• Arama

2019’da Görülmesi Gereken Sergiler

2019’da ajandanıza almanız gereken en önemli sergiler radarımızda.

 • 1/7
  Rijksmuseum’daki Rembrandtlar; Rijksmuseum, Amsterdam

  Amsterdam’ın en büyük müzesi Rijksmuseum, daimî koleksiyonundaki tüm Rembrandt eserlerini Rijksmuseum’daki Rembrandtlar sergisi ile ilk defa bir arada sunacak. 22 tablo, 60 çizim ve 300 baskı ile Hollanda’nın en önemli klasik sanatçısının çalışmalarındaki gelişim ve zaman içinde kullandığı tekniklerdeki değişim gözlemlenebilecek. Şubat ayında açılacak sergi, 10 Haziran’a kadar devam edecek.

 • 2/7
  Van Gogh ve Britanya; Tate Modern, Londra

  Tate Modern’de 27 Mart’ta açılacak Van Gogh ve Britanya sergisi 11 Ağustos’a kadar devam edecek. Sergide yer alacak 40 eser, Van Gogh’un İngiliz sanatçılar üzerindeki etkisi kadar ressamın İngiltere’den ilham aldığı eserleri de sunacak. Farklı koleksiyonlardan bir araya getirilen seçkide Ayçiçekleri tablosu da yer alacak.

 • 3/7
  Berthe Morisot; Orsay Müzesi, Paris

  Empresyonist sanatçılar arasındaki tek kadın olan Berthe Morisot’a adanmış sergi, 18 Haziran ile 22 Eylül arasında gezilebilir. Resimlerini “geçen bir anı yakalamak” olarak tanımlayan ressamın çalışmalarındaki yumuşak ışık, onu diğer sanatçılardan ayırırken, dönemin tabularını yıkarak kadın sanatçılara yol açması ile de önemli kılıyor.

 • 4/7
  Van Gogh ve Ayçiçekleri; Van Gogh Müzesi, Amsterdam

  Van Gogh ve Ayçiçekleri sergisi 21 Haziran – 1 Eylül arasında görülebilir. 5 farklı ayçiçekleri tablosundaki farklılıkların irdelendiği sergide, sanatçının neden bu çiçekleri seçtiği de anlatılıyor. Eserlerin korunması, restorasyonlarının da görüleceği sergide, günümüze kalan mektuplardan Van Gogh’un bu konuya olan ilgisi de gösterilecek.

 • 5/7
  Keith Haring; Tate Liverpool, Liverpool

  Tate Liverpool’da Haziran’da açılacak Keith Haring sergisi, Kasım ayına kadar devam edecek. İngiltere’de ilk defa sanatçıya adanmış sergide, sokak sanatını yücelten Haring’in bir döneme imza atmış çalışmaları görülebilecek. Seçkide yer alacak tablolar ile çizim ve heykellerin de yer alması sanatçının hikayesinin anlaşılmasına yardımcı olacak.

 • 6/7
  Degas Opera’da; Orsay Müzesi, Paris

  24 Eylül’de açılacak Degas Opera’da sergisi, empresyonist ressam Edgar Degas’ın tüm sanat hayatı boyunca resmettiği opera konulu eserleri bir araya getiriyor. İlk defa bir araya getirilen eserlerde, sanatçının seyircilerden sahneye, kulis ve prova odalarında yaptığı çalışmalar 19 Ocak 2020’ye kadar görülebilir.

 • 7/7
  Rembrandt-Velázquez; Rijksmuseum, Amsterdam

  11 Ekim’de başlayacak Rembrandt-Velázquez sergisi, Ocak 2020’ye kadar devam edecek. Farklı coğrafyadan olan ve 17. yüzyılın iki dahi ressamına adanmış seçkide gerçekçi ve dini eserler görülecek. Madrid, Museo del Prado iş birliği ile gerçekleşecek sergide, İspanyol ve Hollandalı ressamların çalışmaları çift olarak sergilenerek seyirciye karşılaştırma imkânı sunacak.