• Arama

Sanatta Yaşanan 8 Büyük Aşk

Aşklarını eserlerine yansıtan 8 yaratıcı çifti bir araya getirdik.

 • 1/8
  Man Ray ve Lee Miller

  Tek başına çalışmayı tercih eden sürrealist fotoğrafçı Man Ray ile tanışmak için Paris’e taşınan Lee Miller, onu ikna ederek sanatçının asistanlığını yapmaya başlar. Önce ilham kaynağı, sonra da sevgilisi olur. Sadece iki yıl süren aşklarından geriye ikonik kareler kalırken, Miller’in icat ettiği tekniklerin Man Ray tarafından patentlenmesi ise ilişkinin kısa sürmesine sebep olmuş olabilir.

 • 2/8
  Elaine ve Willem de Kooning

  1938 yılında tanışan çift, ilk görüşte aşık olmaları ile hatırlanıyor. Farklı köklerden ve çok farklı karakterde olmalarına rağmen aynı dalda eser üreten çiftin birbirlerini tamamlamaları öne çıkıyor. Sanat tarihinde nadir görülen uyumları, William de Kooning’in çalkantılı hayatı yüzünden 1957 yılında ayrılmalarına rağmen boşanmayarak, 1976’da tekrar bir araya gelmeleri ile hatırlanıyor.

 • 3/8
  Alfred Stieglitz ve Georgia O’Keeffe

  Alfred Stieglitz, Georgia O’Keeffe ile tanıştığında onun sanat danışmanı görevini üstlenmesi ile aşkları başlar. Farklı yerlerde oturan iki sanatçının bıraktıkları eserleri ile, birbirlerine olan sevgilerinin hikâyesini anlatan 20,000 mektubu merak edenler, My Faraway One: Selected Letters of Georgia O’Keefe and Alfred Stieglitz kitabında seçilmiş örnekleri okuyarak, aşklarına şahitlik edebilir.

 • 4/8
  Diego Rivera ve Frida Kahlo

  Frida Kahlo’nun öğrenciliğinde Diego Rivera’ya danışması ile başlayan çalkantılı aşk hikayesi, her iki sanatçının eserlerinde takip edilebilir. Film ve romanlara da konu yoğun sevgiye rağmen kavga ve geçimsizlik sebebi ile boşandıktan sonra “seninle ve sensiz olmuyor” diyerek bir yıl sonra tekrar evlenen çiftin aşkını en iyi temsil eden eser, Kahlo imzalı “Aklımda Diego” oto portresinde eşini üçüncü gözü olarak resmetmesinde görülüyor.

 • 5/8
  Dorothea Tanning ve Max Ernst

  Ünlü koleksiyoner Peggy Guggenheim ile aşk yaşadığı sırada fotoğrafçı Dorothea Tanning ile tanışan Max Ernst, dördüncü evliliğine adım atar. Bir satranç oyunu sırasında âşık olan çift, birbirlerine asla sanat konuşmama sözü vermeleri ile farklılık gösteriyor. Sürrealizm, Dadaizm gibi yaşadıkları yıllardaki akımların öncüsü olan iki sanatçı, Ernst’in 1976 yılındaki vefatına kadar birlikte kalmaları ile anılıyor.

 • 6/8
  Ulay ve Marina Abramovic

  Beraberlikleri için çift başlı tek vücut tanımı yapan Abramovic ve Ulay, 1976 yılında tanışır ve pek çok performansı beraber yaparlar. 1988’de Çin Seddi’nde iki ayrı yöne yürüyerek ayrılan çift, 22 yıl sonra Abramovic’in New York’taki performansında Ulay’ın habersiz gelerek sanatçının karşısına oturması ile ağlayarak el ele tutuşmaları ile hatırlanıyor.

 • 7/8
  Auguste Rodin ve Camille Claudel

  İlk büyük siparişini 1884 yılında alan Rodin, atölyede asistan olarak öğrencisi Claudel’i seçmesi ile başlayan fırtınalı ilişki süresince, hocasının çalışmalarındaki en zor kısımlar olan el ve ayakları yapması ile tanınıyor. Egoların da çarpıştığı aşkları, Camille Claudel’in ailesi tarafından akıl hastanesine kapatılması ile bitmesine rağmen, geriye kalan heykellerde ilişkinin izleri görülebiliyor.

 • 8/8
  Niki de Saint Phalle ve Jean Tinguely

  1955 yılında Niki de Saint Phalle ile tanışan Jean Tinguely, 5 yıl sonra birlikte yaşamaya başlar. Beraber heykele yönelen iki sanatçı, 1971 yılında evlenirler. Renkli heykelleri kadar sanayi atıklarından çalışmalar üreten de sanatçılar, 1991’de Tinguely vefat edene kadar sevgileri azalmayarak beraber yaşamışlar.