• Arama

Çevre Dostu Otomobiller

Otomobil dünyasında en hızlı ya da en pahalı olmak kadar çevreyi en az kirleten otomobillerin de her geçen gün daha popüler olduğuna şahit oluyoruz. Hibrit otomobiller kadar elektrikli seçeneklerin de sayısının arttığı Türkiye’de, satın alabileceğiniz en çevreci otomobiller.

 • 1/12
  Range Rover & Range Rover Sport

  2.5 tonun üzerinde kale gibi arazi araçlarından çevrecilik beklenir mi? Günümüz şartlarında bekleniyor ve bu beklentiler hibrit teknolojisi sayesinde mümkün oluyor. Range Rover ve Range Rover Sport modellerinde 2.0 litrelik benzinli bir motora destek olan elektrikli motor sayesinde bu devasa ikilinin hareket kabiliyetleri ve yakıt tüketim değerleri görenleri hayretler içerisinde bırakıyor. 404 HP’lik sistem gücüne sahip olmaları bir yana; 100 km’de 3 litrenin daha altında benzin tükettiği iddia edilen araçların fiyatları ise 1 milyon TL’nin üzerinde.

 • 2/12
  Jaguar I-PACE

  Tamamen elektrikli otomobiller dönemine kayıtsız kalamayan Jaguar, I-PACE ile tüm kartların yeniden dağıtılmasını sağlayabilir. Bir SUV gibi zorlu arazi koşullarında ilerleyen, bir lüks otomobil gibi donanımlar sunan, süperspor otomobiller gibi performans gösteren ve de kullanım maliyetiyle akıllara zarar şart sunan Jaguar I-PACE, 560.000 TL’den başlayan fiyatlardan satılıyor. 5 saniyeden kısa bir sürede 0-100 km/s hızlanmasını sessiz sedasız ardında bırakabilen Jaguar I-PACE, yaklaşık 500 km’lik menzil sunmasıyla da, yüzde 100 elektrikli otomobillerin menzil sorunlarının üstesinden gelmişe benziyor. Hızlı şarj istasyonlarında ihtiyacınız olan elektriği kısa sürede temin edebilen araç eşi benzeri zor bulunan bir sessizlik sunuyor. Çünkü içten yanmalı motorun sesleri bu otomobilde mevcut değil. Sürüş karakteriyle adeta ray üzerinde ilerleyen I-PACE, otomatik şanzımanı ve sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi sayesinde herkes için her koşulda koşulsuz ilerleme sunuyor. 

 • 3/12
  Lexus CT Hybrid

  Ürün yelpazesinde hemen her modelinde hibrit seçeneği sunarak bu alandaki bayrak taşıyıcılarından olan Lexus, binek ya da SUV fark etmeksizin bu çevreci teknolojisini göğsünü gererek tüketiciler ile buluşturuyor. Kompakt boyutlu CT modelindeki hibrit versiyon 1.8 litrelik benzinli motorun elektrikli ünite ile birleşiminden oluşuyor. Yaklaşık 300.000 TL’lik fiyatıyla dikkat çeken Lexus CT Hybrid, F Sport Stili gövde tasarımı, 11 farklı renk seçeneği ve 13 hoparlörlü Mark Levinson ses sistemi kadar ekonomisi ile de kendine hayran bırakıyor. 136 HP’lik toplam gücüne rağmen kilometre başına 94 gr karbonmonoksit salımı sunmasıyla önemli bir başarı sunan araç 100 km’de sadece 4.1 litre benzin tüketiyor. Eğer daha büyük ölçekli bir Lexus araç arıyorsanız o zaman; orta boy sedan IS Hybrid, orta-üst boy sedan GS Hybrid ya da serini en üstünde yer alan LS Hybrid’i inceleyebilirsiniz. Tercihiniz SUV tipi bir hibrit ise bu sefer de NX Hybrid ya da RX Hybrid’i mutlaka inceleyin deriz. 

 • 4/12
  Elektrikli smart

  Mercedes-Benz’in minik otomobillerden oluşan markası smart, her zaman en düşük yakıt tüketimi sunan otomobiller arasındadır. smart bu unvanını 2018 yılında Türkiye’de de satışa sunulan elektrikli versiyonu ile devam ettiriyor. Tek kapılı ya da çift kapılı olan smart modelleri fortwo ve forfour diye ayrılıyor. smart fortwo’nun bir de tavanı katlanan cabrio versiyonu bulunuyor. Türkiye’ye fortwo coupe EQ olarak adlandırılan tek kapılı ve sabit tavanlı model standart olarak ithal edilirken, Mercedes-Benz Türk ile diğer versiyonların siparişi için görüşmeniz gerekiyor. Tam şarjlı konumda yaklaşık 160 km menzil sunabilen elektrikli smart, yeni nesil hızlı şarj istasyonlarında yaklaşık 40 dakikada pillerini yüzde 10’dan yüzde 80 doluluk seviyesine ulaştırabiliyor. Bu alanda iddialı olan smart, 81 HP’ye denk gelen elektrikli motoruyla ise adeta “Ateşli Hatchback”lerin performansını gösteriyor. 156.900 TL’den başlayan satış fiyatıyla da Türkiye’deki en uygun fiyatlı yüzde 100 elektrikli araç konumunda. 

 • 5/12
  BMW i3

  Alman BMW’nin devrim niteliğindeki elektrikli otomobilleri i3 ve i8, ilk makyaj operasyonlarını yaşayarak çok daha iyi konuma geldiler. Öyle ki; BMW i3 için artık performanslı bir versiyon olan i3S ve i8 için açılır tavanlı BMW i8 Roadster gibi seçenekler seriye eklendi. Türkiye’de ilk günden beri satışta olan bu modellerin ikinci elde de seçeneklerinin mevcut olması bir avantaj. Seriye yeni eklenenler arasındaki BMW i3S, çok daha sportif sürüş karakteri ve arttırılmış gücü ve menziliyle çok daha doyurucu bir teklif olarak karşımıza çıkıyor. 170 HP yerine 184 HP gücüyle dikkat çeken BMW i3S, 6.9 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor. Kullanım tarzına göre 150 ile 330 km arasında menzil sağlayan BMW i3S, mutlaka incelenmesi gereken çevreci otomobillerin başında geliyor. Unutmadan, BMW’de artık 7 Serisi’nde bile şarj edilebilen hibrit versiyonlar var ve onların da çevreci performansları bir harika.

 • 6/12
  Toyota RAV4 Hybrid

  Hibrit sistemlerin lideri Toyota, Yaris, Auris HB, Auris Touring Sports ve bu alanın bayrak taşıyıcısı Prius ile Türkiye’deki en zengin seçenekleri sunan marka konumunda. Üstüne üstlük Türkiye’de üretilen ilk hibrit otomobil olan C-HR da bunların en yenisi sayılabilir. Ancak bu sefer özellikle RAV4 Hybrid üzerinde duruyoruz. 2.5 litrelik benzinli motoruna destek sağlayan elektrikli ile beraber toplamda 200 HP güç üreten Toyota RAV4 Hybrid, özel ÖTV teşviki sayesinde 245.000 TL’lik fiyatlardan satın alınabiliyor. 4x4 sistemi ve otomatik şanzımanına rağmen RAV4 Hybrid sadece 5.1 lt/100 km tüketiyor ve egzozundan sadece 118 g/km emisyon yayıyor.

 • 7/12
  Mercedes-Benz GLC 350e

  Elektrikli otomobiller denildiğinde akıllarda farklı algılar mevcut. Tam elektrikli, kendini şarj edebilen hibritler ya da prize takılarak şarj edilenler olarak farklı seçenekler mevcut. Mercedes-Benz ise bu seçenekler arasında prize takılarak da şarj olabilen bir hibriti satışa sundu. Hem de en popüler segment olan SUV kimliğiyle. Mercedes-Benz GLC 350e adındaki bu araç, görünüm olarak standart modelden çok da farklı değil. Sadece arka tampondaki priz çıkış kapağını fark edebilirseniz bu aracın şarj edilebilen bir hibrit olduğunu anlayabilirsiniz. 100 km’de sadece 60 gr’lık emisyon salımı ile dikkat çeken GLC 350e, Mercedes-Benz’in 4MATIC sistemini de standart olarak sunuyor. Tam şarjlı haldeyken 34 km saf elektrikli sürüş sunan araç, 0-100 km/s hızlanmasını 5.9 saniyede tamamlıyor ve 100 km’de sadece 2.7 litre benzin tüketiyor. Yani diğer bir deyiş ile spor otomobiller gibi hızlanıyor, en minik otomobiller kadar düşük yakıt tüketiyor.

 • 8/12
  Hyundai Ioniq

  Özellikle son 10 yılda Hyundai kendini o kadar geliştirdi ki; artık pek çok segmentteki en başarılı otomobilleri üretiyor ve kullanıcılar tarafından büyük bir memnuniyetle yolculuklar gerçekleşiyor. Doğuştan Hibrit sloganıyla satılan Hyundai Ioniq, Koreli üreticinin Türkiye’deki cesur hamlelerinden bir diğeri. 1.6 litrelik benzinli motor ile kombine edilen elektrikli ünite sayesinde oldukça verimli bir sürüş sunabilen Ioniq, 100 km’de sadece 3.9 litre yakıt tüketiyor. Kalite algısıyla ilgili kaygısı olanlar; 7 yıl ya da 100.000 km’lik hibrit akü yani pil garantisini duyduklarında fikirleri değişecektir. Pek çok noktasında geri dönüşümlü malzemelerden üretilen iç mekanında çok sayıda teknolojiyi barındıran Hyundai Ioniq’i kullanırken geleneksel otomobil davranışlarınızdan vazgeçmenize gerek yok. Üstelik Infinity imzalı müzik sisteminin de mevcut olduğunu hatırlatmakta yarar var.

 • 9/12
  Porsche Panamera E-Hybrid Sport Turismo

  İnsanın inanası zor geliyor ancak Porsche’nin yeni Panamera modelindeki “melez” sistem eşi benzeri olmayan bir verimlilik sunuyor. Aslında Porsche, SUV modeli Cayenne için de önceden hibrit bir versiyon sunmuştu ve halen de böyle bir araca sahip olabiliyorsunuz. Ancak Panamera gibi yüksek performanslı bir 4 kapılı otomobil söz konusu olunca hiçbir konuda tevazu gösterilmemeli. Porsche bu konuda bir değil iki seçenek sunuyor. İsteyenler, Sport Turismo adında, arka bölümü station’ları anımsatan Panamera’dan da sipariş edebilirler. Porsche, 6 farklı türde hibrit Panamera sunarak bu alanda 911’deki gibi çeşitliliğe sahip. Ortalama yakıt tüketimi 2.5 lt/100 km’ye kadar düşürülebilen bu rüya gibi otomobil kilometrede 56 g emisyon çıkartarak bir başka alanda daha şaşkınlık yaratıyor. Giriş modeline ait bu veriler söz konusu performans olduğunda 278 km/s maksimum hız ve 4.6 saniyelik 0-100 km/s hızlanmasıyla kuralları yeniden belirliyor. Yüksek Gerilimli Pil Garanti Süresi 6 yıl ya da 120.000 km olan hibrit Panamera modellerinin fiyatlarını bayilerden giderek öğrenmeniz gerekiyor. 

 • 10/12
  Volvo S90 T8

  Volvo’nun her noktasından güvenlik ve sağlamlık “fışkıran”, “90” uzantılı modelleri artık 2.0 litrelik benzinli motorlar ile kombine edilen hibritlere sahipler. S90, XC60 ve XC90’da sipariş üzerine getirilen bu araçlar eşi benzeri olmayan verimlilik özellikleriyle insanı hayrete düşürüyor. Toplamda 407 HP’lik sistem gücü sunarak bir dönemin süpersporlarından daha güçlü olan bu Volvo modelleri için 680.000 TL’nin üzerinde bir bedel ödemek gerekiyor. Donanımlar da eklendiğinde fiyatlar kolaylıkla 800.000 TL sınırlarını zorluyor. Özellikle de 4 koltuklu XC90 T8 Twin Engine AWD Excellence’tan sipariş verdiğinizde fiyat 1 milyon TL’yi aşıyor. Ancak ortalama yakıt tüketiminin 3 litreden düşük olması ve kilometrede sadece 64 g emisyon salması Volvo modellerinin elini kuvvetlendiriyor. 

 • 11/12
  Renault ZOE

  Tamamen elektrikli ve ufak boyutlu bir otomobil arıyorsanız o zaman Renault ZOE tam da size göre. 92 HP’ye denk gelen elektrikli motoru sayesinde çevreye hiç atık gaz atmadan ilerleyebilen ZOE, arttırılan menzili sayesinde artık 400 km sınırlarını zorlayabiliyor. 199.900 TL’lik fiyatıyla Türkiye’deki en ucuz yüzde 100 elektrikli ve de 5 kişilik yer sunabilen otomobil olan ZOE ile bu değişimin öncülerinden olabilirsiniz. Daha da radikal bir elektrikli araç arıyorsanız; o zaman 2 kişinin arka arkaya oturduğu 4 tekerlekli bir Quad olan Twizy’ye göz atabilirsiniz.

 • 12/12
  Kia Niro

  Hibrit otomobiller serüvenine Niro ile katılan Kia, Toyota ve Hyundai’den farklı olarak daha dik tasarımlı bir hatchback, crossover arasında bir otomobil sunuyor. Yaklaşık 180.000 TL’den başlayan fiyatlardan satılan Kia Niro, 141 HP’lik gücüyle hatırı sayılır bir performans sunuyor. 100 km’de sadece 3.8 litre yakıt tüketen Kia Niro, kilometrede 88 g emisyon değeriyle oldukça çevreci özellikler gösteriyor.