preloader

BMW 5 GT, 6 GT oldu!

BMW 5 GT, 6 GT oldu!

Yazı Boyutu:

BMW, 5 GT diye bir model tanıtacağını 2010’da ilk duyurduğunda herkes yeni bir coupe’nin geleceğini bekliyordu. Ancak ortaya çıkan model, hormonlu bir 5 Serisi gibiydi ve sadece iki değil, toplamda beş kapısı bulunuyordu. Dönemin 7 Serisi platformundan türetilen dev bir hatchback olan 5 GT’yi pek çok BMW fanatiği halen kabullenmemiş iken, markanın yeni model isimlendirme strateji sonucunda 5 GT yolculuğuna 6 GT olarak devam edecek. Üretimi sonlandırılan 6 Coupe ve 6 Cabrio’nun adıysa 6 GT ile yaşayacak. Tartışmaya açık bir konu daha var anlayacağınız…

BMW 5 GT, 6 GT oldu!

BMW fanatiklerinin düşündüklerini bir kenara bırakıp yeni 6 GT’ye geçelim isterseniz! Aslında BMW’nin GT uzantılı modellerinin tamamı, uzun menzille ulaşırken en yüksek konforu sağlamalarıyla biliniyor. Sedan ile station (BMW’deki adıyla Touring) kasaların arasındaki boşluğu dolduran GT’ler aynı zamanda sportif coupe detaylarını da barındırıyor. Bunların en dikkat çekeni ise cam çerçevesiz kapılar. 6 GT’de de bu devam ediyor.

BMW 5 GT, 6 GT oldu!

{77745}

BMW 6 GT, yerini aldığı 5 GT’ye göre 150 kg kadar hafiflemiş. Bu da demek oluyor ki; hem daha fazla performans sunacak hem de çok daha az yakıt tüketecek. Havayı, 0,25 Cd gibi muhteşem direnç katsayısıyla yarabilen BMW 6 GT, büyüyen farları, daha da büyütülmüş böbrek formundaki radyatör ızgarası ve M Paket dahilinde sunduğu sportif tamponlarıyla gerçek bir GT olduğunu ispat etmeye çalışıyor.

BMW 5 GT, 6 GT oldu!

Eylül ayındaki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyeri yapılacak olan BMW 6 GT, yeni 5 ve 7 Serileri’ndeki teknolojileri de sunacak. Bunlar; arka akstaki otomatik yüksekliği ayarlanabilen süspansiyonlar, adaptif sürüş modları ve integral direksiyon sistemi olarak sıralanabilir. Elbette 6 GT’de xDrive 4×4 sistemi de opsiyonel olarak sunulacak.

87 mm’lik artışla 5 metreyi aşan uzunluğa erişen 6 GT, gerçek anlamda da “Grand” bir otomobil haline geldi. Arka koltuklarında çok fazla diz mesafesi sunan 6 GT, elektronik olarak açılan bagaj kapağının ardında 610 litrelik devasa bir bagaj hacmi sunuyor. Arka koltuklar elektrikli olarak tamamen yatırılabilmesinin yanında yine elektronik olarak sırtlık eğim ayarları da yapılıyor. Bu noktada 3 metreyi aşan dingil mesafesi yani ön ile arka tekerlekler arasındaki boşluktan da 6 GT’nin içinin ne denli geniş olduğu tahmin edilebilir!

{77714}

BMW 6 GT’de ilk aşamada 2.0 ve 3.0 litrelik benzinliler ile 3.0 litrelik dizel motorlar kullanılıyor. 258 HP ile 340 HP arasında güç üreten bu motorlar sayesinde boyutunda beklenmeyecek bir performans sunan 6 GT, yakıt tüketimi anlamında da çok iddialı.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları