preloader

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

01.03.2022
Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Yazı Boyutu:

Her ortama uyum sağlayabilmeniz ve bir centilmen olduğunuzu ispat edebilmenizin ön koşulu olan uygulamaları keşfedin.

Kabul edelim ki artık erkekler de en az kadınlar kadar hatta bazı durumlarda onlardan daha da fazla olacak şekilde kendilerine ve günlük bakımlarına dikkat ediyor. Özellikle pandemi sırasında kişisel bakıma yönelen erkekler görünen o ki bu yoldan geri dönüş olmadığını artık idrak ettiler. Bunun en büyük göstergesi, öz bakımları konusunda bu iştahı sergileyen erkeklere özel birçok yeni ürünü piyasaya sürmekten çekinmeyen kozmetik firmalarının çabaları. Gün geçmiyor ki erkeklere yönelik ürünlere bir yenisi eklenmesin veya kozmetik dükkânlarındaki rafların sayısında artmış olmasın.

Durum böyleyken erkeklerin kafaları belki biraz karışmış olabilir. Çünkü erkek bakımı söz konusu olduğunda bu konuyu en az bilenler yine erkekler oluyor. Oysa erkeğin günlük bakımında olmazsa olmaz şeyler var ve bunlar evrensel oldukları gibi uzun bir müddet daha da değişmeden kalacaklar. Öyle ya, bedenlerimiz ve onun işleyişi değişmediğine ve öngörebildiğimiz gelecekte de pek müdahale edilmeyeceğini bildiğimize göre, kendimizi ne olduğunu bilmediğimiz kürlerin, temizlik ritüellerinin veya kozmetik ürünlerinin kucağına atmamıza gerek yok. Olmadığı gibi belki hepsini dışlamamız da doğru olmayacaktır. En iyisi biz öncelikle erkek bakımının olmazsa olmazlarını sıralayalım, bunları harfiyen uygulayalım ve bırakalım daha detaylı bakım yapmak isteyenler de kendilerini istedikleri gibi şımartsınlar. Öyle değil mi?

Şimdi gelelim esas konumuza: Erkek bakımında yapılması gereken temel şeyler nelerdir?

Bakımlı bir beyefendi olmak için aşırı titiz ve cıvıl cıvıl olmak gerekmez. Metroseksüellik ile dağ adamı gibi görünmek/kokmak arasında bir denge kurmak istersiniz ama değil mi? Kendinize makul bir bakım programı belirlediğinizde bu dengeye ulaşmak kolaydır. Nasıl evinizin düzenli bakıma ihtiyacı varsa, vücudunuz ve saçlarınız da öyle bakıma muhtaçtır. Aşağıdaki liste hemen her ortama uyum sağlayabilmeniz ve bir centilmen olduğunuzu ispat edebilmenizin ön koşulu olan uygulamalar için bir kontrol listesi sunuyor. Değerlendirin!

Duş Almak

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Kendinize duyduğunuz saygı doğrultusunda her gün (mümkünse) duş almanız gerekir. Sağlıklı bir bedenin temel koşulu temizliktir ve düzenli olarak tüm vücudunuzu yıkamanız hem sizin hem de ruhunuzun arınmasını sağlayacaktır. Suyun fazla elektrik yükümüzden ve stresten bizi arındırdığı gerçeğini göz ardı etmeyin. Onun tüm iyileştirici gücünden maksimum derecede faydalanın. Sakinleşmek isteyenler sıcak veya ılık bir duştan fayda görebilirler. Eğer biraz dopamin seviyenizi artırmaksa amacınız o zaman soğuk suyla duşun çok faydalı olduğunu belirtelim.

