• Arama

2017 Yaz Sezonuna Damga Vuran 5 Enstalasyon

Bu yaz sergilenen en çarpıcı enstalasyonları seçtik.

 • 1/5
  Jeff Koons, “Seated Ballerina”, New York

  New York Rockefeller Center’in üzerine yerleştirdiği 14 metrelik balerin, güzelliği ve birlikteliği temsil ediyor. Balon malzemesinden ürettiği heykel, sanatçının “Antikite” serisinde kullandığı figürün büyütülmüş hali ve modern Venüs’e gönderme yapıyor. Kullanılan malzemenin yansıttığı şehir manzarası ile izleyenleri seyreden balerinin yüzeyinde kendilerini görerek iletişim kurulması hedefleniş. Çocuk hakları için sergilenen balerini görenlerin onu unutmaları pek mümkün olmayacak.  “İnsanlığa umut vereceğini umuyorum” diyen sanatçının sıra dışı işleri arasında en sevilen enstalasyon olması kesin gözü ile bakılıyor.

 • 2/5
  Lorenzo Quinn, “Support”, Venedik

  Venedik Bienali için Ca’ Sagredo otelinin cephesine yerleştirilen eller, küresel ısınmaya dikkat çekebilmek için tasarlanmış. Sanatçı tüm çalışmalarında farklı vücut parçalarını kullanması ile tanınırken, bu eserinde özellikle ellere odaklanmasını “Sevgi, nefret, yaratmak, yok etmek gücü ellerde birleşiyor” diyerek açıklıyor. Küresel ısınmadan en çok etkilenecek olan Venedik’te sergilenen eser insanlığın yarattığı en güzel şehrin gene kendi yarattığı sorunlar ile yok olacağını vurguluyor. Güçlü olduğu kadar zayıflığı gösteren ellerin sergileneceklere kanala getirilişi ise ayrıca bir macera olarak tanımlanabilir.

 • 3/5
  Thomas Dambo, “The Six Forgotten Giants”, Danimarka

  Danimarka’nın farklı noktalarına yerleştirilmiş “devler”, çocuklar kadar yetişkinlerinde ilgisini çekiyor. Ormanlık alanlarda saklanan devler, doğada vakit geçirenler için hoş sürpriz olurken, farklı oyun alanları olarak ta kullanılıyor. Sadece buluntu doğal malzemeler ile elde oluşturulan heykellere isimde verilmiş. Küçük Tilde, Sevimli Teddy, Dağdaki Thomas, Köprü altı Oscar, Tepedeki Trine ve uyuyan Louis’nin farklı özellikleri de bulunuyor: Tilde’nin göbeğinde 28 kuş evi bulunurken, Louis’nin ağızından içeri girmek mümkün.

 • 4/5
  Edoardo Tresoldi, “Ghostly Garden”, Abu Dabi

  Sanatçı, “manzarasal” olarak adlandırılan üç boyutlu heykelini, sadece tel kullanarak oluşturmuş. Sarayın fon olarak görüldüğü eserde yerleştirilen gerçek doğal elementlerde sise benzeyen yapıya gerçeklik dokusu katıyor. Klasik sütunlar, dramatik kubbeler ile modern geometrik şekilleri beraber kullanarak uyumu vurguladığı kadar kontrastın da altını çiziyor. 7,000 metre kareye yayılan eser şeffaflığı vurgulayan tel aynı zamanda filtre olarak düşünülmüş. Enstalasyon daha sonra farklı bölümlere ayrılarak Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki çeşitli üniversite, müze ve parklarda sergilenecek.

 • 5/5
  Lazerian Studio / Liam Hopkins, “Chromatogram”, Lancashire

  18. yüzyılda pamuk borsası binası ve sinema olarak kullanılan atıl bina, 2017 yaz aylarında geçici Chromatogram Kozalak sergisi ile tekrar işlev kazandı. Üçer metrelik 15 kozalak özel baskılı kartondan inşa edilerek “imalatta sanat” başlığı ile üretim ile sanat arasındaki görülmeyen bağı vurgularken işçilerin kalabalık ortamlardaki yalnızlığına dikkat çekiyor. Ziyaretçilerin içinde girebildiği, oturabildiği kozalaklar, karton kutusunun keskin hatları ile organik formların birleşmesinden oluşuyor. Heykelsi görüntüleri ile modern, organik ve aynı zamanda arkaik formları ile güçlü oldukları kadar da narin oldukları söylenebilir.