• Arama

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

Yanılıyorsunuz... Bu yazıda size üç-beş milyonluk değil, fiyatı 200 milyon dolardan başlayıp 1 trilyon dolara kadar uzanan süperyatlardan bahsedeceğiz. Her biri sahiplerinin gözbebeği. Ancak bazılarını kiralayıp gerçek lüks yaşamın tadına varabilirsiniz. Ya da hiç olmadı belki biriyle Cannes'da, Karayipler'de ve hatta Ege kıyılarında karşılaşabilirsiniz. Belli mi olur? 

 • 1/10
  The Rising Sun

  200 milyon dolar

  Meraklıları üşenmemiş, 200 milyon dolara neler alabileceğinizi hesaplamış. Merak ettiniz değil mi? 200 milyon dolara, 10 tane Lamborghini Gallardos, New York şehir merkezinde üç adet lüks daire, bir adet Gulfstream G200 özel jet alınabiliyor ve hala elinizde geriye 150 milyon dolardan fazla meblağ kalıyormuş. 138 metre uzunluğundaki bu motoryat, Oracle'ın CEO'su Larry Ellison için Almanya'daki Lürssen Tersanesi'nde inşa edilmiş. 28 knot hıza ulaşabilen ve toplam 38 kamara bulunan the Rising Sun'da 16 misafir ve 45 mürettebat kalabiliyor. Bu arada doğru mu bilemeyiz ama yatın fiyatının 300 milyon dolar olduğunu söyleyenler de var.

 • 2/10
  Seven Seas

  200 milyon dolar

  Yönetmen Steven Spielberg'in, Hollanda'daki Oceanco Tersanesi tarafından üretilen yatı Seven Seas, 85 metrelik boyuyla listedekilerin arasında bir hayli küçük kalıyor. Ancak olağanüstü özellikleri ve tasarımı sayesinde fiyat açısından bu listeye girmeyi başarmış. O halde teknede bulunan “güzellikleri” saymaya başlayalım. Helikopter pisti, yüzme havuzu, masaj salonu, spor salonu, spa, sinema, jakuzi... Teknenin Spielberg için en keyif verici bölümü ise muhtemelen yaklaşık beş metre yüksekliğindeki cam ekran. Denilene göre usta yönetmen filmlerini burada izliyormuş. Seven Seas 25 mürettebat ve 12 misafir ağırlayabiliyor. 

 • 3/10
  Lady Moura

  210 milyon dolar

  Lady Moura'nın sahibi 8 milyar dolarlık servete sahip Suudi işadamı Nasser Al Rashid. 105 metre boyundaki tekne 45 kamarasında 90 kişiyi ağırlayabiliyor. Bunun 60'ı mürettebat. Almanya'daki Blohm+Voss Tersanesi'nde 1990 yılında inşa edilen Lady Moura, 22 knot hıza ulaşıyor. 30 metre boyunda iki adet yardımcı botu (!) bulunan teknenin iskele, sancak tarafında ve kıç aynalığında 24 karat altından ismi yazıyor. 

 • 4/10
  Al Mirqab

  250 milyon dolar

  Almanya'da üretim aşamasındayken Project May olan adı, Katar'ın eski başbakanı Hammad Al Thani tarafından satın alınınca Al Mirqab oldu. Teknenin boyu 133 metre. Ancak bu boya rağmen çok az kamarası var. Çünkü her bir kamara ayrı bir ev gibi tasarlanmış. Hızı 20 knot'a ulaşabilen süperyat az kamarasına rağmen 36 kişiyi ağırlayabiliyor.

 • 5/10
  Ona

  263 milyon dolar

  13 milyar dolarlık servetiyle Rusya'nın en zengin işadamlarından biri olan Alisher Usmanov, eski adı Dilbar olan süperyatına annesinin ismini vermiş. Dış tasarımı Tim Heywood, iç tasarımı Alberto Pinto'ya ait Ona'nın boyu 110 metre. 20 yolcu ve 48 mürettebat konaklayabiliyor. Süperyatta helikopter pisti, yüzme havuzu, jakuzi, spor salonu, spa, sauna, açık hava barı, masaj odası ve sinema salonu bulunuyor. 

 • 6/10
  Al Said

  300 milyon dolar

  Umman Sultanı Qaabos Al Said, 155 metrelik Al Said'i alarak dört süperyatlık filosuna bir yenisini daha eklemiş. Süperyatın üretimine 2006 yılında Lürssen Tersanesi'nde başlanmış ve iki yılda tamamlanmış. Çoğunlukla sultanın Muscat'taki kendi marinasında duran Al Said'in ağırlığı 16.000 ton. 50 konuk ve 154 mürettebatın konaklayabildiği Al Said'de, büyük bir klasik müzik orkestrasının konser verebileceği büyüklükte konser salonu bulunuyor.

 • 7/10
  Superyacht A

  323 milyon dolar

  Henüz 45 yaşında 13 milyar dolarlık servete ulaşan Rus İşadamı Andrey Melnichenko'ya ait Superyacht A, son derece modern ama bir o kadar ilginç tasarıma sahip. 143 metre boyundaki süperyatta yedi kamara var. Süperyatta 100 metre boyunda üç adet direk, güverteler arasında asansör, denizaltı, 11 metre boyunda iki adet yardımcı tekne bulunuyor.

 • 8/10
  Eclipse

  340 milyon dolar

  Son birkaç yıldır hakkında en çok konuşulan süperyat Eclipse'in suya inmesi tam beş yılı bulmuş. Rus trilyoner Roman Abramovich'e ait Eclipse 163,5 metrelik boyuyla Azzam'dan sonra dünyanın en uzun süperyatı unvanını elinde tutuyor. 70 mürettebatın görev aldığı süperyatta 16 metre boyunda iki adet yüzme havuzu, birkaç tane jakuzi, iki helikopter pisti, disko salonu ve füze savunma sistemi bulunuyor. 

 • 9/10
  Dubai

  400 milyon dolar

  Dubai Emiri Muhammed Bin Rashid Al Maktoum'un sahibi olduğu Dubai, Azzam ve Eclipse'ten sonra dünyanın en büyük üçüncü yatı. 162 metre boyundaki tekne Blohm+Voss Tersanesi'nde inşa edildi. Dünyanın en pahalı yatı olduğuna göre Dubai'den bahsederken biraz bütçesel rakamlara girelim: Saatte 2.300 dolarlık yakıt tüketiyor, deposu 500.000 dolara “ful”leniyor. Kaptanın maaşı 22.000, şefin maaşı 11.000 dolar. 50 kişilik mürettebatın aylık gideri ise 111.000 dolar. 

 • 10/10
  Streets of Monaco

  1 Milyar dolar

  Streets of Monaco için süperyat demek belki de pek doğru olmaz. Onu “yüzen ada” diye tanımlamak daha doğru olabilir. Halen inşa halindeki Streets of Monaco'nun esin kaynağı, adından da anlaşılacağı üzere sokaklarında Grand Prix yarışları yapılan Monako Prensliği ve sokakları. Süperyatta parklar, bahçeler, casino, şelale, kuaför salonu, spa, masaj salonları ve en küçüğü 135 metrekare olan kamaralar bulunuyor. Suit kamara 365, tekne sahibinin “dairesi” ise 1.460 metrekare. Özel asansörle ulaşılan bu bölüm teknenin üç katını kaplıyor. Streets of Monaco'nun yedi kamarasında 16 kişi konaklayabilecek. Konuklara 70 mürettebat hizmet edecek.