• Arama

Yazın Şehirde Kalmak İçin Bir Düzine Sanatsal Sebep

2018 yazında görülmesi gereken 12 sergiyi özetledik.

 • 1/12
  Arter, İstanbul

  Sanatçı Can Aytekin'in kişisel sergisi Boş Ev 15 Temmuz’a kadar gezilebilir. Seçkiye adını veren ve ilk defa görülecek serisi ile beraber, farklı serilerde görülecek. Dönüşen formlar, motifler, yazı, resim ve mimari arasındaki ilişkilerin, nesne ve yapı formlarından oluşan tuval ve desen çalışmaları ile üç boyutlu yapıtlar da yer alıyor.

 • 2/12
  Pilevneli Galeri, İstanbul

  Pilevneli Galeri yazı 3 yeni sergiyle karşılıyor. Bora Akıncıtürk, Can Sayınlı ve Evren Tekinoktay’ın kişisel sergileri 6 Haziran - 21 Temmuz arası sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

  Bora Akıncıtürk’ün ismini, özel bir WhatsApp grubuna atılmış, kısa sürede neredeyse küçük çaplı bir virale dönüşen bir mesajdan alan “Çok Mutluyum, Çünkü” adlı sergisi; çevre baskısı, bir şeyleri kaçırma korkusu, başarısızlık ve çeşitli modern sosyal üzüntüleri absürt ve soyut bir biçimde ele alıyor. Sergi, bir enstalasyondan, yeni resimlerden ve de Berk Çakmakçı ile ortak olarak üretilip sergi için komisyon edilmiş bir videodan oluşuyor.

  Can Sayınlı’nın 2012 yılından beri ürettiği eserleri, sosyal eşitsizliğin ve adaletsizliğin normalleşmesine karşı olan direncin hikâyesini örüyor. Sanatçının, "Halılar Ve Kilimler" adlı sergisi kapsamında karşılaştığımız rengarenk eserleri, sadece unutulmuş yakın geçmişimizi hatırlatırken gözden kaçırdığımız anları da yakalamak için fırsat yaratıyor.

  ​Evren Tekinoktay’ın “Lotus” adlı sergisi, sanatçının ışık, formlar, renkler ve görsel bilmeceler ile sarmalanmış bir oda yaratmak için boyanmış bir alanda 5 neon rölyefine ev sahipliği yapıyor.

 • 3/12
  SALT, İstanbul

  22 Temmuz’a kadar açık olacak Devamlılık Hatası sergisi, sinema ve edebiyatta kurgusal tutarsızlıklara odaklanıyor. Aydan Murtezaoğlu ve Bülent Şangar'ın eserlerinden oluşan seçki ayrıca iki sanatçının en kapsamlı sergisi olarak dikkat çekiyor. Hızlı tüketim ürünleri ve Türkiye’de değişimi irdeleyen çalışmalar da, geçen yıllara mercek tutmaları ile dikkat çekiyor.

 • 4/12
  Arkas Sanat Merkezi, İzmir

  27 Temmuz’a kadar açık olacak Renk, Işık, Titreşim: Türk İzlenimcileri sergisi, 1914 Kuşağı sanatçılarına odaklanırken, önceki ve sonraki kuşakların eserleri de görülebilir. Osmanlı’nın son döneminden Cumhuriyet’e geçiş sürecinde Türk resim sanatında önemli yeri olan elli sanatçının farklı konulardaki empresyonist eserleri aracılığı ile değişen ve gelişen sanat anlayışının izleri takip edilebilir.

 • 7/12
  Borusan Contemporary, İstanbul

  19 Ağustos’a kadar açık olacak sanatçı Mika Tajima’nın Esir başlıklı sergisindeki eserleri, New Museum işbirliği ile sergileniyor. Çalışmalar, etrafımızdaki görünmez güçlerin hayatımızdaki etkilerini dört farklı eser aracılığı ile gösteriyor. Akustik veri, soyut kompozisyon, tekstil dokumalar, ışık yerleştirmeler, basınçlı havanın kullanıldığı eserler, farklı hisleri ortaya yaşatıyor. 

 • 8/12
  Borusan Contemporary, İstanbul

  Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndaki eserler ile 1985 yılında vefat eden şair ve ressam Metin Eloğlu’na selam veren Alacakaranlık sergisi, 19 Ağustos’a kadar görülebilir. Sıra dışı bir ressam olan Eloğlu’nun erken dönem soyut eserlerinin de görüleceği sergide sanatçının çalışmalarına dikkat etmek gerekiyor.

 • 9/12
  Pera Müzesi, İstanbul

  İstanbul’da Deniz Sefası - Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisi 26 Ağustos’a kadar açık olacak. Osmanlı döneminde denizde yüzmek sakıncalı ve yasakken, Rus ihtilalinden kaçan Beyaz Rusların plaj alışkanlıkları ile denizle tanışan İstanbul halkının 1970’lı yıllara kadar benimsediği plaj kültürüne odaklanan sergide fotoğraf, dergi, karikatür ve kitaplar görülebilir.

 • 10/12
  Erimtan Müzesi, Ankara

  26 Ağustos’a kadar açık olacak ve Mehmet Aksoy’un eserlerinden oluşan Şamanlar ve Mitler sergisi, sanatçının masalsı dünyasından kesit sunuyor. Mermer, taş ve metalden oluşan çalışmalar, sanatçının 20 yıl aradan sonra Ankara'da açtığı ilk sergi olma özelliğine de sahip.

 • 11/12
  İstanbul Fransız Kültür Merkezi, İstanbul

  Fotoğrafçı Julien Aksoy’un Denge/Sizlik/Ler sergisi, 7 Eylül’e kadar görülebilir. Paris'i farklı bir şekilde hayal ettiren ve algı alışkanlıklarını değiştirmen sergi, ziyaretçilere basit gözlemlerin ötesine götürüyor. Simgesel şehre yeni bir bakış açısı sunan fotoğraflar, önemsiz nesnelere dikkat çekiyor.

 • 12/12
  VEKAM, Ankara

  16 Eylül’e kadar açık olacak Tarihi Dokumak: Bir Şehir Gizemi sergisinde Sadberk Hanım Müzesi ve Topkapı Sarayı Müzesi koleksiyonlarında yer alan kumaşlar görülebilir. Seçkinin merkezinde ise Rijksmuseum, Amsterdam’dan gelen ve Türkiye’de ilk defa sergilenecek olan 18. yüzyıldan Ankara Manzarası tablosu yer alıyor. Geçmişte Ankara keçisinin yününden elde edilen moher kumaşların üretildiği tek yer olarak önemli ticari yerini de hatırlatan sergide ayrıca doğal boya teknikleri de izlenebilir.