preloader

Military Saat Modelleri

13.02.2022
Military Saat Modelleri

Yazı Boyutu:

Ruhunu yükselen saat trendlerinden biri olan military’den alan sportif ve iddialı saat modellerine göz atın.

Tüm zamanların yükselen trendlerinden biri olan askeri modeller, her dönem saat dünyasını gizlice etkiledi ve kendini asla unutturmadı. Hem tasarım hem de kullanılan komplikasyonları ile yaratıldıkları dönem içerisinde öncü niteliğe ulaşarak hayranlık duyulmasını sağladı ve günümüzde çok daha rahat geliştirilebilen büyüleyici modellere dönüştü. Ruhunu military saatlerden alan sportif ve iddialı modellerin bazılarını sizler için derledik.

Breitling, Avenger Swiss Air Force Team Limited Edition

Military Saat Modelleri

Askeri saatler söz konusu olunca pilot saatlerinde ilk akla gelen Breitling markasıdır. Uçakların gelişmesini yakından takip edip uygulayan modeller belki de asla bir uçak kullanmayacak erkeklerin hayallerini ve bileklerini süsleyecek kadar şık ve sportif. 1930’lu yıllarda savaş uçaklarının göstergelerinden esinlendi ve bu süreçte Royal Air Force müşterilerinden biri oldu. Breitling, savaş sonrası da göstergelerden esinlenilen kronograf model üretimlerine devam etti ve Boeing, Douglas, Lockheed ile çalıştı.

Military Saat Modelleri

Breitling, hava performansları ile dünya çapında üne sahip Patrouille Suisse Swiss Air Force Team’in 55. yılı için 550 adet ürettiği Avenger Swiss Air Force Team Limited Edition’ı tanıttı. 1964 yılında İsviçre Hava Kuvvetleri, en yetenekli pilotlarından oluşan Patrouille Suisse adlı bir akrobasi ekibini kurdu. Bugün, 55 yıl sonra, Patrouille Suisse filosu, altı hassas performanslı süpersonik jetlerinin İsviçre ve diğer Avrupa ülkelerindeki göklerdeki hava gösterileri ile izleyicileri halen büyülüyor. Breitling, bu yükseklerde uçan İsviçrelileri onurlandırmak için yeni bir saat yarattı: Avenger Swiss Air Force Team Limited Edition.

Breitling Avenger Swiss Air Force Team Limited Edition, 45 mm paslanmaz çelik kasası üzerinde tek yönlü dönen bir çerçeveye sahip. Çarpıcı siyah kadranında, saat 9 yönünde Patrouille Suisse filosunun logosu ve rengini yansıtan belirgin sarı alt kadran ve etrafında kırmızı çerçeve uygulandı. Sarı uçlu saniye ibresi, jetlerin gösterge panellerinden esinlenilen tasarımlarından biri. İbreler ve siyah indeksler, tüm aydınlatma koşullarında kolayca okunabilir olmasını sağlayan parlak bir materyal olan Super-LumiNova® ile kaplandı. Kasa arkasında ise özel modellerin olmazsa olmazı bir gravüre sahip; Patrouille Suisse filosunun 55. yıldönümü logosu sınırlı sürümünün göstergesi olan “ONE OF 550” yazısı yer alıyor.

IWC, Pilot’s Watch Chronograph Top Gun Edition “Mojave Desert”

Military Saat Modelleri

IWC’nin bu yıl sunduğu pilot saatlerinin hepsi kendi DNA’larından esinlenilen modeller. Top Gun koleksiyonun içerisinde ise dikkat çeken model “Mojave Çölü” (Ref. IW389103) oldu. Kum renginde seramikten yapılmış 44.5 mm’lik kasasıyla tanıtıldı. İlk kez sunulan kum renkli model, Amerikan Hava Kuvvetleri’nin 1 milyon dönüm alanını kapsayan ve en büyük kara bölgesi olan “Deniz Hava Silahları İstasyonu Çin Gölü”ne ev sahipliği yapan Mojave Çölü’nden esinlenildi.

Military Saat Modelleri

Modelin rengi donanma pilotları tarafından giyilen üniformaların rengi ile aynı. Ayrıca kumlu kayış, tozlu kahverengi kadran, haki tonlu sayılar ve endeksler, çölün renklerinden esinlenilerek yaratıldı. Bu eşsiz model 500 parça ile sınırlı olarak tanıtıldı. Rengi zirkonyum oksitin ve metal oksitlerin kombinasyonunun sonucunda elde edildi. Kronograf, 69380 IWC tarafından imal edilen kalibre tarafından destekleniyor. Klasik kolon çarklı tasarımına sahip kronograf mekanizma hem tarih hem de kronograf işlevini destekliyor. Mekanik kronograf model 46 saatlik bir güç rezervine sahip ve 6 bar su basıncına dayanıklı. Seramik kasasının her iki tarafında çizilmelere karşı korumalı, ışığı yansıtmayarak daha rahat okunmasını sağlayan safir kristal camı bulunuyor.

Omega, Speedmaster Chronoscope Co-Axial Chronometer Master Bronze Gold

Military Saat Modelleri

Omega, yeniliklerinden biri olarak Speedmaster aile gamından Chronoscope Co-Axial Master modeli ile macera dolu tasarım sunuyor. Biraz daha eskileri çağrıştıran ve bizleri 30’lar, 40’lara götüren vintage görüntüleri ile tasarlandı. Modelin iddialı özelliği kasa içerisinde kullanılan “Bronze Gold” özel alaşımı patentle tescillendi. Böylece modelin dış etkiler sonucunda oksitlenme ve kararmasına kendi özel alaşımı ile engellemiş oluyor. 43 mm kasa çapına sahip ve 50 metre su geçirmezlik özelliği bulunuyor. Telemetre, takimetre ve nabız ölçer özellikleri ile en zorlu anlarda yardımcı olarak göreve hazır bir donanım içerisinde. 60 saat güç rezerv özelliği ile uzun süre bilekte olmasa bile sabırla kullanılacağı anı bekliyor.

Panerai, Submersible Marina Militare Carbotech™ 47mm

Military Saat Modelleri

Panerai hassas ölçümü ile İtalyan donanması komandoları tarafından kullanıldı. Anlamlı ortaklığın şerefine Panerai, özel kuvvetlerin tarihinin ruhuna sahip tasarımlar yarattı. Neuchâtel’deki Panerai atölyesinde üretilen, profesyonel bir sualtı saati olan Submersible Marina Militare Carbotech™ askeri özelliklere sahip. İtalyan donanması komandosundan ilham alınan modelin kasa arkasına Survival Instrument yazısı işlendi. 47 milimetre çapındaki kasa, yüksek kaliteli saat üretimi dünyasına Panerai tarafından kazandırılan karbon fiber bazlı materyal olan carbotech’ten yapıldı. Bu malzeme titanyumdan daha hafif ve paslanmaz çelikten daha güçlü. Özel bir polimerle bağlanan ince karbon fiber katmanlarından oluşan malzemenin özel yapısı, her bir saate eşsiz kamuflaj görünümü veriyor. Saat 3 konumunda tarih penceresi ve saat 9 pozisyonunda küçük saniye ibresi içeren, karbondan yapılan kadran tasarımında da yansıtılıyor.

Tek yöne dönen çerçeve, her profesyonel dalış saatinin temel gerekliliklerinden olan karanlıkta okunabilirlik de indekslere ve geniş iskelet ibrelere uygulanan gri Super-LumiNova® malzemeyle garantileniyor. Siyah kauçuk kayış da oldukça sağlam ve dalış için mükemmel.

Blancpain, Fifty Fathoms Barakuda Limited Edition

Military Saat Modelleri

Blancpain‘in 60’lı yıllardan esinlenilen yeni modelini sınırlı sayıda Fifty Fathoms ailesinden tanıttı. Markanın dalış modeli, daha da sportif bir tasarım ile üretildi. Fifty Fathoms 1953’te ilk piyasaya sürüldüğünde, derinliklerde uzmanlık gereksinimlerini karşılayan bir kaç dalgıç saatlerinden biriydi ve başlangıçta sadece profesyoneller için üretildi. 1960’larda, Blancpain, Alman Deniz Kuvvetleri’ne teknik dalış ekipmanlarının üretimi ve pazarlanması konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Barakuda üzerinden saatler üretmeye başladı. Bu model daha sonra, halka sunulan ilk dalış saatlerinden biri oldu. 1960’ların versiyonu iki tonlu üçgen saat indeksleri ile zamanı gösteriyor. Saat üç konumunda ise görülme oranı yüksek.

Oris, 40. Squadron Limited Edition

Military Saat Modelleri

Oris, Belçika Hava Kuvvetleri arama kurtarma ekibi olan 40. Squadron Heli ile yeni ortaklığını kutlayan bir saat olan 40. Squadron Limited Edition’ı tanıttı. Filo, 1974’te kuruldu ve neredeyse beş yıl hizmet vererek bu süre boyunca sayısız hayat kurtardı.

