• Arama

Temmuz Ayında Gidebileceğiniz 10 Sergi

Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan sosyal medyaya farklı bir bakış açısı sunan ¨SOSYOMANYA¨ sergisine kadar Temmuz sergilerini inceledik.

 • 3/10
  Bozlu Art Project: SOSYOMANYA (15 Haziran – 26 Ağustos)

  15 Haziran’da başlamış olan ¨SOSYOMANYA¨ isimli sergiye, Bozlu Art Project ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Özlem İnay Erten’in yaptığı sergi, günümüzde patolojik seviyeye varan “Sosyal Medya” kullanımının bireylerin iç dünyasındaki yansımaları ve toplumsal ilişkilere etkisine odaklanıyor. Ali Alışır, İlgen Arzık, Beyza Boynudelik, Özgür Demirci, Utku Dervent, Evren Erol, Çağatay Odabaş, Meliha Sözeri, Berkay Tuncay ve Semih Zeki’nin yapıtlarının da yer aldığı ve sosyal medya kavramına sanatçıların gözünden bir bakış sunan bu sergi, 26 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilir.

 • 4/10
  The Pill: Surreal House (22 Haziran – 22 Temmuz)

  The Pill, 22 Haziran’da başlayan 8. sergisi Surreal House ile ev kavramının kolektif hayal gücümüzü nasıl etkilediğini ve bu etkiye dair gizemi keşfe çıkıyor. Bu çok disiplinli ve farklı jenerasyonlardan sanatçıları bir araya getiren sergi, çağdaş sanat içerisinde rastladığımız ve adına ev dediğimiz mekana sürrealizmin objektifinden bakıyor. Sergi, sürrealizm içerisinde birbirini besleyen sanatçıların, şairlerin, mimarların ve tasarımcıların çalışmalarından arda kalan skenografk birikimi ve şiirsel kirlilik durumunu da görselleştiriyor. Ev ortamını galeri içerisinde tekrar yaratarak, izleyicileri deneyimsel bir yolculuğa çıkaran Surreal House, 22 Temmuz’a kadar sürecek.

 • 6/10
  İstanbul Modern: Fahrelnissa Zeid (30 Mayıs – 30 Temmuz)

  Modern sanatın öncülerinden ve soyut sanatın Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Fahrelnissa Zeid’in kapsamlı bir koleksiyonuna sahip olan İstanbul Modern, sanatçının yapıtlarından oluşan bir seçkiye Kısa Süreli Sergiler Alanı’nda yer veriyor. 30 Mayıs’ta başlayan seçkide, sanatçının Türkiye sanat ortamında başladığı 1940’lı yıllardan; Amman ve Ürdün’e taşındığı 1970’li yıllara kadar, en etkin olduğu dönemden yapıtlar yer alıyor. Bu özel seçki, 30 Temmuz’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 • 7/10
  Akbank Sanat: ¨Beni Bul ¨ (7 Haziran – 29 Temmuz)

  Akbank Sanat, Merih Akoğul’un küratörlüğünü üstlendiği 23 sanatçı ve bir kolektifin eserlerinden oluşan ve 7 Haziran’da başlayan “Beni Bul” sergisine ev sahipliği yapıyor. Çeken ve çekileni; yani sanatçı ve objesini aynı karede birleştiren sergide, farklı fotoğrafik eğilim ve yaklaşıma sahip olan sanatçıların eserleri 29 Temmuz’a kadar görülebilir.

 • 8/10
  Türker Art: Summer Time (15 Haziran – 14 Temmuz)

  Türker Art, güncel resim sanatının ustaları ve yükselişte olan genç sanatçılarından oluşan özgün ve cesur işlerin yer aldığı “Summer Time” grup sergisi 15 Haziran’da sanatseverlerle buluştu. Sergide, Türk ve yabancı çağdaş sanatçılara ait resim, heykel, fotoğraf ve özgün baskılar yer alıyor. Serdar Akkılıç’ın ‘Dream’ adlı son dönem çarpıcı sürrealist eseri ve Suriye savaşının izlerini taşıyan sokaklarda Disney karakterlerini foto-kolaj tekniğiyle ustaca yerleştirmeler yapan pop-propaganda sanatçısı Nesren Jake’in ‘Funland’ serisinden C-print fotoğrafları ile dikkat çeken sergiyi, 14 Temmuz’a kadar ziyaret etmek mümkün.

 • 9/10
  Pera Müzesi: Çiftdüşün Çiftgörü (25 Mayıs – 6 Ağustos)

  George Orwell’ın 1984 romanında kullandığı “Çiftdüşün” kavramına bir göndermeyle isim bulan ve aralarında Tracey Emin, Marcel Dzama, Anselm Kiefer, Bruce Nauman, Raymond Pettibon ve Thomas Ruff gibi isimlerin yanı sıra Türk sanatçıların da yer aldığı seçki, 25 Mayıs’ta başladı. Düşünmenin izini sanat eserleri üzerinden süren ve 6 Ağustos’a kadar görülebilecek sergi, Pepperstein ile 1970 ve 1980’lerde devlet tarafından sanatçı olarak tanınmadıkları için farklı bir iletişim biçimi kurmak zorunda kalan başka Moskova kavramsalcılarıyla başlayarak, tüm dünyadan metinle imge arasındaki yeni bir düşünme dengesini gözler önüne seriyor.

 • 10/10
  Ankara Cer Modern: Sevmek Güzel Meslek (7 Nisan – 30 Temmuz)

  Bedri Rahmi Eyüboğlu’na adanmış en kapsamlı retrospektif sergi olan ¨Sevmek Güzel Meslek¨ sergisi Ankara Cer Modern’de 7 Nisan’da başladı. Küratörlüğünü son asistanı İbrahim Örs ile eski öğrencilerinden Hanefi Yeter tarafından yapılan seçkide sanatçının her döneminden 200 eser yer alıyor. Sergide, eserler ile beraber; mektuplar, fotoğraflar ve özel eşyaların da yer almasına ilave kısa belgesel film de izlenebiliyor. İlk defa görülecek yapıtların da olması, bugüne kadar yapılmış en kapsamlı Bedri Rahmi Eyüboğlu sergisine ayrıcalık kazandırarak 30 Temmuz’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.