Deodorant Kullanmak

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Terlemeyi önleyen bir deodorant seçmeniz sizin faydanıza ancak tabii ki bu özellik herkesin aradığı bir özellik olmayabilir. Terlemeyle alakalı ciddi problemleriniz varsa bir dermatolog size yardımcı olabilir. Bunun dışında her şey normal seyrindeyse bol su içmenin terlemeyi kolaylaştıracağını ve kokusunu seyrelteceğini unutmamalı. Elbette yediklerimiz ve genetik faktörler de terlemekte ve ter kokusunda etkili. En doğru seçim terletmeyen değil terlemeyi geciktiren veya kokusunu bastıran bir deodorant seçmek olacaktır. Çoğu deodorantta bulunan alüminyum tuzlarının çok zararlı olabileceğini göz ardı etmeyin. Mümkünse bunlardan arındırılmış bir tanesini seçmekte fayda var.

Tıraş Olmak

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Kurallar çok basit! Parlak bir cilt için tıraş oluyorsanız her gün ihmal etmeden olun ve hep aynı gözükün. Kulaklarınıza yakın kısımları özellikle kesmeyi unutmayın. Sinekkaydı bir tıraş muhakkak ki dikkatli bir boyun ve ense tıraşıyla birlikte olmalı. Detayları ihmal ettiyseniz tıraş olmanızın çekiciliğini öldürürsünüz.

Sakallıysanız eğer muhakkak ki şeklinin düzgün olmasına, bir boy kısaltılmasına ve dağınık bir görüntü arz etmemesine özen gösterin. Sakal temizliğinizi günlük olarak yapın. Sakallarınız her zaman güzel koksun ve parlak olmalarına da dikkat edin.

Tıraş sonrası bakım, erkeklerin cilt bakım rutininin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle her zaman yatıştırıcı bir jel veya yağ uygulayın. Pul pul dökülme gibi aşınmaları azaltmak için ağır kremlerden kaçının.

Hem tıraş hem sonrası için temiz ve doğal ürünler seçin. Doğru bileşenlere sahip hedefe özel cilt bakım ürünlerini seçmek, cilt bakımı oyununda galibiyeti garantiler.

Saç Kestirmek

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Öncelikel güvendiğiniz bir berberinizin olması hayat kurtarıcıdır. Hele bir de sizi ve saçınızı iyi tanıyor ve kesiminizi ona göre yapıyorsa çok şanslısınız. Saçlarınızı muhakkak ki hep aynı şekilde kestirin veya aşırı farklı saç modellerinden eğer 15 yaşında değilseniz uzak durun. İnsanlar sizi her zaman hep aynı stilde görürse bu herkes için daha iyi olur ve güven vericidir.

Eğer saçınızı yandan ayırdığınız bir saç stili benimsemişseniz bunu doğru yerden ayırdığınıza dikkat edin. Sorun şu ki, birçok erkek bunu yapmıyor çünkü saçlarının vücutlarının doğal bir parçası olduğunu bile bilmiyorlar. Doğru yer saçınızın ayrılmaya meyilli olduğu yerdir. Bunun yerine, saçlarını ayırma şekilleri şans eseri başlamış veya alışkanlıktan devam ediyor da olabilir. Bu da doğal ayrım yerinin tam tersi olabilir. Sonuç? Olabildiğince yerinde durmayan veya keskin görünmeyen bir saç modeliyle baş başa kalmanızdır. Hani şu yerinde duramayan saçlardan bahsediyoruz.

Eğer saçınız yoksa ya kelleşiyorsunuz ya da kel kafa tıraşını seviyorsunuzdur. Her iki durumda da lütfen kafa deriniz üzerinde kalan saçlar (veya ona benzeyen incelmiş tüyler) hep aynı boyda ve kısacık olsun. Diğer türlü tüm modeller sizi şık göstermekten uzaktır. Bilginize.

Burun, Kaş ve Kulak Bakımını Yapmak

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Burada da izlenecek yol kendinize doğru düzgün ve sadece bu iş için yapılmış bir makine satın almaktan geçiyor. Bunlar ya tek başlıklı ya da kulak, kaş ve burun için ayrı başlıklara sahip olabiliyor. Hangisini isterseniz ve kullanırsanız kullanın ancak düzenli kullanmaya özen gösterin. Her tıraş sonrasında bir süre de buralara özen gösterirseniz uzun süre ihmal edilmiş bir görüntü hiç üzerinizde durmaz.

