• Arama

Sinemanın Başrolde Olduğu Kitaplar

Cannes Film Festivali’nden Oscar’lara, en unutulmaz yönetmenlerden kostümlere, sinemayı çeşitli yönleriyle ele alan 10 farklı kitabı OGGUSTO için inceledik.

 • 1/10
  In the Spirit of Cannes

  Fransa’nın en güzel bölgelerinden Cannes, uluslararası önemi olan Cannes Film Festivali ile yaklaşık yüz yıldır görkemli bir festivale ev sahipliği yapıyor. Dünyanın her yerinden film eleştirmenlerini ve paparazzileri kendine çekebilen, büyülü bir festival olan Cannes Film Festivali’nin ruhunu anlatan kitap, özel bir set olarak karşımıza çıkıyor.

 • 2/10
  Dolce Vita Style

  La Dolce Vita; 1960’ların yaratıcı enerjisini, siyah ve beyazla ortaya çıkaran Frederico Fellini’nin unutulmaz filmlerinden biridir. Bu tüm zamanların kültleşmiş filmi, modernliği klasiklikle birleştirerek gelecek nesilleri etkilemeye hala devam ediyor. Resimlerle çok güzel bir anlatı oluşturan Dolce Vita Style ise, filmin bütün yol haritasının kaynağına iniyor.

 • 3/10
  Hitchcock Style

  Hitchcock Style; Hitchcock’un “Psycho”daki moteli ve “Rear Window”daki bekar evinden, Grace Kelly ve Tippi Hedren’in sarışınlığına uzanan yönetmenlik stilini, sanat yönetimini ve moda kullanımını inceleyen ilk kitaptır. Grace Kelly’ye olan aşkı ve sarışınlara olan takıntısı ile bilinen Hitchcock’un estetiğini, mükemmel görsellerle gün yüzüne çıkaran kitap okunmaya değer.

 • 4/10
  Young Hollywood

  Portre fotoğrafçısı ve stilist Claiborne Swanson Frank’ın günümüz Hollywood’unda; Isabel Lucas ve Elisabeth Moss’tan Micky Summer ve Amber Heard’a, yükselişe geçen kadınları fotoğrafladığı kitap, eski Hollywood’dan da ilham alıyor. Kitapta birbirinden güzel portreler ve kadınlarla ilgili kısa özetlerin yanında Micheal Kors tarafından bir önsöz de bulunuyor.

 • 5/10
  Spielberg

  Steven Spielberg’in sınır tanımayan enerjisini ve onun 40 yılını anlatan kitap, kusursuz bir şekilde dizayn edilmiş. Çoğu kaynağın özellikle Spielberg’in arşivinden alındığı kitapta, yönetmenin film yapma sanatındaki önemli yeri ve Hollywood ikonuna karşı otoriter yaklaşımı açıkça görülüyor.

 • 6/10
  The Godfather Family Album

  Godfather serisindeki efsane aktörlerin unutulmaz sahneleriyle oluşturulmuş kitap, film tutkunlarını inanılmaz etkiliyor. Steve Schapiro, bu kültleşmiş filmin Marlon Brando, Al Pacino, Robert De Niro, James Caan, Robert Duvall ve Diane Keaton gibi oyuncularını fotoğraflarla ölümsüzleştiriyor. 400’den fazla hem renkli ve hem de siyah beyaz fotoğrafın bulunduğu kitapta, içerik yazıları da bulunuyor.

 • 7/10
  Dressed: A Century of Hollywood Costume Design

  Hollywood’un altın çağından başlayıp günümüzün gişe rekorları kıran, ileri teknolojide yapılmış en unutulmaz filmlerin hepsindeki ortak nokta, kostüm tasarımcısının sunduğu sihirli etkilere güvenmeleridir. Oscar Ödülü’ne aday gösterilen kostüm tasarımcısı Deborah Nadoolman Landis, bu kitapta, Hollywood’un yüz yıllardır en cezbedici kostümlerini ve onları nasıl hayata getirdiğini gösteriyor.

 • 8/10
  Scorsese

  Martin Scorsese, on yedilerinin başından beri sinemada saygı duyulan bir insandır. Kitap, Taxi Driver, Raging Bull ve Goodfellas gibi ikonik filmleriyle şimdi altmışıncı yaşında olan ve hala da sinemaya damgasını vuran Scorsese’in geçmişine ışık tutuyor. Yaklaşık 250 fotoğrafla yönetmenin sinema tarihini, filmlerinden kesitlerini ve açıklama yazılarını derleyen kitapta, Scorsese’i daha yakından tanımak mümkün.

 • 9/10
  James Bond Cars

  James Bond’un unutulmaz sahnelerindeki efsanevi arabalara övgüler yağdıran James Bond Cars; Aston Martin ve BMW Z3 Roadster’dan Rolls-Royce Phantom ve Rus Savaş Tankları’na, Bond filmlerinin kült arabalarını gözler önüne seriyor. Aynı zamanda kitap, Bond kızlarına ve Bond’un rakiplerine ait otomobillere yer vermesiyle de eşsiz bir eser olma özelliği taşıyor. Ayrıca arabalarla ilgili teknik bilgilerin de yer alması, okuyucuları bayağı etkiliyor. 

 • 10/10
  Charlie Chaplin

  İngiliz Charlie Chaplin, Hollywood’a geldiği 1914 yılında Amerika’nın komedi kralı oldu. Kariyerinin ikinci yılında uluslararası film yıldızı haline gelen Chaplin, o tarihte dünyanın en zengin adamı haline geldi. Chaplin arşivinden derlenen bu kitapta; küçük notları, kendine özgü stili, film şeritleri ve set fotoğraflarının yanında Chaplin’in iş arkadaşlarıyla olan görüşmeleri de 900 fotoğrafla birlikte görülüyor.