Military Saat Modelleri

Oris, gri PVD kaplı 45 mm paslanmaz çelik kasalı Big Crown ProPilot’un sınırlı sayıda versiyonuyla filoyu onurlandırıyor. Modelin askeri esin kaynağı olan, 40. Filo’nun faaliyet gösterdiği Sea King helikopterlerinin turuncu, yeşil ve bej renklerini yansıtıyor ve kasa arkasına filo amblemi kazılarak yer alıyor. Büyük gün ve tarih göstergelerinin destekçisi otomatik bir mekanik mekanizma ile güçlendirildi. 10 bar (100 metre) kadar suya dayanıklı. Askeri yeşil kumaş kayışı ile sunuluyor ve sadece 500 parça üretildi. 38 saat güç rezervi ile çalışan otomatik kurum mekanizmaya sahip.

Longines, Heritage Military

Military Saat Modelleri

Longines, İsviçre saatçiliği içerisinde önemli bir askeri geçmişi bulunan marka, 1940’ların askeri tasarım mirasından etkilenmesinin yanı sıra mekanizması ile de heritage ruhunu içerisinde ustalıkla saklıyor. Ayrıca bir dönem İngiltere Savunma Bakanlığı için saat üreten on iki markadan biri olan Longines, yeni modelini günümüze uygularken eski görünümünü tam anlamıyla koruyor. İkinci Dünya Savaşı süresince ürettiği modellerden biri İngiltere Hava Kuvvetleri subayı için de bir model üretti. Stanley Turner adına üretilen model günümüzde tekrar vücut buluyor. Yuvarlak şekilli kasası, eski modelinden daha büyük 38 mm çapında ve 3 bar su basıncına dayanıklı. Kasasının arkasında model ismi oyularak işlendi. Ayar tepesi ise büyük tasarımı ile kolay kullanım imkânı sunuyor.

Victorinox, Swiss Army 241682.1 I.N.O.X.

Military Saat Modelleri

Özellikle military ve macera duyguları ile donanımlandırılmış bir marka olarak Victorinox, 1989 yılından itibaren Swiss Army serisini üretiyor. Uluslararası anlamda sağlamlık ve marka güvenirliliği açılarından en bilinen İsviçre markaları arasında üst sıralarda yer alıyor. Özellikle I.N.O.X saatlerini 130. yılı onuruna çıkardı. Basınca dayanıklı bir model zorlu testlere tabi tutuldu. 10 metre yüksekten atıldı, 64 tonluk bir tankın altında kalsa veya çamaşır makinesinde 2 saat süresince yıkansa da özelliğinden hiçbir şey kaybetmeyecek kadar dayanıklı. 43 mm çapındaki kasası güçlendirilmiş paslanmaz çelikten üretildi. 200 metre su geçirmezlik özelliğine sahip. Kadranını koruyan safir kristal camı, yansıma yapmıyor ve çizilmeler karşı dayanıklı. Ayrıca modelin en önemli özelliği ise çıkarılabilir silikon bir kapağa sahip olması.

Hamilton, Khaki Field Mechanical

Military Saat Modelleri

Khaki Field Mechanical, yeni nato kayışı ile orijinal askeri genlerini günümüze detaycı çalışma ile taşıyan bir model. Askeri saat modellerinde gözetilen dayanıklılık özelliği aslında zorlu anların ihtiyacından doğan bir gereklilik. Markanın kendi söylemi ile “Orijinal asker saati her zamankinden de iyi bir şekilde geri döndü.”

Hamilton Khaki Field Mechanical’ın, nato kayışı, takılmalara veya gevşeme ihtimaline karşı, saatin düşüp zarar görmemesi için kasanın arkasından iki kere dolandırdı. Bu özellik onu ayrıca zorlu sporların aranılan modelleri haline de getiriyor. 38 mm olan orijinal kasasının ölçüleri bozulmadan elle kurmalı mekanizması ile tasarlandı. 80 saat güç rezervi var.

Yeni koleksiyonda Hamilton toprak rengi kasalar, yeşil ve kahverengi kayışlar, yeşil, siyah ve beyaz renklerde kadranlarla kamuflaj kombinasyonları sunuyor. Saatlerin hepsi orijinal rakamlara sahip ve üç ibrede de kullanılan kum rengi Super-LumiNova® sayesinde, Khaki Field gece görüşü fonksiyonu ile kolaylıkla okunabiliyor.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ
editörün tüm yazıları