preloader

Urla Lezzet Durakları: Ozan Kumbasar

01.05.2023
Urla Lezzet Durakları: Ozan Kumbasar

Yazı Boyutu:

Urla’nın en iyi restoranlarından Vino Locale‘in şefi Ozan Kumbasar, Urla’daki favori duraklarını OGGUSTO’ya özel anlattı. En iyi kahveciden en iyi balıkçılara kadar mutlaka gidilmesi gereken yerleri listenize ekleyin.

Urla Lezzet Durakları: Ozan Kumbasar
Ozan Kumbasar

Urla’da dinlenmek için tercih ettiğiniz yer neresi?

Yoğun tempolu çalıştığım zamanlardan sonra; sessiz ve dingin bir yerlerde kendimi dinleme ve doğayla iç içe olmayı isterim. Bunu Urla’da en iyi yapabildiğim yerler; hala çok bakir olan ve sit alanı korumasındaki koylar…

Eski bir Yunan liman köyü olan Harabeler Koyu, Kokar (Göklimanı) karadan ulaşımı pek mümkün olmayan, tekneyle gezilen çok mistik yerler. Burada tarihi merdivenleri gezmeyi, çok berrak olan denizinde dalmayı çok severim.

Urla’daki favori lezzet durağınız?

Bu bölgede yaşamış göçmenlerin, Urlalıların sofraya koydukları özgün yemekler beni hep çok heyecanlandırmıştır. Şafak Lokantası gerçek bir esnaf lokantası ve bu özgün lezzetleri çok iyi yaşatan bir yer.

Urla’da gezmekten en keyif aldığınız yer?

Urla Lezzet Durakları: Ozan Kumbasar

Hem işim gereği, hem de mahsul hakkında konuşmaktan, doğanın ve mevsimin değişkenliğine göre üreticilerin aksiyonlarını izlemekten çok keyif aldığım için enginarcım Hakiki Sakız Enginar Urla, mandalina bahçe sahibi Mahmut Bey’i, bardacık inciri aldığım Pala’nın tarlalarını gezmekten elbette çok keyif alıyorum ve vazgeçilmezim.

Urla’yı keşfetmeye dair en sevdiğiniz kaynak?

Son olarak; çok değerli mimar Sedef Tunçağ’ın yeni yayınlanan kitabı; Urla. Gezdiğimiz yerlerin geçmişte hangi kültürlere ve milletlere ev sahipliği yaptığı; tarihi binaların hikayeleri, Klazomenai’den Bizans’a, göç ve savaş yıllarından günümüze kentin hafızasını akıcı bir dille anlatıldığı çok değerli bir eser. Urla’ya geldiğinizde hangi ev kimindi, iskele eskiden nasıl bir yerdi diye bilgi sahibi olmak isteyenlere duyurulur..

Kendi restoranınızdan favori lezzetiniz?

Urla Lezzet Durakları: Ozan Kumbasar

Her ay menüsünü tamamen değiştiren bir restoran olduğumuzu düşünürsek bu soruya cevap vermem biraz zor ama bu dönem için sakız enginar tabağı diyebilirim. Urla’da yetişen sakız enginarı, Ege’nin geleneksel tarifiyle, yeni tekniklerin uygulandığı bir kombinasyon.

Urla’daki favori kahveciniz?

Gümrük Urla’nın altında yer alan Batis’in Kahvesi. Pazar günleri mezat ve pazar alışverişi öncesi buraya uğrayıp kahve içmek ritüellerimizden.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları