• Arama

Sürdürülebilir Mayo ve Bikini Markaları

Moda ve tekstil endüstrisinin dünyada çevre kirliliği yaratan en büyük ikinci paya sahip olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle polyester gibi yüksek oranda ham petrol kullanan ve zararlı gaz salınımına yol açan sentetik kumaşların üretimi, bu payın azalmasını olanaksız kılıyor. Neyse ki yine aynı endüstri içinden bu bozuk düzene karşı gelmeye başlayan ve üretimini etik yollardan yapan markaların -en azından dünya çapında- sayısı artış gösteriyor. Mayo markalarında süreç çok daha yapıcı bir şekilde ilerliyor; zira okyanuslardan toplanan plastiklerin geri dönüştürülmesi ile elde edilen kumaşların kullanılması, daha iyi bir dünyada yaşayabilecek olma ihtimali fikrini canlı ve yeşil tutuyor.

Deniz kenarındaki stil sahibi görünümünüzü ekolojik anlamda da desteklemek isterseniz, sürdürülebilir mayo markalarına göz atmanızı öneririz.

 • 1/10
  H&M ve Women + Waves Koleksiyonu

  H&M ilk defa, tüm dünyada kadın birliğini kuvvetlendirmek ve buna dair ilham yaratabilmek için tamamen kadınlardan oluşan bir sörf topluluğuyla iş birliği yapıyor. 2017 yılında Rachel Murphy tarafından Cornwall, İngiltere’de kurulan Women + Waves ile yapılan iş birliğinde oluşturulan mayo koleksiyonu sakin bir 1990’lar stili kalıplarından tasarlanmış, aktif bir yaşama uygun olan parçalardan oluşuyor. Bu iş birliği, geri dönüştürülmüş polyamid, geri dönüştürülmüş polyester ve organik pamuk gibi sürdürülebilir kaynaklı malzemelerden tasarlanmış parçalar ile Women + Waves için modaya dair atılan ilk adım niteliğinde. Women + Waves koleksiyonunda, tek parçalarlar, koruyucu üstlerler, yüksek kalitedeki doğal kauçuktan oluşan dalış kıyafetleri ve modern mayolardan oluşan bir seçki bulunuyor.

  SATIN AL

 • 2/10
  Abysse

  Tahiti’nin bir adasında doğup büyüyen Hanelei ve annesi Raphaele’nin okyanusu keşfetme ve koruma tutkusundan doğan Abysse, özellikle sörfçüler ve dalış tutkunları tarafından tercih edilen UV korumalı hızlı kuruyan bikiniler üretiyor. Kaliforniya’da tasarlanan modeller, İtalyan sahil şeridine vuran balıkçı ağlarının %100 geri dönüştürülmesi ile oluşan dayanıklı, silgi bazlı bir malzemeden üretiliyor.

  SATIN AL

 • 3/10
  Manakai

  Kurucusu ve tasarımcısı Kelley Chapman, her sene 70 milyon varil ham petrolün mayo üretiminde kullanılması gerçeğine karşı endüstrinin dayattıklarını reddeden bir üretim modeli benimsiyor. Hawaii çıkışlı markanın bantlı ve ada esintili mayoları, toplanan balık ağlarının yeniden canlandırılması ile üretilen naylondan. Bu da üretim sürecinde 2/3 daha az enerji ve %80 daha az su tüketimi demek oluyor.

  “Bir ton atıl balık ağını alıp onları yaklaşık 9.000 bikiniye dönüştürüyoruz. Etkileyici değil mi?”

  SATIN AL

 • 4/10
  Vitamin A

  Ekolojik bilinci yüksek, Kaliforniya çıkışlı, minimal şıklık çizgisindeki Vitamin A markasının imzası, geri dönüştürülmüş naylondan ürettikleri EcoLux kumaşı. Kurucusu Amahlia Stevens, daha önce yine bir yeşil marka olan Patagonia’da çalışan ve dişini tırnağına takarak mayo sektörünü de dönüştürmeye çalışanlardan. 

  SATIN AL

 • 5/10
  Mara Hoffman

  Etik kıyafet üretimine ve sürdürülebilir kaynaklara yıllarını veren New Yorklu tasarımcı Mara Hoffman’ın mayo markası da farklı değil kuşkusuz. Doğal, yenilenebilir ve -rejenere naylon ve geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış polyester gibi- geri dönüştürülmüş malzemelere öncelik veriliyor. Öyle ki, pamuklu elbiselerinde ve keten kaftanlarında dahi Global Organic Textile Standard sertifikalı kumaşlar kullanılıyor. Renkli veya desenli Mara Hoffman bikininizi sipariş ettiğinizde onun geri dönüştürülmüş paketi içinde geldiğini bilmek bile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

  SATIN AL

 • 6/10
  Greenlee Swim

  Kim içinde harikulade göründüğü bikinisinin kumaşının geri dönüştürülmüş plastik şişelerden ve kumaşlardan üretildiğini bilerek iyi hissetmez ki… Bir karı-koca çift ekip tarafından yürütülen Greenlee Swim, tasarım ve üretimini Los Angeles’ta yapıyor. Satışlardan elde edilen gelirin yine okyanusu kurtarmaya adanmış organizasyonları desteklediği marka, iyi görünmenin düşündüğünüzden daha kolay olduğunu ispatlar nitelikte.

  SATIN AL

 • 7/10
  Davy J

  İngiliz sürdürülebilir mayo markası, tamamı balık ağlarının rejenere edilmesi ile oluşturulan inovatif kumaşların kullanıldığı tasarımlar yapıyor ve kendi ürünlerini de bu geri dönüşüm döngüsüne dahil ederek atık oluşumunu sıfıra indiriyor. Modanın hızlı tüketim algısının aksine Davy J, uzun süre kullanılması amacı ile evrensel bir tasarım dili benimsiyor.

  SATIN AL

 • 8/10
  Salt Gypsy

  Sıfır sermaye ve tek bir fikirle Danielle Clayton tarafından Avusturalya’da kurulan Salt Gypsy, sürdürülebilir kadın sörf giyimi markası. Tamamı geri dönüştürülmüş naylon likradan yaratılan ECONYL ile tasarlanan ve üretilen parçalar uzun süre dayanıklı ve kullanılabilir sonuç veriyor. Sörf yapan kadınlar için devrim niteliği taşıyan taytları yoga yaparken de giyebilirsiniz.

  SATIN AL

 • 9/10
  Bower Swimwear

  Etik ve sürdürülebilir İngiliz Bower, zamansız tek bir parça ile stil sahibi görünümler yaratıyor. Bunu yaratırken de geri dönüştürülmüş balık ağlarını kullanıyor. Güçlü, biricik ve evrensel olarak hayranlık uyandıran kadınlardan ilham alan marka, üretimindeki atığı da minimuma düşürecek süreçler benimsiyor.

  SATIN AL

 • 10/10
  Batoko

  Okyanus plastiklerinin geri dönüştürülmesi ile sorumlu ve etik mayolar üretilen Batoko da İngiliz çıkışlı bağımsız bir marka. Kadınların yanı sıra çocuklar ve bebekler için de mayolar tasarlayan markanın tercih ettiği eğlenceli desenler, fikrin yanı sıra görünüm karşısında da yüzde bir gülümseme belirmesini sağlıyor. Bu bilinçli ve etik dünyanın bir parçası olmaya neden ‘hayır’ diyesiniz ki…

  SATIN AL