preloader

2021 Otomobil Trendleri

2021 Otomobil Trendleri

Yazı Boyutu:

Türkiye’deki otomobil trendleri dünya ile aynı hızda değişim göstermiyor ancak bu durum sizin bir trendsetter olmayacağınız anlamına gelmiyor. Eğer değişime yön vermek istiyorsanız bu trendleri başlatan siz olabilirsiniz! 2021 yılında bizi bekleyen otomobil trendlerini keşfedin.

Büyük hayallerle başlayan ancak COVID-19 pandemisi sebebiyle beklenildiği gibi gitmeyen 2020 yılına veda etmek üzereyiz. Yeni bir yıl, yeni başlangıçlara gebe ve biz de otomobil alanında 2021 yılında popülerliği artacak otomotiv trendlerini sizler için derledik. Bazı konularda birbirine zıt trendler mevcut ancak çeşitlilik de işte bu değişim rüzgarları içinde size uygun olanı seçmekten geliyor. Hadi gelin 2021 yılında bizi bekleyen otomobil trendlerine bir göz atalım!

2021 Otomobil Trendleri

Küçük Motorlu SUV’ler

Arazi aracı görünümlü otomobillerin pazar payları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen gün artıyor. Ford Puma gibi B-Segmenti’ndeki SUV modellerinden milyonlarca TL’lik Rolls-Royce Cullinan’a kadar uzanan SUV araçlardan birini garajınıza park edebilirsiniz. Hemen hepsi kendi segmentleri içinde eksiksiz lüks donanımlar ve güvenlik ekipmanlarına sahipler. #evdekal çağrılarına uygun olarak daha minimal bir hayata göz kırptığımız 2020 sonrasında sahip olmak istediğimiz SUV’lerin artık daha uygun bedellerle işletilmesine odaklanacağız.

Bu noktada motor hacimlerinin küçük olmasından kaynaklı vergi avantajına sahip SUV ve Crossover modeller popülerliğini arttırmayı sürdürecek. Model seçeneklerine baktığımızda, Volkswagen’in T-Roc veya T-Cross modelleri ilgi çekici olacaktır.

Mercedes-Benz cephesinde GLA ve GLB bu alandaki favorilerden diğer ikisi. Audi ise Q2 ve Q3 Sportback ile bu pazardan pay kapmaya çalışacak.

2021 Otomobil Trendleri

BMW ise X1 ve coupe esintili X2 ile çekici modeller olmayı sürdürecekler. Markanın elektrikli SUV’si iX3 ve tamamen yeni bir seçenek olan iX ise 2021’nin yeni yıldız adayları olacaklar.

Kumaş Koltuklar

2021 Otomobil Trendleri

İnanması biraz güç gibi gelebilir ama kumaş koltuklar yeniden popüler olmaya başlıyor. Bu alanın öncülerinden biri Premium arazi aracı üreticisi Land Rover. Danimarkalı tekstil şirketi Kvadrat ile beraber geliştirilen yeni kumaş koltuklar, dayanıklı yün ve Dinamica adı verilen bir süet kaplamaya sahipler. Ayrıca bu koltuklara sahip bir Land Rover tercih ettiğinizde ortalama 53 pet şişenin geri dönüştürülmesine katkıda bulunuyorsunuz. Çünkü bu koltukların bileşenlerinde geri dönüştürülebilen plastikler de dahil edilmiş. Kişi başına düşen karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik bu koltuk opsiyonuyla çevrecilik bilincini yaymada öncü rol üstlenebilirsiniz. Üstelik unutmayalım ki; deri koltuklar kışın soğuk, yazın da sıcak olmalarından dolayı biraz can sıkıcı olabiliyor!

2021 Otomobil Trendleri

Sonunda Elektrikli Otomobiller!

Tamamen elektrikli otomobiller bir süredir hayatımıza girmeye çalışıyor. Tesla’nın hız kazandırdığı bu alanda BMW, i3 ve i8 modelleriyle Premium ana akım üreticiler arasında bayrak taşıyıcı rolündeydi. Türkiye’de de pek çok kişi bu iki modeli 2014’ten günümüze kullanmaya devam ediyor. Jaguar ise bir süredir i-Pace ile yüzde 100 elektrikliler konusunda çalışmalar yapıyor. Küresel anlamda yaşanan dizel skandallarından sonra yüzde 100 ya da yarı zamanlı elektrikli (hibrit) seçeneklerin artışı ise 2021 yılında patlama göstereceğe benziyor. 2020’nin son günlerinde satışa sunulan Mercedes-Benz’in tamamen elektrikli EQC’si bunun bir örneği. Öte yandan Lexus veya Land Rover’ın son dönemde hibrit seçeneklerine ağırlık verdiğini de unutmayalım. Uzun zamandır merakla beklenen yüzde 100 elektrikli bir otomobil de Volkswagen’in ID Serisi olacak.

2021 Otomobil Trendleri

Bu alanda spotları üzerinde toplayan bir diğer model ise Porsche Taycan. Porsche markasının tepesindeki 911 Turbo’nun performansını, markanın giriş modeli 718 Boxster fiyatına sunabilen Porsche Taycan, elbette yüzde 100 elektrikli olmasının sağladığı vergi avantajına borçlu. Bayilerde adeta kapışılan Porsche Taycan, şaşılacak ekonomik sürüşü ve Yıldız Savaşları’ndaki Milenyum Şahini’nin ışınlanma hızıyla daha şimdiden 2021’in en büyük otomobil hiti konumuna yerleşti.

2021 Otomobil Trendleri

VIP Minibüsler

Aslında pek çok patron bu araçları çoktan keşfetti diyebiliriz. Ancak şimdi sıra daha geniş kitlelere yayılma vakti. Pandeminin de etkisiyle orta boy bir sedan fiyatına 9 kişilik bir minibüse binmeye ne dersiniz? Üstelik araç içinde sosyal mesafenizi koruyabilecek bol bol alan da olacak. Minibüs dediğimizde, aklınıza Çiçek Abbas’taki kırmızı Ford Transit gelmesin. Günümüz minibüsleri, konfor ve güvenlik alanlarında E-Segmenti’ndeki orta-üst sınıflarla yarışıyorlar. Bu segmentin belli başlı modelleri yıllardır VIP taşımacılıkta kullanılıyor. COVID-19 pandemisiyle beraber uçak yerine bu alandaki araçlara olan eğilim de artmayı sürdürüyor. Peki hangi modellere bakmalı? Volkswagen Caravelle, bu alanın mihenk taşı gibi. Bulli adındaki donanımı, DSG şanzımanı, 4Motion adındaki 4×4 sistemi gibi her türlü opsiyonu alsanız dahil, ödemeniz gereken rakam markanın kompakt SUV’si ile hemen hemen aynı seviyeye geliyor. Çok hızlı hareket edebildiği gibi devasa fren sistemi sayesinde de yola tutkal dökülmüş gibi durmasını da biliyor.

2021 Otomobil Trendleri

VIP minibüs alanının bir diğer bayrak taşıyıcısı Mercedes-Benz Vito. Düşük yakıt tüketimi ve işletme giderleriyle adeta bir otomobil gibi kullanabildiğiniz Vito’yu çok sayıda kişiselleştirme şirketine emanet ederek istediğiniz forma sokabiliyorsunuz. Bu alanda Ford Tourneo Custom, Citroen Jumpy Spacetourer veya Peugeot Expert Traveller’a da bakılabilir.

2021 Otomobil Trendleri

Kamp Araçları

Pandemi ile beraber yükselişe geçen bir araç türü de “Camper”lar. Öyle gözüküyor ki 2021’de de bu araçlara olan talep artarak devam edecek. Türkiye’de farklı türlerde Camper yani kamp araçları satın alabiliyorsunuz. Bunlardan bir tanesi MAN üzerinden yapılan Crawler üstyapılı Otağ 600. MAN TGM 18.290’a uygulanan bu yapı 4×4 yapısıyla da her koşulda her yere gidebilme imkanı sağlıyor. İç mekanda 3’lü ocak, fırın, 152 lt buzdolabı, sıcak soğuk ayarlı musluk ve krom evye, çok sayıda çekmece ve eşya gözleri ile de ev konforu bu tekerlekli araçta yaşanabiliyor.

2021 Otomobil Trendleri

Daha ufak bir araç isteyenler Pickup modellere entegre edilebilen Crawler modellerini de tercih edebilirler. Bu alandaki bir diğer alternatif de Fiat Doblo üzerinden geliştirilen Hotomobil. Uygun fiyata alınabilen bu aracın işletme maliyetleri de uygun.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları