• Arama

Cannes Yat Festivali 2018

1977 yılından bu yana her sene eylül ayında düzenlenen Cannes Yachting Festival, Avrupa'nın en önemli yat fuarlarından biri. Bu yıl da fuar süresince boyları 5-55 metre arasında değişen yaklaşık 600 tekne sergilenecek, bazıları ilk kez dünyanın karşısına çıkacak. Aralarında, sergilenecek Türk teknelerin de bulunduğu festival seçkimize göz atmak ister misiniz?

 • 1/10
  Ferretti Custom Line 120

  Lüks yat denildiğinde akla ilk gelen markalardan biri hiç kuşkusuz Ferretti. İtalyan şıklığını ürettiği tüm modellere yansıtan Ferretti'nin yeni modeli Custom Line 120 de Cannes Yachting Festival'ın en çok ilgi çeken modellerinden biri. Fuarda modelin dünya prömiyeri yapılacak. 38,3 metre boyunda yarı deplasman gövdeye sahip Custom Line 120'de dört kamara ve bir “kral dairesi” yer alıyor. Cam tavanın altında kokteyl alanı, salon ve jakuzinin bulunduğu model 25 knot hıza ulaşabiliyor.

 • 2/10
  Sirena 58

  Türkiye'nin gurur kaynağı markalardan biri olan Sirena Marine, Cannes Yachting Festival'da dört tekneyle yer alacak. Sirena 64, Euphoria 54 ve Azuree 46 fuar süresinde podyumda yerini alacak. Sirena 58'in üç kamaralı versiyonu ise ilk kez dünyanın karşısına çıkacak. Sirena 58 iki farklı seçenekle sunuluyor: Ana kamara isterseniz baş altında isterseniz vasatta konumlandırılıyor. 18,58 metre boyundaki Sirena 58'in tasarımı, İtalyan tasarımcı Tomasso Spadolini'ye ait. Teknenin bir özelliği de yakıt tüketimindeki verimliliği. Sirena 58'in 850 deniz millik menzilinde, 10 knot hızda benzerlerinden yüzde 20 daha az yakıt tükettiği belirtiliyor.

 • 3/10
  Swan 78

  Finlandiya'nın hem performanslı hem de tarz sahibi yelkenli yat markası Nautor's Swan, en son modeli 78'i bu sene suya indirdi. 24 metrelik Swan 78, geniş kıç yapısı, çift dümen palası ve yarış amaçlı tasarlanan salmasıyla gerçek bir hız makinası. Öte yandan 360 derecelik manzaralı salonu, şık dört kamarasıyla da konforlu seyirler sunuyor. İlk Swan 78 olan Haromi, eylül ayında Porto Cervo'da yapılacak Rolex Swan Cup'ta yarışacak, hemen ardından Cannes Yachting Festival'da ilk kez dünyanın karşısına çıkacak. 

 • 4/10
  Fountaine Pajot 67

  Fransız’ların 42 yıllık katamaran markası Fountaine Pajot'un bu yılın ortalarında suya indirilen yeni amiral gemisi 67'nin boyu, 19,49 metre. Berret Racoupeau'nun kaleminden çıkma, daha yumuşak ve asimetrik çizgilere sahip iç tasarımıyla dikkat çeken modelin, sadece tek gövdeye yayılan ana kamarasının göz kamaştırıcı olduğu belirtiliyor. Geniş iç mekanların yanı sıra salon ve kokpiti her eşyayı alacak kadar saklama alanına sahip. Farklı iç yerleşim seçenekleri bulunan Fountaine Pajot 67'de kamara sayısı altıya kadar çıkabiliyor. Bu arada modelin uzun süreli açık deniz seyirlerine de uygun olduğunu ekleyelim. 

 • 5/10
  Numarine 32 XP

  2017'de suya inen Numarine 32 XP, kısa süre sonra Yacht And Aviation Awards'ta, En İyi İç Tasarım kategorisinde ödüle layık görülmüştü. Explorer serisinin ilk modeli 32,5 metre boy ve 8 metre enindeki Numarine 32 XP, çelik gövde ve fiberglas üst binaya sahip. Adeta yüzen bir ev gibi tasarlanan Numarine 32 XP'nin yaşam alanı toplam 330 metrekare. Tekne sahibinin kamarası üst güvertede 40 metrekare alanı, giyinme odası ve iki banyosuyla çok konforlu. Ana güvertede ise salon, yemek bölümü ve mutfağın yanı sıra 30 metrekarelik ikinci bir ana kamara yer alıyor. Alt güvertede iki VIP kamara-iki misafir kamarasının yanı sıra beş kişilik mürettebat için ayrı bir yaşam alanı bulunuyor. 

 • 6/10
  Yuka Ice

  Hem tasarımıyla hem de üretimiyle tamamen Türk bir tekne Yuka Ice. Yuka Yachts tarafından üretilen 11,15 metre boyundaki bu şık RIB'in tasarımı genç ve yetenekli tasarımcılardan oluşan Red Yacht Design'a ait. Yuka Ice, iki adet 370 HP'lik motoruyla 62 knot sürate ulaşabiliyor ve kendi alanında “dünyanın en hızlısı” olarak tanımlanıyor.  Tamamen karbondan üretilen gövdesi son derece hafif ve dayanıklı. Tekne sahibinin iki adet Seabob'unu ve dalış ekipmanını özel bölmelerde saklayabiliyor. 

 • 7/10
  Custom Line Navetta 42

  Haziran ayında suya inen Navetta 42, İtalyan sahibine ulaştı bile. Cannes Yachting Festival'de boy gösterecek en havalı modellerden biri olan Navetta 42, sahibinin isteği üzerine güvertede ferah feza alanlar sunuyor. Tekne sahibinin kamarası ana güvertede. Misafir kamaraları ise alt güverteye yerleştirilmiş. Bunların dışında altı kişilik mürettebat ve bir kaptan kamarası bulunuyor. Bir transatlantik gibi 10 knot hızda 3.000 yol kat edebilen modelin boyu 41,81 metre. 

 • 8/10
  Beneteau 46.1

  Beneteau yeni modeli 46.1'i ilk kez Cannes Yachting Festival'de dünyanın karşısına çıkarıyor. Yeni model, çok satan ve 2012 yılında Avrupa’nın en iyi teknesi seçilen Oceanis 45’in mükemmelliğe doğru geliştirilmiş hali olarak tanımlanıyor. 14,60 metre boyundaki 46.1'in gövdesinde bulunan diyagonal, dik gurcatalar ve parçalı arma yan güvertelerde güvenli ve rahat bir hareket alanı sağlıyor. Standart olarak direk içi sargılı yelken sistemi ve self-tacking cenoa ile donatılan Oceanis 46.1’in, tüm mandar ve ıskota halatları da dümen mahallinde bulunan vinçlere kadar uzanıyor.

 • 9/10
  Baltic 67 PC

  Finlandiya'nın yüksek performanslı tekneler üreten bir başka markası olan Baltic Yachts'ın yeni modeli 67 PC, Cannes'da ilk kez sergilenecek teknelerden biri. 20,52 metre boyundaki Baltic 67 PC'nin tasarımı performanslı tekneleriyle tanınan Judel/Vrolijk'e ait. Gövdesi karbon fiberden imal edilen model, kolay kullanılabilen, hızlı, şık görünümlü ve açık denizlere uygun tekne arayanlara özel üretilmiş. Baltic 67 PC birçok farklı iç tasarım seçeneğiyle sunuluyor.

 • 10/10
  SW 96

  Güney Afrika merkezli, 25-35 metre arası performans yelkenliler üreten Southern Wind'in modeli SW 96'nın boyu 29,30 metre. Cannes'da ilk kez dünya tanıtımı yapılacak olan SW 96'nın tasarımı, dünyanın çok bilinen yarış teknesi üreticilerinden Farr Yacht Design. Daha önce 80 feet'lik bir karbon yelkenliye sahip sahibinin, daha büyük bir tekne isteği üzerine doğmuş SW 96. Dört kamaraya sahip tekne, 56 tonluk hafif gövdesi sayesinde en hafif rüzgarlarda bile yüksek performans gösteriyor.