preloader

Seyahat Tutkunlarına Özel Podcast Önerileri

19.10.2021
Seyahat Tutkunlarına Özel Podcast Önerileri

Yazı Boyutu:

Farklı coğrafyaları ve kültürleri keşfetmeye meraklı bir insan mısınız? Seyahat tutkunlarına özel olarak hazırladığımız podcast önerilerine göz atın.

Zaman buldukça “Acaba bir yerlere mi kaçsam?” diye düşünüp farklı coğrafyaları ve kültürleri keşfetmeye meraklı bir insan mısınız? O halde sizleri dünyanın farklı yerlerine götürecek ve çeşitli kültürlere temas etmenizi sağlayacak, seyahat tutkunlarına özel olarak hazırladığımız podcast önerilerine bir göz atmanızda fayda var.

Seyahat üzerine dinleyebileceğiniz güncel yerli ve yabancı podcast önerilerimiz için haberimize tıklayın!

Living Adventureously

Living Adventureously’nin sunucusu olan Alastair Humphreys, birçok insana daha maceralı bir yaşam sürmeleri için ilham verdi. Bu özel podcast dizisi, seyahat dahil olsun ya da olmasın, olağanüstü hayatlar yaşayan sıradan insanlarla konuşuyor. Humphreys; sanatçılardan şeflere, öğrencilerden gezginlere kadar farklı hayatlar yaşayan insanlar ile röportajlar gerçekleştirerek hayatı maceracı bir şekilde yaşamanın farklı insanlar için ne anlama geldiği sorusuna cevaplar arıyor. İnsanların önlerine çıkan engelleri nasıl aştıkları ve yolculuklarına nasıl başladıklarına dair deneyimlerini aktardıkları bu seri dinleyicilerine mikro boyutta dahi olsa maceraya atılmaları için ilham veriyor.

Alastair Humphreys, maceracı yaşamakla ilgili düşüncelerini şu şekilde aktarıyor:

“Gençliğimde, mutlu günlerimde 4 yılımı dünyayı bisikletle dolaşarak geçirdim. O zamandan beri “Maceracı Yaşamak” fikriyle ilgileniyorum. Ama maceracı yaşamanın tanımı herkese göre değişir. Ayrıca yaşamlarımız ve koşullarımız değiştikçe bu tanım da zamanla değişir. Bu yüzden bisikletime geri dönmeye karar verdim ve bir ayımı farklı insanlara maceralı yaşamanın onlar için ne anlama geldiğini sorarak geçirdim (…)”

Bi’ Gidene Soralım

Özellikle günümüzde çevremizdeki pek çok insanın yurtdışına taşınma hayallerinden bahsettiğine şahit oluyoruz. Eğer sizin de yurt dışına taşınmak gibi bir planınız varsa bu podcast serisine bakmanızda fayda var. Şu an Londra’da yaşamakta olan Emre Onar’ın hazırladığı bu serinin yeni bölümlerine cuma günleri ulaşabilirsiniz. Yurt dışında yaşamakla ilgili merak edilenlere Küba’dan İngiltere’ye kadar dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan insanlar cevaplar sunmaya çalışıyorlar. Farklı bir ülkedeki yaşam ve çalışma koşullarının irdelendiği bu seride dünyanın dört bir yanından insanların aktardığı kişisel tecrübelerden faydalanmak ve ilginizi çeken ülkelerdeki yaşam koşulları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz mutlaka bi’ gidene sorun.

The Travel Diaries

The Travel Diaries, gazeteci Holly Rubenstein’in dünyayı gezen gezginlerle görüştüğü bir podcast serisi. Programa konuk olan gezginlerin seyahat deneyimleri, yaşadıkları maceralar ve bu maceraların hayatlarını ne yönde şekillendirdiğine dair konular haftalık olarak The Travel Diaries’te yayınlanıyor. İngiltere’nin bir numaralık seyahat podcast’i olan The Travel Diaries, Dev Patel, Sir Ranulph Fiennes, Tony Wheeler , Simon Reeve ve Monty Python’dan aşina olduğumuz Michael Palin gibi ünlü isimlere de yer veriyor.

{774366}

Zero To Travel

15 yılı aşkın bir süredir dünyayı dolaşan gezgin Jason Moore, seyahat etmeye dair tutkusunu ve seyahat deneyimlerini haftalık olarak dinleyicileri ile buluşturuyor. Amerika’yı bir uçtan diğer uca yürüyerek dolaşan gezginlerden, Arjantin’den Alaska’ya 16.000 millik bir yolculuğa çıkan görme engelli bisikletçilere kadar ilham verici seyahat hikayelerinin yanı sıra en hesaplı seyahat rotaları, seyahat için bütçe oluşturma ve seyahat güvenliğine dair önemli ipuçlarının da paylaşıldığı podcast serisini mutlaka dinlemelisiniz.

