Paris Couture Haftası'nın En Dikkat Çeken Şovları

Ralph & Russo’dan Chanel’e, Christian Dior’dan Elie Saab’a Paris Couture Haftası’nda en dikkat çeken koleksiyonları inceledik.

 • 1/10
  Ralph & Russo

  Opal ve altın kristaller, payet, inci, tüy, altın nakış ve organze çiçeklerle defilede yarattığı tutarsızlıkla bir ahenk yaratan tasarımcı Tamara Ralph, koleksiyon için: ¨Ralph & Russo kadınını anlatan zengin bir koleksiyon oluşturmak istedik¨ diyor. Açılışı tek omuz siyah kokteyl elbiseler ve beyaz takımlarla yapılan defileye ihtişamlı gece elbiseleri damgasını vurdu.

 • 2/10
  Chanel

  Karl Lagerfeld ustalığıyla tasarlanmış Chanel Couture koleksiyonu, devasa Eyfel Kulesi’nin minyatüründen oluşturulmuş bir atmosferde sergilendi. Koleksiyonda ağırlıklı olarak diz üstünde biten ya da bileğe kadar uzanan paltolar öne çıkıyor. Yüksek omuzlu kıyafetler ve çan şeklindeki etekler 60’ları anımsatırken, ince etekler üzerine vücudu saran ceketler ise kadınlara, 1. Dünya Savaşı öncesi gösterişli ama güvensiz kadın imajını veriyor.

 • 3/10
  Dior

  Hôtel des Invalides’de ikinci kez haute couture koleksiyonunu sergileyen Dior, defilesinde, erkek terzilerin kadınlara feminizm sinyallerini vermesi 2017’de bile büyük bir ironi olarak düşünülüyor. İroni ya da değil; zikzak biçiminde boyna kadar sarılı, beli kemerli ve kalçada büyük cepleriyle havalı tulumlar kadınların gücünü ortaya koyuyor. Defilede ağırlıklı olarak; midi boy kabanlar, şifon vea tül kullanılmış cüppeli elbiseler ve dramatik porter yakalarıyla kadife elbiseler dikkat çekiyor. 

 • 4/10
  Giorgio Armani Privé

  Armani Privé koleksiyonunun, 2016’nın sonlarında hayatını kaybeden Vogue İtalya’nın editörü Franca Sazzoni’nin ruhunu aşıladığı varsayılıyor. Koleksiyonda onun bohem stiline dair hiçbir şey olmasa da, tasarımcının editöre olumlu anlamda gönderme yapması çok manidar olarak değerlendiriliyor. Dekorasyonuyla ağırlıklı siyah renginin hakim olduğu defile, gotik estetiği gözler önüne seriyor. Her modelin tülle yüzünü kaplayan sıkı bir şapka taktığı defileye soğuk pastel renkler ve denizin ışıltısını andıran detaylar renk katıyor. Karalanmış çiçek motifleri ve spiral desenler ise koleksiyonun bütünlüğünü tamamlıyor.

 • 5/10
  Giambattista Valli

  Defilenin açılışını makrame ve kristallerin bolca harcandığı süper mini elbiseler yaparken, önü kısa arkası uzun kabarık elbiseler başroldeydi. Bu sezon çoğu aksesuarını Eleuteri’nin vintage mücevherlerinden kullandığı tasarımlarının arasında; tül elbiseler, bükümlü ve daracık drape ipek şifonlar ve Dovima vari pudra kabarık fantazi elbiseler koleksiyonun öne çıkan parçaları arasında.

 • 6/10
  Alexandre Vauthier

  Grand Palais’in üst galerisinde gerçekleştirilen defilede, Vauthier’in bütün dikkatini 80’lerin haute couture coşkunluğuna ve yeniden canlandırma işlemlerine verdiği görülüyor. Tasarımcı, asimetrik kesimler ve hacimlerle oynamış; sıvı bir metali andıran lame drapeleri işlemiş ve yaka kısımlarını adeta büyük kanyonlara dönüştürmüş. Şifonlar ve derilerin yoğunlukta olduğu koleksiyonda, ağırlıklı olarak siyah hakimiyeti kendini gösteriyor.

 • 7/10
  Rodarte

  Rodarte’nin 2018 ilkbahar koleksiyonuyla Paris çiçek açtı. Cannes Film Festivali yıldızlarını giydiren tasarımcı Mulleavy kardeşler, kendi imzalarına uygun silüetlere çokça değindikleri bir koleksiyonla karşımıza çıktı. Puantiyeler, parlak baskılar ve sevimli çiçek desenlerinin ağırlıklı olduğu şovda 4 önemli nokta dikkat çekiyor: Düşük belli pantolonlar, fırfırlar, modellerin başlarındaki veya kollarındaki çiçek demetleri ve tüyler.

 • 8/10
  Elie Saab

  Lübnanlı tasarımcı Elie Saab’ın savaşçı kraliçeleri, pelerinlerle eşleştirilmiş görkemli elbiseleriyle podyumun tozunu attırdı. Defilede krallara layık kadifeler ve ipeklerle, tül ve işlemeler oldukça dikkat çekiyor.

 • 9/10
  Zuhair Murad

  Zuhair Murad’ın yaşamı boyunca sevdiği fantezi kıyafetler çekici ve dökümlü elbiselerle Paris Couture Haftası’nda kendini gösteriyor. Tasarımcı soluk pastel tonlarındaki şık elbiselerinde ilhamını, 20. yüzyılın başlarındaki Gibson Girls’den alıyor. Defilede ipek pelerinler ve gri kadife süitler göze çarparken, şifon elbiseler ise gözden kaçmıyordu. 

 • 10/10
  Fendi

  Defilenin en çok konuşulan detayları, hiç şüphesiz ki, 1.250 saatlik el işçiliği ile yapılan ve 9.000 adet mini disk içeren şallara bağlı örgüler oldu. Bazı modellerin elinde çiçek şeklinde sepet çantaların görüldüğü defilede, birçok rengi bir arada kullanarak yapılan tasarımların mimarı Fendi’den başkası olamazdı. 

İlginizi Çekebilecek Konular