor. 1.500 Nm’lik tork üreten elektrikli altyapı sayesinde 1.900 kg’lık aracı tüy sıklet gibi hareket ettiriyor. Pillerinin yüzde 80’i sadece 15 dakikada şarj olabilen aracın menzili ise yaklaşık 700 km. Aktif aerodinamik jantları ve bu araca özel geliştirilmiş akıllı Pirelli lastikler sayesinde yol yüzeyinin algılanması ve sürüş karakterinin kendiliğinden değiştirilmesi ise günümüz şartlarında uzay teknolojisi gibi hissettiriyor.

Bentley’de 100. Yaş Hediyesi: EXP 100 GT

Yeniden iç mekana dönecek olursak, bu aracı halen bir sürücü kullanabiliyor. Ancak ne zaman ki sürücü, kontrolü aracın yapay zekasına bırakmak istiyor, işte o noktada direksiyon geriye doğru çekiliyor ve yerine yerleşiyor. Bakır ve alüminyumdan üretilen göstergeler dijital dünyanın içindeki analog gelenekleri simgeliyor. Otonom moda geçildiğinde tüm kabini kaplayan cam yüzeylerde değişiklikler yaşanıyor. Bunlardan en vurgulusu kapıların omuz bölgesinde gerçekleşiyor. Koyulaşan camların üzerinde beliren ekranlardan istenilen multimedya izlenebildiği gibi araç menülerinde de gezilebiliyor.

Bentley’de 100. Yaş Hediyesi: EXP 100 GT

Bentley EXP 100 GT ne yazık ki seri üretime alınmayacak bir kavram otomobili. Zaten 5.8 metre uzunluğunda, 2.4 metre genişliğinde ve sadece 3 kişilik bir otomobilin gerçek olması şu anki dünya düzeninde pek mümkün görünmüyor. Ancak EXP 100 GT Concept, yakın gelecekteki Bentley modellerinin nasıl evrileceğine dair muhteşem bir vizyon. Bunların en başında da elektrikli altyapı, yapay zeka ve Bentley Kişisel Asistan geliyor. Özellikle asistanın şimdiden bazı Bentley modellerinde sunulmaya yavaş yavaş sunulmaya başlandığını hatırlatalım.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları