preloader

2019'un En Hızlı Otomobilleri

2019'un En Hızlı Otomobilleri

Yazı Boyutu:

aaa

2019 Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tanıtılan Hiper Otomobilleri tanıyın.

Süperspor otomobilleri duymuşunuzdur. Peki Hiper Otomobilleri? Dünyanın en zengin ve varlıklı otomobil tutkunları için hızın ve lüksün sınırları olmadığından artık hayatımızda “Hiper Otomobil” diye bir gerçek de var. 1.000 HP yani bin beygirin üstündeki bu otomobiller özel siparişler üzerine üretiliyor ve maksimum hızları 400 km/s seviyelerinde dolaşıyor. Bugatti Veyron ile başlayan bu kavramın ilk öncüleri aslında McLaren F1 ya da Lotec C1000 gibilerdi ama doksanlarda böyle bir kavram daha ortaya atılmamıştı. 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda ise adeta “Hiper Otomobil” çılgınlığı yaşandı. Gelin dünyanın en yeni “Hiper Otomobilleri” ile sizleri tanıştıralım.

Bir Hiper Otomobile sahip olabilmek için banka hesabınızda milyonların olması yeterli olmayabiliyor. Ayrıca seçkin otomobil kulüplerinde üyeliğiniz ya da geçmişte hangi otomobillere sahip olduğunuza da bakılıyor. Burası dünyanın en seçkin otomobil tutkunlarının zirvesi.

Bugatti Chiron Sport 110 Ans

2019'un En Hızlı OtomobilleriBugatti öyle bir marka ki Cenevre’de La Voiture Noir’i sergileyerek Chiron Sport 110 Ans’ın bile gölgede kalmasını sağlayabiliyor. Bugatti’nin 110’uncu kuruluş yıldönümü için hazırlanan ve sadece 20 adet üretilecek olan Chiron Sport 110 Ans, sadece mat çelik mavisi renkte, açıkta bırakılmış karbon-fiber detaylarıyla ve belli noktalardaki Fransız bayrağı dekorasyonuyla kendini belli ediyor. Nocture mat siyah renkli jantlarıyla da diğer Chiron modellerinden ayrılan bu modelde Fransız mavisi fren kaliperleri de belirleyici bir diğer özellik.

Bugatti Chiron Sport 110 Ans’ın iç mekanında da mavi ağırlıklı dekorasyon dikkat çekiyor. Mavi renkli emniyet kemerleri, 110 Ans Bugatti yazan koltuk başlıkları, Deep Blue renkli koltuklar, alcantara döşeme ve üretim rakamının yer aldığı plaka haricinde sabit camlı tavan da bu özel üretimin detaylarından. Bugatti’nin alamet-i farikası olan 4 turbo beslemeli 8.0 litrelik W16 motorda ise bir değişiklik yok. Standart modeldeki gibi 1.500 HP güç ve 1.600 Nm tork üretiyor. Bundan daha fazlasına sizce de gerek var mı?

2019'un En Hızlı Otomobilleri

{771865}

Koenigsegg Jecko

2019'un En Hızlı Otomobilleriİsveçli Koenigsegg, otomotiv tarihindeki zirvelerden biri ve bu denli küçük bir şirket bunu nasıl becerebiliyor, gerçekten hayret verici. Cenevre’de en yeni modeli Jecko’yu tanıtan Koenigsegg, Agera RS’in yerine, E85 benzin ile çalışırken 1.600 HP’lik bu canavarı getiriyor. 5.0 litrelik V8 motorunu kendi üreten Koenigsegg, Jecko’nun 482 km/s maksimum hıza ulaşabildiğini iddia ediyor. Bunun gerçek olabileceğine inanıyoruz ama resmi sonuçlar ilerleyen günlerde gelecektir.

Jecko normal yakıt ile 1.280 HP gücünde çalışırken 1.500 Nm’lere ulaşılabiliyor. Sadece 25 yıldır faaliyette olan bir şirketin bu denli başarılı olmasına hayretler içerisinde bakıyoruz. 125 adet üretilecek Jecko’nun Cenevre’deki lansmanında Christian von Koenigsegg, bu yeni otomobiline kendisinin en büyük destekçisi, babasının adını verdiği söylediğinde Jecko Koenigsegg’in duygulu anlarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Jecko’nun teknik altyapısı o kadar etkileyici ki, her bir detayı anlatmaya kalksak; eğer bir makine mühendisi ya da otomobil hastası değilseniz sıkıntıdan başka bir sayfaya geçmeyi tercih eder ya da oggusto.com sekmesine bir daha uğramazsınız! Ancak özetlemek gerekirse; Koenigsegg bu otomobilin bütün her şeyini kendi yapıyor. Yani motorundan, dünyanın tek 9 kademeli LST isimli şanzımanına, 5.6 kg’lik 20 inçlik karbon-fiber ön jantlarında, 5 inçlik multimedya sistemine kadar her detay marka içinde geliştirilip satışa sunuluyor. Fiyat ise vergiler hariç 3 milyon dolar!