Vücut Tıraşı

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Bu da en az suratınız kadar önemli. Uzanabileceğiniz yerleri belli bir boyda kısaltmanızda fayda var. Uzanamayacağınız yerleriniz için ağda veya lazer epilasyondan faydalanabilirsiniz. Muhakkak bir uzman eşliğinde yaptırın kendi başınıza yapabileceğiniz uygulamalar değil, unutmayın!

Nemlendirici Kullanmak

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

İyi bir cilt için günlük cilt bakım rejiminizin en önemli ve temel bileşenlerinden biri nemlendiricidir. Pürüzlü, donuk ciltten kurtularak esnek, ipeksi bir cilt elde etmenize yardımcı olmak için cildiniz üzerinde çalışacak bir kreme ihtiyacınız var. Ayrıca bunun parlak olmamasına dikkat edin. Erken yaşlanmamak için güneşe karşı etkili kremleri yazın kullanmanızda bir sakınca yok. Bunları kullanmak sizi metroseksüel de yapmaz ama kendisine karşı sorumlu ve dikkatli bir erkek belki…

Unutmayın ki cilt vücuttaki en büyük organdır ve bu nedenle sağlıklı bir cilt elde etmek için bütünsel sağlık üzerine odaklanmak son derece önemlidir. Günde 2-3 litre su içmek, 30 dakika fiziksel aktivite yapmak ve stres seviyelerini yönetmek sadece cilt sağlığı için değil, aynı zamanda genel sağlık için de faydalıdır.

Diş Fırçalamak

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Her gün iki kere yapmanız gereken bir eylemdir ve bunu ihmal ediyorsanız lütfen diğer maddeleri de uygulamayın. Çünkü bakımlı bir erkeğin olmazsa olmazı temiz bir nefes ve sağlıklı bir gülüştür. Çürük dişler, kokan bir nefes ve ağız sizi insanlarla yakınlaşmaktan alıkoyacak yegane şeylerdir. Diğer her şey düzgün olsa bile bunlar yerinde değilse hiç şansınız yok unutmayın.

Diş fırçalamak tek başına yeterli değil, düzenli doktor kontrolü ve diş ipi kullanmak da kaçınılmazdır. Gargara kullanmak da tercihen yapılabilecek temizlik rituelleri arasında.

En önemli şeyin diş fırçası olduğunu unutmayın. Diş macununun etkisi neredeyse hepsinde aynıyken iyi bir fırçanın daha önemli olduğunu ve temizlik işinin neredeyse hepsini yaptığını unutmayın.

Tırnakları Kesmek

Erkek Bakımının Olmazsa Olmazları

Geldik son ritüelimize ve bu da en önemlilerinden birisi. Unutulmaması gereken şey şu, bir erkeğin hem el hem de ayak tırnakları her zaman bakımlı ve düzgün olmalıdır. Daha önemlisi uzun olmamalıdır. Bir kadından muhakkak ki daha kısa ama etinizin de dibinden başlayan kesimlerden uzak durulmalısınız.

Manikür ve pedikür yaptıracaksanız aletlerin size özel olması veya iyice dezenfekte edilmesi çok önemli. Tercihen kendi setinizi almalı ve onunla yapılmasını istemelisiniz. Veya kendiniz yapacaksanız da tırnaklarınızı küt kesmeye dikkat edin. Eğer çok derine girerseniz tırnak batmalarına ve yaralanmalara yol açabilirsiniz.

Tırnaklarınızı yemeyin ve eğer ki yiyorsanız bu durumla alakalı ürünlerden kullanın. Mantara karşı dikkatli olun, sararmış tırnaklarınızı mantardan arındırmak köşedeki eczaneye gitmek kadar kolay. Artık sürebileceğiniz oje benzeri ilaçlarla neredeyse birkaç dozda tedavisi mümkün olan böyle bir hastalıktan muzdarip olmayın. Temiz, düzgün ve araları kirli olmayan tırnaklar erkek bakımının olmazsa olmazlarındandır.

Oktay Tutuş
Oktay Tutuş
editörün tüm yazıları