• Arama

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

2019 yılında dünyanın en pahalı süperyat listesinde büyük bir değişiklik oldu ve 4,8 milyar dolarlık History Supreme listenin en başına yerleşti. Her biri birbirinden göz alıcı bu süperyatlar kimi zaman Karayiplerde, kimi zaman Akdeniz'de ve hatta Türkiye sularında salınıyor ve görenleri hayallere sürüklüyor. Her biri sahibinin gözbebeği trilyonluk süperyatların 2019 yılı listesinde yer alan modellerini keşfedin.

 • 1/10
  History Supreme

  4.8 milyar dolar

  Malezyalı sahibinin isteği üzerine gövdesi altın kaplama olarak üretilen, üretiminde platin ve birçok mücevherin kullanıldığı History Supreme, 4.8 milyar dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı yatı unvanını haklı bir şekilde elde etmeyi başardı. Üstelik 30 metrelik boyuyla bir süperyat için son derece küçük olmasına rağmen. İngiliz tasarımcı Hughes Stuart'ın üç yılda tamamladığı History Supreme'de iç mekanlardan gövdeye, güverteden çıpaya kadar her yerde altın kullanılmış. Yatta ayrıca 68 kilogram 24 karat altından yapılan panoramik duvar akvaryumu, dünyada çok az bulunan 18.5 karat elmastan üretilen likör şişesi bulunuyor. Ana kamara duvarları meteor kayasından yapılan History Supreme'de Tyrannosaurus Rex kemiklerinden inşa edilmiş bir heykel de var.

 • 2/10
  Eclipse

  1.5 milyar dolar

  Son birkaç yıldır hakkında en çok konuşulan, Rus iş adamı Roman Abramovich'e ait süperyat Eclipse'in pabucu History Supreme'le bir nevi dama atılmış oldu. Eclipse 163,5 metre boyuyla 180 metrelik Azzam'dan sonra dünyanın en uzun süperyatı unvanını elinde tutuyor. 70 mürettebatın görev aldığı süperyatta 16 metre boyunda iki adet yüzme havuzu, birkaç tane jakuzi, iki helikopter pisti, disko salonu ve füze savunma sistemi bulunuyor. Gövdesi zırhla kaplı Eclipse'in camları da kurşun geçirmiyor. Ayrıca paparazzilerin fotoğraf çekmesini engelleyen lazer sisteminin yanı sıra füze savunma sistemi de yer alıyor.

 • 3/10
  Azzam

  600 milyon dolar

  2013 yılında Lürssen Tersanesi tarafından suya indirilen Azzam, aradan geçen altı yıla rağmen hala gündemdeki yerini koruyor. 180 metrelik boyuyla dünyanın en büyük teknesi unvanını 2019 yılında da koruyan Azzam, en pahalılar sıralamasında da üçüncü sırada yer alıyor. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Khalifa bin Zayed Al Nahyan’ın sahibi olduğu Azzam'ın iç mekanları bir sır gibi saklanıyor ama imparatorluk tarzının hakim olduğu kulaklara fısıldanıyor. Böyle büyük bir gövde için rekor sayılabilecek 30 knot gibi bir hıza ulaşan Azzam'ın muhtemel saldırılara karşı kendi özel füze savunma sistemi de bulunuyor. Azzam’ın denizlerde bir yıl boyunca seyir yapmasının bedelinin 60 milyon doları bulduğu da belirtiliyor.

 • 4/10
  Rising Sun

  590 milyon dolar

  138 metre uzunluğundaki bu motoryat, 2004 yılında Oracle'ın CEO'su Larry Ellison için Almanya'daki Lürssen Tersanesi'nde inşa edildi; 2010 yılında ABD'li işadamı David Geffen'e satıldı. Rising Sun, Amazon'un CEO'su Jeff Bezos'un kız arkadaşıyla Datça sahillerinde görülmesi, Barack Obama'dan Leonardo di Caprio'ya kadar birçok ünlü ismi ağırlamasıyla magazin sayfalarının başrol oyuncularından. Üzerinde basketbol sahasının bulunduğu Rising Sun'da 18 misafir ve 55 mürettebat kalabiliyor. 8000 metrekarelik yaşam alanına ve beş güvertesinde 82 kamaraya sahip olan süperyat 28 knot hıza ulaşıyor.

 • 5/10
  A+

  527 milyon dolar

  2012 yılında Arap sahibi için Topaz adıyla suya indirilen 147 metre boyundaki süperyat 2019'da A+ adını aldı. Sekiz güverteli süperyatta iki helikopter pisti, jakuzi, spor salonu ve 62 kişilik sinema salonu bulunuyor. 26 misafir kamarasının yanı sıra 79 kişilik mürettebat ekibini ağırlayabiliyor. Katlar arasında ulaşım asansörle sağlanıyor. İç mekanları plaj evi havasında tasarlanan A+'ın dış tasarımı ise Tim Heywood'a ait.

 • 6/10
  Luna

  500 milyon dolar

  Luna, 2010 yılında dünyanın en zorlu denizlerine konforlu ulaşımı sağlamak üzere suya indirildi. İlk sahibi Roman Abramovich'ti. 115 metre uzunluğundaki süperyat, altı yıl sonra el değiştirince 50 milyon Euro'ya mal olan refitten geçirildi. Eski rengini yeterince çekici bulmayan yeni sahibinin isteği üzerine gövdesi “Luna mavisi” diye adlandırılan çok özel bir renkle boyandı. 70-80 kişi tarafından gerçekleştirilen boyama işi sekiz ay sürdü. Esas olarak dış mekanlara odaklanılan Luna'nın arkadaki güvertesinde, üretildiği dönemin en büyüğü olan kocaman bir yüzme havuzu bulunuyor. Ana kamarasının çatısı camla kaplanan Luna'da asansör, spa, helikopter pisti, spor salonu ve dans pisti de yer alıyor.

 • 7/10
  Motor Yacht A

  400 milyon dolar

  Henüz 45 yaşında 13 milyar dolarlık servete ulaşan Rus iş adamı Andrey Melnichenko'ya ait fütüristtik tasarım Motor Yacht A, son derece modern ama bir o kadar ilginç tasarıma sahip. 119 metre boyundaki süperyatta yedi kamara var. Aynı zamanda yelkenli olarak da kullanılabilen süperyatta 100 metre boyunda üç adet direk, güverteler arasında asansör, denizaltı, 11 metre boyunda iki adet yardımcı tekne, biri cam zemine sahip üç yüzme havuzu ve bugüne kadar Snoop Dogg, Lenny Kravitz gibi ünlü isimlerin sahneye çıktığı bir disko salonu bulunuyor.

 • 8/10
  Dubai

  350 milyon dolar

  Dubai Emiri Muhammed Bin Rashid Al Maktoum'un sahibi olduğu Dubai, Azzam ve Eclipse'ten sonra dünyanın en büyük üçüncü yatı. 162 metre boyundaki tekne Blohm+Voss Tersanesi'nde inşa edildi. Dubai'nin de iç mekanları bir sır gibi saklanıyor. Ancak mozaikle kaplı yüzme havuzu ve dekorasyonda kullanılan elişi seramikler iç mekanların görkemi hakkında ipucu veriyor. İddialara göre Dubai saatte 2.300 dolarlık yakıt tüketiyor; deposu 500.000 dolara “ful”leniyor. Kaptanın maaşı 22.000, şefin maaşı 11.000 dolar. 50 kişilik mürettebatın aylık gideri ise 111.000 dolar tutuyor.

 • 9/10
  Al Said

  300 milyon dolar

  Umman Sultanı Qaabos Al Said, 155 metrelik Al Said'i alarak dört süperyatlık filosuna bir yenisini daha eklemiş. Süperyatın üretimine 2006 yılında Lürssen Tersanesi'nde başlanmış ve iki yılda tamamlanmış. Çoğunlukla sultanın Muscat'taki kendi marinasında duran Al Said'in ağırlığı 16.000 ton. 50 konuk ve 154 mürettebatın konaklayabildiği Al Said'de, büyük bir klasik müzik orkestrasının konser verebileceği büyüklükte konser salonu bulunuyor.

 • 10/10
  Al Raya

  263 milyon dolar

  13 milyar dolarlık servetiyle Rusya'nın en zengin iş adamlarından biri olan Alisher Usmanov, eski adı Dilbar olan süperyatına annesinin ismini vermiş. 2015 yılında suya inen süperyat daha sonra Ona adını alarak satılığa çıkarıldı. 2018 yılında da Ortadoğulu bir iş adamı tarafından satın alınan süperyatın adı Al Raya olarak değiştirildi. Dış tasarımı Tim Heywood, iç tasarımı Alberto Pinto'ya ait Ona'nın boyu 110 metre. 20 yolcu ve 48 mürettebat konaklayabiliyor. Süperyatta helikopter pisti, yüzme havuzu, jakuzi, spor salonu, spa, sauna, açık hava barı, masaj odası ve sinema salonu bulunuyor.