Mclaren Speedtail

2019'un En Hızlı OtomobilleriMclaren’in Ekim ayında ilk olarak gösterdiği Speedtail, ilk olarak Cenevre Otomobil Fuarı’nda kamuoyu ile buluştu. Efsane Mclaren F1 modelinde olduğu gibi 3 kişilik oturma yapısına sahip olan Speedtail, sürücünün ortada konumlandırılmasıyla yarış araçlarının hissini veriyor. 4.0 litrelik V8 motorunda 1.035 HP barındıran Speedtail’de bu gücün 308 HP’si elektrikli motorlardan geliyor. 403 km/s maksimum hıza ulaşabilen Mclaren Speedtail, 12.8 saniyede 0-300 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor.

2019'un En Hızlı OtomobilleriAktif aerodinamik gövdesi havayı en iyi şekilde yarabilmek için tasarlanan aracın yan aynaları yerine kameralar yerleştirilerek bu alandaki kayıpların da önüne geçilmiş oluyor. 2020’den itibaren üretilecek 106 örneğin tamamı şimdiden satılırken McLaren Speedtail’in fiyatı vergiler hariç 2.2 milyon dolar idi.

{771877}

Pininfarina Battista

2019'un En Hızlı OtomobilleriDünyanın en iyi tasarım şirketlerinden, pek çok Ferrari’nin şekline karar veren İtalyan Pininfarina, Cenevre’de yeni elektrikli Hiper Otomobili Battista’yı tanıttı. 2020 gibi yollara çıktığında, sadece dünyanın en güçlü elektrikli yol otomobili olmayacak, dünyanın en güçlü seri üretim otomobili unvanını da alacak. Pininfarina Battista, 1.900 HP güç ve 2.300 Nm tork değerlerini barındırıyor. 120 kWh’lık lityum-ion bataryalarının katkısıyla 450 km menzil sunabilecek olan Battista, 2 saniyeden daha kısa bir sürede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabilecek. 350 km/s’lik maksimum hız, bataryaların bitmemesi adına sınırlandırılmış.

2019'un En Hızlı OtomobilleriHer biri elde üretilecek 150 adet Battista için sipariş alınmaya başlandı. Fiyatı ise 2.5 milyon dolar seviyesinde. Elbette kişiye özel üretilecek aracın pek çok detayına siz karar verebileceksiniz. Hırvat elektrikli otomobil üreticisi Rimac’ın altyapısından parçalar taşıyan Pininfarina Battista, şirketin şanlı aile geleneğini geleceğin elektrikli çılgınlığına taşıyor.

Zenvo TSR-S

2019'un En Hızlı OtomobilleriCapri Adası’na gittiniz mi? Gidenler “Grotta Azura”yı hatırlayacaktır. Capri Adası’ndaki bu mağaradaki muhteşem mavi renk, Cenevre Otomobil Fuarı’na Danimarkalı butik üretici Zenvo ile geldi. 2004 yılında kurulan Zenvo’nun pistler ve yollarda pist heyecanı yaşamak isteyenler ürettiği otomobillere eklenen en son halka olan TSR-S, rengi haricinde otomotiv tarihindeki en değişken açılı aktif arka kanadıyla da dikkat çekiyor. Viraj ve direksiyon açısına göre hareket eden Zentripetal isimli dev arka kanadın hareketleri çizgi filmlerden fırlamış gibi bir izlenim bırakıyor. Zenvo’nun arka kanadının nasıl çalıştığını alttaki videodan izleyebilirsiniz.

Zenvo TSR-S, 5.8 litrelik V8 motorunda 1.177 HP güce sahipken 1.100 Nm tork üretiyor. 7 ileri sıralı şanzıman gücünü arka tekerleklere iletirken 2.8 saniyelik 0-100 km/s hızlanması ve 325 km/s sınırlandırılmış maksimum hıza sahip. Zenvo TSR-S’den yılda sadece 5 adet üretilecek.

2019'un En Hızlı Otomobilleri

Birkan Demir Çalışkan

Birkan Demir Çalışkan