• Arama

11 Seçkin Kronograflı Saat Modeli

Kronograf, saatin komplikasyonlarından biri olduğunda kasanın birden fazla mekanizmaya sahip olduğu anlamına gelir. Genelde kasa yanında iki baskı düğmesi ile çalışır ve biri başlat-durdur görevi görürken diğeri ise zamanın tekrar sıfırlanmasını sağlar. Bir olayın zamana karşı hızını ölçmek amacı ile kullanılır. 

OGGUSTO sayfalarında 25 Şubat 2018’de ilk kez yer verdiğimiz bu yılın kronograf modellerine devam ederek, her alanda sıklıkla başvurulan kronograf ile donanımlandırılmış modellerin devamını yeniden bir araya getirdik. Keyifli okumalar…

 • 1/11
  Patek Philippe, 5270/1R-001

  Patek Philippe, bu yıl ilk kez kendi atölyelerinde ürettiği 456 parçadan oluşan kronograf modeli Patek Philippe 5270/1R-001’i tanıttı. Kronografın kullanımı ile orantılı olarak, 55 ve 65 saat arasında güç rezervi ile çalışıyor. İlk kez 2011 yılında üretilen model, 2018 yılına özel olarak ayrıcalıklı bir bilezik ile sunuluyor. Beş sıra damla şekilli baklalardan oluşan bileziğini, özel tasarımlı katlanabilir tokası tamamlıyor. Farklı tasarımı ile bileğin daha rahat kavranması sağlandı. Kadranda yer alan devamlı tarih göstergesi, saat 12 konumunda iki ayrı bölümden oluşuyor. Kadranın etrafında takimetre ölçeği yer alıyor. Saatin rahat kullanımını sağlayan safir kristal cam uygulamasıyla mekanizmanın ince işçiliği rahatlıkla izlenebiliyor.

 • 2/11
  Audemars Piguet, Royal Oak Tourbillon Chronograph Openwork

  Eşsiz siyah seramik kasası tipik bir Audemars Piguet tasarımı gibi görünse de açık kasa olarak çalışılması ayrıcalığını yükseltiyor. Royal Oak ailesine ait Tourbillon Chronograph Openwork’un ön ve arka yüzü safir cam ile kaplı olması iskelet yapısını tam anlamı ile cömertçe gözler önüne seriyor. Elle kurum mekanizması minimum 72 saat güç rezervinde çalışıyor. Audemars Piguet Royal Oak Tourbillon Chronograph Openwork, siyahlar içerisinde çok zarif bir tasarıma sahip. Bu siyah seçkinliğin daha da altını çizen ince bir ayrıntı ise, kauçuk kayışın köşelerinde kullanılan renkli ince şerit olması. Sadece 25 şanslı kişinin bileğinde yer alacak modelin sınırlı sayıda üretilmesi ilgiyi daha da üzerinde topluyor. 

  FİYATI: 290.000 CHF

 • 3/11
  Rolex, Oyster Perpetual Cosmograph Daytona

  Rolex’ten renkli modeli Oyster Perpetual Cosmograph Daytona’nın hem kronograf hem de takimetre ile donanımlandırılmış. 56 adet parlak kesim pırlantalarla gökkuşağı tonları ustalıkla yakalanmış. Kadranında zaman, 11 adet baget kesim safir ile ifade ediliyor. 12 konumunda ise markanın amblemi yer alıyor. Kronograf sayaçları Rolex’in kendi geliştirdiği kristalize pembe altın alaşımdan üretilerek farklı bir görünüm elde edildi. 100 metre su geçirmezlik özelliği bulunuyor. Kurma kolu ve kronograf baskı düğmeleri Oyster kasanın yanına sıkıca vidalı. Saat camı çizilmelere karşı dayanıklı safirden yapılmış. Su geçirmez Oyster kasa, Cosmograph Daytona modelinin yüksek hassasiyetli mekanizmasına optimum koruma sağlıyor. 72 saatlik güç rezervi bulunuyor.