Travel Goals Podcast

İngiliz seyahat yazarı Pip Jones’un, 17 yılı aşkın seyahat tecrübesini dinleyiciler ile buluşturduğu podcast serisi seyahat yazarlığı ve doğayla bağlantı kurmaktan, seyahat etmek için işinizi bırakıp bırakmamaya kadar çeşitli seyahat konularını kapsayan canlı ve bilgilendirici bir seri olarak karşımıza çıkıyor. Jones’un dünyanın önde gelen gezginlerini ağırladığı programını ilginç ipuçları ve hayat kurtarıcı olabilecek bilgiler için takip edebilirsiniz.

Alice in Wanderland

İskoç gezgin Alice Morrison, şu an Fas’ın Atlas Dağları’ndaki bir köyde yaşıyor ve iki haftada bir yayınladığı podcastler ile dinleyicilere oradaki günlük hayata dair fikirler sunuyor. Morrison, seri boyunca genel olarak Kuzey Afrika’daki tecrübelerinden bahsediyor. Serinin önceki bölümlerinde, Alice’in develerle gerçekleştirdiği 2.000 km’lik Sahra seferini ve Atlas Dağları’nda yine develerle gerçekleştirdiği 1.400 km’lik yolculuğa tanıklık edebilirsiniz. Alice Morrison’ın seyahat mottosu ise şu; “Ne kadar yavaş seyahat edersen, o kadar çok öğrenirsin.”

{774398}

The Big Travel Podcast

Bu seriyi dinlerken birbirinden farklı renkli karakterler ile tanışmaya hazır olun. The Big Travel Podcast, seyahat ortamındaki büyüleyici hayatları keşfediyor; dinleyicileri kamp tatillerinden çok daha fazlası için cesaretlendirirken yine dinleyicilerine, az parayla geçen çocukluklardan egzotik iklimlerin muhteşem hikayelerine kadar inanılmaz maceralar sunuyor. Politikacılar, Paralimpikçiler, hayırseverler, televizyon, radyo, edebiyat, gazetecilik, spor, sahne ve sinema dünyasının ünlü simaları, maceraperestler ve sıra dışı yolculuklara çıkan sıradan insanlar hayat hikayelerini seyahatleri aracılığı ile paylaşıyorlar. Bu sayede The Big Travel Podcast, seyahat hakkında bize ilham veren, güldüren, sevdiren bazen ağlatan ama hepsinden önemlisi yola devam edebilme motivasyonu sağlayan bir seri sunuyor.

Amateur Traveller

Chris Christensen, 11 yılı aşkın süredir devam ettiği “Amateur Traveller” programında belirli seyahat noktalarına ve bu seyahat noktalarının neden ziyaretçilere çekici geldiğine odaklanıyor. Her biri 40’la 60 dakika arasında değişen podcast bölümlerinde, Botswana’da safariye çıkma veya Hawaii’ye seyahat etme gibi belirli bir ülke veya deneyimlere odaklanıldığı söylenebilir. Ülkeye ve seyaht deneyimine göre çeşitli konukların da katılarak kendi deneyimlerini paylaştığı bu seriye mutlaka bir şans verin.

Extra Pack of Peanuts Travel Podcast

Extra Pack of Peanuts Travel Podcast’in sunucuları Travis ve Heather Sherry, daha fazla seyahat etmeye ve seyahat ederken daha az harcamaya dair kendi seyahatlerinden edindikleri tecrübeleri dinleyicilere aktarmayı amaçlıyorlar. Zaman zaman kendileri gibi seyahat eden ve tecrübelerini podcast ya da seyahat blogları aracılığı ile paylaşan Chris Guillebeau, Bruce Poon Tip ve AJ Jacobs gibi diğer gezginleri de konuk ettikleri programda, seyahat için bütçe oluşturmaktan bir profesyonel gibi valiz hazırlamaya kadar çeşitli konular üzerine fikir sahibi olabilirsiniz.

{773686}

Where to Go

Seyahat planları COVID-19 nedeniyle sekteye uğrayan ve nereye gideceklerinden emin olamayan kişilere yardımcı olmak için başlatılan bir girişim olan Where to Go, dinleyicilerine ev sahipleri ile pandeminin dünyanın dört bir yanındaki yerler üzerindeki etkileri hakkında samimi bir sohbet sunuyor. Bunun yanı sıra, her bölümü kapsayan destinasyonların hakkının teslim edilmesini ve onları bu kadar özel yapan şeylerin neler olduğunun keşfedilmesini önceliyor. Bugüne kadar podcast serisinde işlenen destinasyonlar arasında ABD’nin milli parkları, İtalya, Dublin, Londra ve Paris yer alıyor.

Admin
Admin Tüm Yazıları