• Arama

2019 Cruise / Resort Defilelerinde Öne Çıkanlar

Hazır giyim odaklı modaevlerinin hızlı giyim sektörüne ayak uydurmak için iki ana sezon arasına dahil ettikleri ara sezon defileleri, senenin belki de en mevsimsiz, en rahat ve çok daha samimi koleksiyonlarından. Bir sonraki sezon için nabız yoklama veya ipucu verme gibi alt niyetleri olsa da Resort/Cruise koleksiyonlar, moda dünyasının daha özgür olabildiği oyun alanları. Geçtiğimiz günlerde 2019 edisyonu yapılan Cruise / Resort defilelerinde öne çıkan modaevlerine yakından baktık.

 • 1/7
  Gucci 2019 Cruise

  Karanlık tonlarla oynamayı seven Alessandro Michele, 2019 Cruise koleksiyonunu görmeleri için 400 davetlisini Gucci’nin Milano’daki ana üssünden özel bir uçakla Güney Fransa’daki Arles’e getirdi. Zamanında Roman hükümdarların oyun sahası haline gelen şehir duvarlarının ve lahitlerin arasında, dijital iletişim çağında moda dünyasına hükmeden bir diğer kişinin son harikası sunuldu: Hollywood’un Daimi Mezarlığı.

  Z jenerasyonuna hitap etmeyi ustalıkla başaran Michele’nin zihninin karanlık masalsı köşeleri Gucci’nin girdiği cinsiyetsiz yolla buluştu ve ortaya kurukafa işlemeli bluzler, sarmal elbiseler, 70’lerin geniş paçalı pantolonları, İngiliz ekose tüvitler, Chanelvari ceketler, uçuşan püsküller, yerleri süpüren pelerinler, eşarplar çıktı. Defilenin sonunda piyanonun başına geçen Elton John, Michele’yi gençlik rüyasını gerçekleştiren birine dönüştürdü.

 • 2/7
  Louis Vuitton 2019 Cruise

  Geçtiğimiz hafta Instagram hesabı üzerinden ‘hiçbiryeregitmiyorum’ mesajı veren Nicolas Ghesquiére, Louis Vuitton’daki 5. senesinde tamamen ‘bir yere gitmekle’ alakalı harikulade bir Cruise koleksiyona imza attı. Terziliği, leziz renkleri ve beklenmedik işlemeleri ile her bir kıyafet ve -tabii ki- aksesuar bir hazine gibiydi. Çantalardaki eskizler için eski Vogue Kreatif Direktörü Grace Coddington’la işbirliği yapan Ghesquiére, kedi ve köpek desenlerini podyuma taşıdı.

  Biraz kült, biraz 80’ler esintisi taşıyan koleksiyonun en ayrıksı ve popüler olmaya aday parçası, diz üstünde biten bot/sneaker hibrid ayakkabılar kuşkusuz. 

 • 3/7
  Christian Dior 2019 Cruise

  Maria Grazia Chiuri, Christian Dior modaevinde ipleri eline aldığından beri markanın feminist değerlere ve ikonlara dair vurgusunda da belirginleşme var. Bu vurguyu her koleksiyonuna nüfus ettirmeye çalışan Chiuri, 2019 Cruise için Meksikalı kadın rodeo binicilerinden ilham aldı. Öyle ki sekiz kadın bizzat Meksika’dan defile alanına özel olarak getirildi, Dior giydi ve koreografi ile uyumlu olarak şovun açılışını ve kapanışını yaptı.

  Dior 2019 Cruise koleksiyonu, pamuklu dantel işlemeli, küşük tahta boncuklu ve tül fırfırlı elbiselerden, çay lekeli masa örtüsü parçaları ile oluşturulmuş fraklardan, puantiyeli ve pileli Meksika referansı bol parçalarla zenginleşti, ve tüm defile yağmur altında gerçekleşti.

 • 4/7
  Prada 2019 Resort

  2019 Resort koleksiyonu sunumu için New York’u tercih eden Miuccia Prada, 2010’ların sonlarına dokunan koleksiyonu için 90’lardaki defilelerinin referanslarını kullandı. ‘Gerçekliğin fantazisi’ olarak da tanımlanabilecek koleksiyon, Instagram çağında miileniallara arşivlerindeki koleksiyonların aslında ne denli kuvvetli olduğunu ispatlar nitelikteydi.

  Sade trikolarla, bilek uzunluğundaki eteklerle veya dar elbiselerle kombinlenen egzajere parçalar, desenler ve brokarlar dünyanın minimalizme geri dönmeden önce bir süre daha gösterişli bölgede oyalanabileceğini gösterdi.

 • 5/7
  Chanel 2019 Resort

  Grand Palais’in içine bir yolcu gemisi inşa edip herkesi güverteye davet edebilecekken, şehri terk etmek neden? Evet, her defilesi 360 derece tasarım şovuna dönüşen Karl Lagerfeld, 2019 Resort koleksiyonu sunumu için Coco Chanel’in 1919 senesinde varlıklı müşterileri için bir tatil koleksiyonu hazırlayarak beğenilerine sunduğu Güney Fransa’daki yazlık evi La Pausa’nın adını taşıyan bir yolcu gemisi yarattı.

  Akdeniz’de geçirilen yaz aylarını süsleyen tüvitler, denizci pantolonları, inciler, İskoç kaşmirleri ve kamelyalardan oluşan o koleksiyon, Chanel 2019 Resort koleksiyonu için de çıkış noktası oldu. Beyaz kapitone modellere eşlik eden balıkçı ağı çantalar, feminen formlara eşlik etti.

 • 6/7
  Givenchy 2019 Resort

  Aristokratik Givenchy kodlarının izini kendi İngiliz geçmişi ile süren Clare Waight Keller, Givenchy 2019 Resort koleksiyonu için Japonya’nın gölgesinde oturmayı tercih etmiş. Harikulade kumaşlarının yanı sıra geleneksel stillerinden de ilham alan Keller, tek renk açılı formlu elbiseleri tasarlarken judo üniformalarından esinlenmiş.

  Sarkıtılmış botlar, saten hoodie’ler, asimetrik fırfırlı elbiseler, diz altında biten deri etekler, tulumlar Mösyö Givenchy’nin ölümünün ardından ilk sezon çıkışını yapan tasarımcı ve modaevi için bir sonraki adımı fısıldar nitelikte.

 • 7/7
  Valentino 2019 Resort

  İster Call Me By Your Name etkisi ister MoMA’daki Heavenly Bodies sergisi deyin, tek bir ortak payda var; İtalya ve onun Barok atmosferi, melekleri, paganları, güzellik katmanları… Tüm bu şeyleri bir uyum içinde bir araya getiren Valentino 2019 Resort koleksiyonu kadınlara içlerinde adeta yaşamak isteyecekleri parçalar sunuyor.

  Geniş çizgiler, 70’ler kesimi ceketler, ipek gömlekler, denim şortlar, panço ceketler, geniş paçalı jean’ler ve tabii ki mikro çiçek desenli elbiseler; tamamı geçmişten yine günümüz eklektik tarzı ile son derece uyumlu.