• Arama

Dünyanın En Prestijli Süperyat Ödülü The World Superyacht Awards 2017 Sahiplerini Buldu

Boat International Media tarafından her yıl dağıtılan The World Superyacht Awards 2017, Floransa’da düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Ödül töreninin bizler için en güzel yanı ise daha önce OGGUSTO sayfalarında tanıttığımız Türk yapımı La Passion'un da ödül almasıydı.

 • 1/15
  Yılın Motoryatı: Dilbar

  156 metrelik boyuyla bugüne kadar üretilen en yüksek hacimli motoryat Dilbar, aynı zamanda üretim ve tasarımı en “zorlayıcı” tekne olarak kabul ediliyor. Zaten ödüle de bu yüzden layık görülmüş. Ayrıca bugüne kadar bir teknede uygulanan en büyük yüzme havuzuna sahip. 

   

 • 2/15
  Yılın Yelkenli Yatı: Sybaris

  Perini Navi Tersanesi tarafından üretilen 70 metre boyundaki yelkenli Sybaris, jüri üyesini sadece yelken kabiliyeti değil üzerinde barındırdığı yenilikçi çözümleriyle de etkilemiş. Alüminyumdan üretilen tekne toplam 134 metrekarelik yelken alanıyla 12,5 knot hıza ulaşıyor. 

   

 • 3/15
  Voyager Ödülü: Glaze

  Sahibinin ailesiyle halen dünya turunda bulunan 49 metrelik Glaze, akılcı tasarımı sayesinde iki rakibinden sıyrılarak ödülü almış. Trinity Yachts'ın ürettiği Glaze, beş kamarasında 12 misafiri ağırlayabiliyor. Akılcı tasarımı sayesinde tamamen macera dolu seyirler düşünülerek tasarlanan tekne nehirlere dahi girebiliyor.

   

 • 4/15
  En İyi Refit: Aquila

  Yeniden uyarlanan (refit) eski üretim teknelere verilen Refit ödülünde bu yıl sekiz aday yarıştı. Kazanan ise eski adı Cakewalk olan 85 metrelik Aquila oldu. İngiltere'deki Pendennis Tersanesi'nde, yaklaşık beş yıl süren çalışma sonucu yeniden doğan Aquila'nın her bir köşesi yeniden elden geçirilerek günümüz teknolojisine uyarlandı. 

 • 5/15
  En İyi Yeniden Üretilen: Legend

  Macera peşinde koşan bir işadamının Kutuplar'a gidebilecek bir tekne istemesi üzerine ICON Yachts'ın eski bir Rus buzkıranı baştan aşağı yeniden üretmesiyle ortaya Legend çıkmış. Yaklaşık 8 bin deniz mili menzile sahip Legend, yüzme havuzu, helikopter pisti ve üç kişilik denizaltıyla hem konforlu hem de maceraperest 

 • 6/15
  30-39,9 mt. Arası En İyi Yelkenli: My Song

  Baltic Yachts'ın ürettiği 39,62 metrelik My Song, en son teknoloji üretim teknikleri ve safkan yarışçı gövdesi sayesinde ödüle layık görüldü. 20 knot, Reichel Pugh tasarımı My Song için sıradan bir hız. Bu görkemli tekne eğer sağlam bir rüzgar görürse 30 knot üstü sürate ulaşabiliyor. 

 • 7/15
  40 mt. ve Üstü En İyi Yelkenli: Sybaris

  Bir ödülü daha kapan Sybaris'in sahibi iç tasarımda Perini Navi Tersanesi'nin yetenekli tasarımcılarıyla çalışmayı tercih etmiş. Ve sonuçta jüriyi etkileyen seçkin bir tasarım, akışkan iç hacim ve müthiş deniz manzarasıyla dolan iç mekanlar ortaya çıkmış.

 • 8/15
  30-33,9 mt. Arası Yarı Deplasman En İyi Motoryat: Botti

  Hızlı ve iki ya da üç güverteli spor motoryatların birbiriyle yarıştığı bu kategoride ödül alan Botti, Monte Carlo Yachts tarafından üretildi. 32,6 metre boyundaki teknede yükseltilmiş bir dümen mahalli bulunuyor. Son derece düzenli ve pratik yerleşimi jüri üyelerini etkileyen unsurlar olmuş.

 • 9/15
  34-39,9 mt. Arası Yarı Deplasman En İyi Motoryat: Gipsy

  Otam Yachts'ın, SD35 serisinin amiral gemisi, üç güverteli, alüminyum gövdeye sahip 35 metrelik modeli Gipsy, hiçbir “safsata”nın bulunmadığı son derece düzenli dış mekan tasarımıyla jüri üyelerinin gönlünü çelmiş. 20 knot en yüksek hızı ve 2.000 deniz millik menzili de dikkat çeken diğer özellikleri olmuş.

 • 10/15
  40-49,9 mt. Arası Yarı Deplasman En İyi Motoryat: Amore Mio

  30 knot en yüksek hız, 2.750 deniz mili menzil ve 12 knot'lık seyir süratinden oluşan karışımın yarattığı çeşitlilik Amore Mio'ya bu kategoride ödül kazandıran unsur olmuş. Heesen Yachts tarafından üretilen 45 metre boyundaki Amore Mio'nun iç tasarımı Christiano Gatto'nun kaleminden çıkma.

 • 11/15
  50 mt. ve Üstü En İyi Yarı Deplasman Motoryat: Galactica Super Nova

  Heesen Yachts'ın bugüne kadar ürettiği en büyük tekne olan 70 metre boyundaki Galactica Super Nova, son derece hızlı olmasını sağlayan gövde yapısıyla dikkatleri çekmiş. Espen Øino tasarımı Galactica Super Nova, geniş alanlar, hız ve tarzın mükemmel bileşimi olarak tanımlanıyor.

 • 12/15
  500 GT Altı 30-42,9 mt. Arası En İyi Motoryat: X

  Zorlu deniz ve hava koşullarına uygun explorer tipi tekneler arasında “Gerçek bir explorer” olarak tanımlanan Sanlorenzo kızı X, çelik ve alüminyumdan üretilmiş. 14 knot hızda 4.000 deniz mili aşarak tam anlamıyla bir okyanus teknesi olduğunu kanıtlıyor.

 • 13/15
  500 GT Altı 43 mt. ve Üstü En İyi Deplasman Motoryat: La Passion

  İşte medar-ı iftiharımız La Passion. Antalya'daki Sarp Yacht Tersanesi'nin ilk teknesi olan La Passion, ödüllerine bir yenisini daha ekledi. Jüri yaptığı açıklamada La Passion'un, her açıdan iyi düşünülmüş olması, temiz işçiliği, denizci gövdesi sayesinde bu ödüle layık görüldüğünü belirtti.

 • 14/15
  500-1.499 GT Arası En İyi Deplasman Motoryat: Joy

  Mükemmel gövde yapısı, gelecekten izler taşıyan tasarımı ve dinamik görüntüsüyle ödülü alan Joy, 70 metre boy ve beş adet güverteye sahip.

 • 15/15
  1.500-2.999 GT Arası En İyi Deplasman Motoryat: Cloudbreak

  Yüksek ve alçak boylamlarda seyahat etmek isteyen maceraperest sahibinin isteği üzerine üretilen Cloudbreak, kuralların ötesindeki tasarımıyla dikkatleri çekmiş. Süperyatın içinde bulunan kayak odası da bunun en iyi kanıtlarından biri hiç kuşkusuz.