• Arama

Türkiye’nin En İyi 10 Sahili

Değişen dünya dengeleriyle iç turizme yönelimin bir hayli fazla olduğu şu günlerde, Türkiye’de gidebileceğiniz en güzel sahilleri mercek altına aldık.

 • 1/10
  Kaputaş Plajı – Kaş

  Antalya'nın Kaşve Kalkan ilçeleri arasında bulunan Kaputaş Plajı'na 187 basamaktan oluşan merdivenlerle ulaşılıyor. Plajda, kanyondan gelip, yerin altına inerek akan serin su, kumlar arasından geçerek denize ulaşıyor. Sahili kum ve çakıl karışımı olan plaja ulaşması her ne kadar zahmetli olsa da gittiğinizde bu zahmete değdiğini göreceksiniz. Turkuaz mavisi denizi ve köpük gibi dalgaları ile insanın aklını başından alan plajın etrafında bir işletme bulunmadığı için yanınızda yiyecek götürmeniz iyi bir alternatif. Tamamı mavi bayrak almaya hak kazanmış Kalkan Koyu, Türkiye’nin incilerinden.

 • 2/10
  Kelebekler Vadisi – Fethiye

  Adını o bölgede yaşayan yüz farklı kelebek türünden alan Kelebekler Vadisi, dünya mirası olan Babadağ’ın eteklerinde bulunuyor ve doğal sit alanı olarak kabul edildiği için de yapılaşmanın yasak olduğu bir bölge olarak kabul ediliyor. Kamp için mükemmel bir bölge de denilebilen Kelebekler Vadisi’ne ulaşım Ölüdeniz’den tekne kullanılarak sağlanabilir. 

 • 3/10
  Ölüdeniz – Fethiye

  Kaynak su çıkışlarıyla sürekli kendini yenileyen bir yapıda olan Ölüdeniz, buna rağmen durgun bir yapıda. Sahili çoğunlukla taşlıktan oluşsa da çok hoş bir görüntüye sahip. Paraşütçülerin en uğrak yerlerinden biri olmasının yanında  bu özel plaj, kesinlikle görülmeye değer. Sahile ulaşımı ise Dalaman Havaalanı’ndan rahatça sağlayabilirsiniz.

 • 4/10
  Akvaryum Plajı – Bozcaada

  Son yıllarda çok fazla rağbet görse de Akvaryum koyu, bakirliğinden ve güzelliğinden hiçbir şey kaybetmiyor. Denizaltı berraklığı buraya gitmek için başlı başına bir sebep oluştururken bu denizaltı şölenini izleyebilmek için şnorkel ve gözlüklerinizi kesinlikle yanınızdan ayırmamalısınız. Adanın en çok bilinen otellerinden biri olan Akvaryum Oteli’nin hemen yanı başında bulunan koy, Bozcaada’nın her biri birbirinden güzel koylarında her zaman ilk sıralarda.

 • 5/10
  Ilıca Plajı – Çeşme

  Sadece bir plaj olmakla kalmayıp aynı zamanda suyunda yüzenlerin bazı hastalıklarına iyileştirici etki yarattığı da bilinen bu plaj için Çeşme’nin gözdelerinden demek yanlış olmaz. İyileştirici etkisinin olma sebebi plajın da adını aldığı Ilıcalar. Dünyada ender görülen oluşumlardan biri olan ılıca, denizin içerisindeki bazı bölgelerden sıcak suların çıkmasıyla oluşuyor. Adnan Menderes Havalimanından arabayla çok kolay bir mesafede ulaşabileceğiniz bu plajı, yapacaklar listenize ekleyebilirsiniz.

 • 6/10
  Çıralı Plajı – Antalya

  Çıralı Plajı doğal güzelliğinin yanında Caretta Caretta’lara ev sahipliği yapmasıyla da saklı bir cennet olduğunu kanıtlar nitelikte. İnce kumla döşenmiş sahili, sakin atmosferi ve hemen derinleşmeyen denizi ile Türkiye’nin ender güzellik ve doğallıktaki tatil beldelerinden. Antalya-Kaş yolu üzerinde bulunan sahile, Antalya’ya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

 • 7/10
  İztuzu Plajı – Dalyan

  Likya kıyısında koruma altında olan bir bölgede bulunan İztuzu Plajı’nın en önemli özelliği, yarısı tatlı yarısı tuzlu olan bir suya sahip. Plajın diğer özelliği ise Caretta Caretta’lar için en önemli üreme merkezlerinden biri olması. Berrak ve incecik kumu ile turkuaz rengi suyuyla hem dünyadan hem de Türkiye’den binlerce turiste ev sahipliği yapan plaj, Muğla Ortaca’ya bağlı olan Dalyan’da bulunuyor. 

 • 8/10
  Kleopatra Plajı – Antalya

  Denizinin ve sahilinin ince altın renkli kumuyla, geniş bir sahili bulunan Kleopatra Plajı, adını Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesi Kleopatra’dan almıştır. Sadece yüzmekle kalmayıp deniz bisikleti, jet ski, tekneden paraşüt gibi su sporları da yapılabilen sahilde, etrafta bulunan büfeler sayesinde ise her türlü yiyecek ve içeceğe ulaşım kolayca sağlanabilir.

 • 9/10
  Patara Plajı – Kaş

  Çöl gibi uçsuz bucaksız atmosferi olan sahil kıyısıyla, Akdeniz Bölgesinin en büyük plajıdır Patara Plajı. Kıyıdan yaklaşık 50 metre ileriye gitseniz bile hala sığ olan deniziyle, yumuşacık ve incecik kumuyla en gözde Türkiye’nin en gözde plajlarından birisidir. Apollo Tapınağını içerisinde bulunduran Antik Kent’in yakınında yer alan plaja, Dalaman Havaalanı kullanılarak ulaşım oldukça kolay. 

 • 10/10
  Ovabükü – Datça

  Herkesten her şeyden kaçıp denizi ve sessizliği kucaklamak isteyenler için tam anlamıyla ideal bir plaj olan Ovabükü, doğallığını bozmamış, köy hayatını yaşayabileceğiniz huzurlu bir yer. Plajı taşlık olsa da yüzme severler için masmavi suların keyfinin çıkarılabileceği bir denize sahip. Ovabükü, belki de Türkiye’nin en güzel koylardan birisi olsa da çok tercih edilmemesinin sebebi sahile ulaşan yolların engebeli ve uzun olması. Güzel olan her şeye ulaşmak zaten biraz zahmetlidir mantığıyla yola çıkarak sıkılmadan gittiğiniz takdirde, kalabalıktan soyutlanarak kendinize özel bir tatil yapabilmeniz için de bire bir.