preloader

BMW Gelecek Planlarını ‘NEXTGen’ ile Dünyaya Duyurdu

02.07.2019
BMW Gelecek Planlarını ‘NEXTGen’ ile Dünyaya Duyurdu

Yazı Boyutu:

BMW Group gerçekleştirdiği #NEXTGen etkinliğiyle gelecek planlarını duyurdu.

BMW Group iletişim planının bir parçası olarak hayata geçirdiği #NEXTGen etkinliğiyle, gelecek nesil mobilitesini ve bu yoldaki adımlarını katılımcılar ile paylaştı. BMW 2025 yılı için koyduğu hedefleri revize ederek, 2023 yılında 25 elektrikli modeli yollarla buluşturmaya hazırlanıyor.

BMW AG, ‘NEXTGen’ etkinliği ile “Geleceğin Otoyolu 2025” hedefi çerçevesinde, elektromobilite konusundaki genişleme planını yeniden revize etti. 2025 yılına kadar 25 elektrikli modeli yollarla buluşturmayı planlayan BMW, bu hedefini 2 yıl öne çekerek 2023 yılını yeni tarih olarak belirledi. Ar-Ge süreci devam eden yeni modeller, elektrikli, şarj edilebilir hibrit ve içten yanmalı motorlara uygun esnek yapıları sayesinde değişken koşullara rahatlıkla ayak uydurabiliyor.

Elektromobilite’nin öncüsü: BMW Group

BMW Group, 2019 yılı sonu itibariyle 500.000’in üzerinde elektrikli ve hibrit otomobil satışı gerçekleştirmiş olacak. Bugüne kadar dünya genelinde 150.000 adetten fazla satan tamamen elektrikli ilk BMW modeli BMW i3’ün yanı sıra, bu yıl üretimi başlatılacak olan tamamen elektrikli MINI de bu hedefte grubun önemli destekçilerinden birisi olacak. Ayrıca 2020 yılında da yine %100 elektrikli BMW iX3, 2021 yılında da BMW iNEXT ve BMW i4 modelleri de yollarla buluşacak. Otomotiv endüstrisinde en fazla plug-in hibrit model seçeneği sunan marka olan BMW, 3 Serisi, 7 Serisi, ve BMW X5 modellerinin yanı sıra, bu yıl BMW X3 plug-in hibrit modelini de tanıttı. Uzatılan elektrik menzilleri ile dikkat çeken bu modellerin yanına, bu yaz sonu itibariyle 5 Serisi ve 2 Serisi Active Tourer modelleri de eklenecek. Önümüzdeki yıldan itibaren BMW X1 ve BMW 3 Serisi Touring modelleri de şarj edilebilir hibrit modelleri ile tercih edilebilecek.

BMW Gelecek Planlarını ‘NEXTGen’ ile Dünyaya Duyurdu

BMW eDrive Zone sürüş alışkanlıklarını değiştirecek

2020 yılından itibaren BMW’nin plug-in hibrit modellerinde standart olarak sunulacak BMW eDrive Zones fonksiyonu sayesinde otomobiller, şehirlerin ‘yeşil alan’ olarak belirlenen emisyonsuz bölgelerini otomatik olarak algılayacak. Bu alana girdiğini algılayarak tamamen elektrikli modda hareket edecek hibrit BMW modelleri, tamamen elektrikli BMW modellerinde olduğu gibi en çevreci hali ile kullanılabilecek.

Otomobiller ‘moduna’ göre kendini ayarlayacak

Otomobilin otonom olarak ilerlediği “EASE your life” yani hayatını kolaylaştır ve direksiyonun sürücüde olduğu “BOOST your moment” yani anın tadını çıkar tanımlamalarıyla önümüzdeki dönemde üreteceği modellerde sunulacak olan sürüş modlarını tanıtan BMW, otomobillerin artık sadece bir ulaşım aracı olmadığını aksine insanların rahatlayacağı, eğlenebileceği gerektiğinde konsantrasyon sağlayabileceği bir ortam olduğunu savunuyor.

{772170}

BMW’nin geleceği, Vision M NEXT’te gizli

BMW’nin geleceği ile ilgili önemli fikirler veren otomobillerden birisi de dünya tanıtımı NEXTGen etkinliğinde yapılan BMW Vision M NEXT oldu. BMW’nin elektrikli spor otomobil geleceğine ışık tutan modeli BMW Vision M NEXT, tamamen sürücü odaklı olarak tasarlandı.

Öncüsü BMW i8’e benzer bir tasarıma sahip olan Vision M Next, BMW’nin spor otomobil DNA’sının geldiği son noktayı temsil ediyor. Hibrit motor ile donatılan Vision M NEXT, çift tonlu gövde rengi, karbon-kompozit detayları ve yukarı doğru açılan kapıları ile dikkat çekiyor. Şarj edilebilir hibrit olarak tasarlanan BMW Vision M NEXT, 4 silindirli turbo benzinli motor ve elektrikli motorları ile toplamda 600 bg güç üretiyor. Son hızı saatte 300 km/s olan BMW Vision M NEXT, 0-100 km/s hızlanmasını ise sadece 3 saniyede tamamlıyor. BMW Vision M NEXT 100 kilometrelik elektrikli sürüş modu ile şehir içerisinde sıfır emisyon ile yol alabiliyor. BMW Vision M NEXT hem ön farlarında hem de arka stop lambalarında Laser Wire teknolojisini kullanıyor. BMW Vision M NEXT ayrıca, yüz tanıma özelliği sayesinde aracın tanımlı kullanıcısı yaklaştığında kapıları otomatik olarak açıyor.

BMW Gelecek Planlarını ‘NEXTGen’ ile Dünyaya Duyurdu

Amazon Alexa BMW’de

BMW’nin yeni modellerinde kullanıma sunduğu BMW Intelligent Personal Assistant’ın yanı sıra Amazon Alexa da otomobilden yönetilebilecek. BMW ve MINI modellerinden kullanılabilen Amazon Alexa, hava durumundan trafik bilgisine, spor müsabakalarından sesli kitaplara kadar pek çok konuda sürücü ile sesli komut üzerinden iletişime geçebilecek. Ayrıca halihazırda Alexa kullanıcısı olanlar da otomobillerini kullanırken evlerindeki klima sisteminden garaj kapısına kadar pek çok fonksiyonu da kullanabilecek. Ayrıca BMW Dijital anahtar sayesinde cep telefonlarındaki NFC özelliği sayesinde otomobil anahtarına ihtiyaç duymadan aracın kapıları açılıp otomobil kullanılabilecek.

Üç elektrik motoruyla 720 bg güç üretiyor

BMW Group etkinlikte yeni deneysel elektrikli otomobili Power BEV’i de sergiledi. 5’inci nesil 3 elektrik motor ile donatılan BMW 5 Serisi, teknik anlamda BMW’nin üretebileceği elektrikli otomobillerin ne kadar güçlü olabileceğini ortaya koyuyor. Elektrik motorlar birlikte çalışarak otomobilin tam 720 bg güç üretmesine ve bu sayede de 0-100 km/s hızlanmasını 3 saniyenin altında gerçekleştirmesine imkan tanıyor.

Kendi kendine sahibinin yanına kadar geliyor

Etkinlikte dördüncü seviye otonom araç teknolojisini sergileyen BMW, 7 Serisi üzerinde geliştirdiği prototipini de katılımcıların deneyimlemesini sağladı. Kullanıcısını cep telefonu lokasyonu üzerinden bularak yanına gelen ve tamamen sürücüsüz olarak şehir trafiğinde kolaylıkla ilerleyebilen otonom sürüş teknolojisi çok kısa bir süre sonra hayatımızdaki yerini alacak. 2021 yılında yollarla buluşacak olan BMW iNEXT, BMW’nin ilk Level 3 otonom sürüş sistemine sahip model olacak.

6 dünya premieri gerçekleşti

BMW Group düzenlediği NEXTGen etkinliği ile gelecek teknolojilerini, ürünlerini ve hizmetlerini sıra dışı bir organizasyonla dünyaya tanıttı. Uluslararası birçok gazeteci, analist ve diğer hissedarların katıldığı NEXTGen etkinliklerinin ilki BMW’nin Münih’teki merkezi BMW Welt’de gerçekleştirildi. 6 dünya premieri ve 2 yepyeni konsept otomobilin tanıtıldığı etkinlikte yer alan modeller, markanın en son teknolojik gelişimini temsil eden ‘D+ACES’ (Design, Autonomous Driving, Connectivity, Electrification, Services) odağı çerçevesinde geliştirildi. Tanıtımı yapılan yeni modeller Yeni BMW 3 serisi Touring, Yeni BMW M8 Coupé, Yeni BMW M8 Cabrio, Yeni BMW M8 Competition Coupé, Yeni BMW M8 Competition Cabrio, Yeni BMW 8 Serisi Gran Coupé ve Yeni BMW X1 oldu.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları