• Arama

Gastronomi:

Bir insanın en temel ihtiyacı olan yemek yeme eylemi üzerine kurulu olan Gastronomi; iyi yemek düşkünlerinin takipte olduğu, yemek bilimi ve sanatı anlamına geliyor. Her sene değişiklik gösteren gastronomi trendleri, meraklıları tarafından sıkı takip altında. Fransız Mutfağı başta olmak üzere İtalyan, Japon, Hint, Thai ve Meksika mutfakları dünya çapında büyük ilgi duyulan ünlü mutfaklar arasında. Bu mutfakların içinde bir de eşsiz lezzetleri sunan yetenekli şefler var. Ünlü aşçılardan, Michelin Yıldızlı Şeflere kadar hazırlanan nefis yemek tarifleri, gastronomi tutkunlarına harika deneyimler yaşatıyor.

Türkiye’de ise Karadeniz, Ege ve Doğu Anadolu mutfaklarının katkısı ile balıktan mezeye, kebaptan zeytinyağlılara kadar Türk mutfağı oldukça geniş bir yemek yelpazesine sahip. Bu konuda İstanbul mekanları öncü olarak diğer şehirlere rehberlik etmekte. İstanbul’un en yeni mekanları oldukça merak uyandırıyor. Özellikle de güne kahvaltı ile başlayanlar için İstanbul kahvaltı mekanları ve serpme kahvaltı çeşitleri oldukça geniş. Lacivert Restaurant başta olmak üzere birçok restoran önerileri muhteşem Boğaz manzarasına karşı keyif yapanların vazgeçilmezi.

İzmir, Hatay, Gaziantep, Bursa ve Afyonkarahisar gibi şehirler ise Türkiye’nin en iyi lezzet durakları arasında yer alıyor. Gurmeler tarafından vazgeçilemeyen bu şehirlerde sokak lezzetleri ve yöresel lezzetler ön plana çıkıyor.

Günümüzde en iyi restoranlarda yemeğin tadı kadar sunum, servis ve iç mekan tasarımı da ön plana çıkıyor. Dünyanın en iyi restoranları Michelin Yıldızı adı verilen prestijli ödüle sahip olmak için yarışıyor.