• Arama

2017’de Konuşulacak En Yeni 10 Bina

Artsy’nin seçtiği, yenilikçi mimari çizimleri ile konuşulacak en yeni 10 binayı OGGUSTO için derledik.

 • 1/10
  Elbphilharmonie, Hamburg

  Heyecanla beklenen ve Ocak 2017’de açılan Hamburg Filarmoni binası Herzog & de Meuron tarafından tasarlandı. En akılda kalacak binalardan olan Elbphilharmonie tasarımı, işçiliği ve malzemelerinin kalitesi ile insan eli tarafından yapılan en önemli yapılardan sayılıyor. 600 kavisli dev camları ve dalgalı denizi andıran çatısı ile geri kazandırılan eski depo binası nehir üzerinde yükseliyor. 85 metrelik yürüyen merdiveni, üç konser salonu, 10,000 akustik paneli ile Hamburg silüetini değiştirirken performans sanatlarına adanmış en değerli bina olarak tarihe geçti bile.

 • 2/10
  City Center Tower, Manila

  Filipinler’in çehresini değiştiren mimar olarak bilenen New York’lu Carlos Arnaiz’in tasarımı City Center Tower’ın 2017 yılında açılması bekleniyor.  27 katı ile diğer teknoloji şirketleri ile Filipinler Google’ın da ofisine ev sahipliği yapacak. Mimar, kurumsal binalarda kullanılan cam cephe yerine balkonlar ile sıradanlığını bozan hareketli bir cephe tercih etmiş. Binanın pembe incinin yüzeyine benzeyen rengi, yüzgeçleri andıran balkonları ile Manila’nın çehresine yenilik getiriyor.

 • 3/10
  Museum of Image and Sound, Rio de Janeiro

  İmge ve Ses Müzesi, mimarlar Diller Scofidio + Renfro ve Fundação Roberto Marinho tarafından tasarlanmış. Olimpiyat ve voleybol oyunlarında fon olan bina, oyunları takip edenler tarafından fark edilmiş olabilir. Ünlü Copacabana sahil yolunun karşısında olan yapı, sahilin kıvrımlı şeklini takip ediyor. Brezilya’nın en ünlü plajı müzeden seyredilebilecek olan müzenin fütüristik bir koleksiyon sergilyeceği bekleniyor.

 • 4/10
  Jerome L. Greene Science Center, New York

  Son on yıldır New York’taki önemli binaların yapımını destekleyen Columbia Üniversitesi, Harlem ve Kuzey Batı yakasında önemli değişimlerin de habercisi. Mümkün olduğu kadar geri dönüştürülmüş malzeme kullanılan yapının tüm yeni malzemeler de inşaattan en fazla 500 kilometre mesafedeki tedarikçilerden temin edilerek yerel sanayi desteklenmiş. Jerome L. Greene Bilim Merkezinin tasarımcı firması Renzo Piano Building Workshop, yeni Whitney Müzesinin de mimarı. 

 • 5/10
  Gana Ulusal Kölelik ve Özgürlük Müzesi, Cape Coast

  İnsanlığın en büyük ayıplarından birisi olan köleliğin tarihini sergileyecek olan müzenin 2017 yılında açılması bekleniyor ve mimar David Adjaye’nin tasarımı.  2016 tarihinde Washington, D.C.’de açılan Ulusal Afro-Amerika Kültür ve Tarih Müzesi’ni de tasarlayan mimarın bir sonraki projesi ise Harlem’deki Studio Müzesi olacak.

 • 6/10
  Amerika Büyükelçilik Binası, London

  Londra’daki Amerika Büyükelçiliği’nin yeni binası Kieran Timberlake tarafından tasarlanmış. Modernist çizimleri ile tanınan mimar, bahçeler için ayrı peyzaj düzenlemesi de yapmış. Demokrasiden iham alarak şeffaflık üzerine tasarlanan binanın güvenliği de en üst düzeyde tutulmuş. Büyükelçiliğin boşalttığı Grosvenor Square’deki eski bina da David Chipperfield tarafından otele dönüştürülüyor.

 • 7/10
  Pierre Boulez Saal, Berlin

  Berlin Operası’nın deposu olarak kullanılan tarihi yapının duvarları içine yerleştirilen performans merkezi Frank Gehry tarafından ücret alınmadan tasarlanmış ve 2017’de açılması bekleniyor. Tamamen ahşaptan yapılan binanın arena tarzı sahnesi özellikle klasik müzik konserleri için tasarlanmış.

 • 8/10
  56 Leonard, New York

  57 katlı Herzog & de Meuron tasarımı bina, New York’un pek gökdelen görülmeyen bölgesi olan Tribeca’da yükseliyor. Girişindeki dev Anish Kapoor heykeline yaslanır gibi duran bina balkonları sayesinde lego veya jenga kulesini andırıyor. Şehrin tarihi bölgesinin güneşini büyük ölçüde etkilediği için uzun yıllar karşı çıkılan yapıda oturacaklar ise, New York apartman dairelerinde nadir bulunan bir şeye sahip olacaklar; doğal ışık.

 • 9/10
  Menil Drawing Institute, Houston

  Houston‘da bulunan enstitü, sergi ve depo alanlarını genişletmek için mimar Johnston Marklee’nin mevcut yapılara uyumlu tasarımını seçmiş. Ekim 2017’de açılması planlanan yapı dışarıdan tek katlı ve iç avlulara bakan cepheleri ile gün ışığının içeri girmesini sağlıyor. Hiçbir ağacın kesilmediği projede binaların yerleşimi bitki örtüsüne göre yapılarak, ağaçlar da binanın parçası olarak düşünülmüş.

 • 10/10
  Galeries Lafayette Vakfı, Paris

  Paris’in Marais bölgesinde 19. yüzyıldan kalma fabrika binası dönüştürülerek sanat galerisi ve resim atölyeleri olarak kullanılacak. Binanın iç avlusuna oturtulacak yapının birkaç tabanı ihtiyaca göre hareket ederek değişik kullanım alanları yaratılabilecek.