  FİYATI: 87.250 Euro

 • 4/11
  Zenith-Defy Zero G

  Saniyenin yüzde birini ölçen üstün hassasiyetli  kronograf Defy El Primero 21’in üreticisi Zenith, Defy Zero G ile yerçekimi kanununa karşı gelmeye devam ediyor.  Zenith’in yüksek saatçiliğe kazandırdığı doğru zamanı maksimum doğrulukta okuyan muhteşem model, yüksek hassasiyeti ile geleceğe ışık tutan bir tasarıma da sahip. 

  44 mm kasası içerisinde mekanizması toplam 324 parçadan oluşuyor. Sadece jiroskopik kafesi 139 küçük bileşenli küre biçimindeki bir sistem olarak saat 6 konumunda yer alıyor. Bu sistem, verimliliği artırırken, boyutunu azaltmak için tamamen yeniden oluşturuldu. İki konveks safir cam arasında dönen jiroskopik kafes DEFY kasanın iki düz safir camının arasına, saat 6 konumunda kusursuzca oturuyor.

  Yüksek hassasiyet için ikinci bir garanti olan yeni Defy Zero G'nin yüksek hızda salınım yapan manuel El Primero 8812S kalibresi , "Gravity Control" modülüyle otomatik regülasyona sahip ve 50 saat güç rezervi göstergesini çalıştırıyor. 50 saat güç rezerv ve 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliği bulunuyor.

  Fiyatı: 98.900 CHF

 • 5/11
  Breitling, Navitimer 8 B01

  Havacılık denilince ilk akla gelen uygulamaların başında kronograf özelliği yer alıyor. Bu özelliği en iyi uygulayan firmalardan biri olan Breitling, havacılık ruhuna sıkı sıkıya bağlı. Pilot saatlerinden Navitimer 8, adını Breitling Huit Aviation Depatman’ından aldı. 1938 yılında kurulan bölüm sivil ve askeri pilotlar için kokpit enstrümanları üretiyordu. Huit, Fransızca sekiz demek ve sekiz günlük güç rezervini işaret ediyor. Çelik model 43 mm kasa çapına sahip ve 100 metre su geçirmezlik özelliği bulunuyor. Ayrıca modelin kasasının her iki yüzü ışığı yansıtmayan safir kristal ile rahat okunabilirlik özelliğine sahip.

  FİYATI: Krokodil kayış 7.600$- Bilezikli 8.350$

 • 6/11
  Bell & Ross, Racing Bird BRV2-94

  Lüks saat markası Bell & Ross’nin, Nevada’da organize edilen Reno Air Race için ürettiği modellerden biri Racing Bird BRV2-94, markanın özgün tasarımı içerisinde karşımıza çıkıyor. Tüm kronograf modellerinden çok daha farklı ve beyazın güzelliğine teslim edilmiş. 999 adet limitli edisyon ile üretildi ve 41 mm çapında paslanmaz çelik kasaya sahip. 100 metre su geçirmezlik özelliğinde ve kilitli ayar kolu bulunuyor. Beyaz kadranının üzerindeki turuncu-mavi renkli ibre ve indekslere, ibrenin ucunda yer alan uçak figürü daha da hareket katmış. Ayrıca aynı uçak illüstrasyonu kasa arkasındaki safir cama da işlenmiş. 42 saat güç rezervi ile çalışıyor. Racing Bird BRV2-94’e çelik bilezik veya dana derisi kayış mavi rengi ile eşlik ediyor.

  FİYATI: Deri kayışlı: 4.400$- Çelik bilezikli 4.700$

  FİYATI: Krokodil kayış 7.600$- Bilezikli 8.350$

 • 7/11
  IWC Schaffhausen, Ingenieur Chronograph Sport Edition “76th Members’ Meeting at Goodwood”

  IWC Schaffhausen, hassas otomobil yarışlarında mühendisliği ve tasarımı ile aktif olarak yer alan saat markalarından. 2004’ten beri Mercedes-Benz’in yüksek performans departmanı Mercedes-AMG’nin ortağı oldu. 2013’ten itibaren de Mercedes-AMG Petronas Motorsport Formula 1 takımının Resmi Mühendislik ortaklığını sürdürüyor. Bu tutkuyu daha klasik oto yarışlarına da yönelten marka Goodwood Member’s Meeting aracılığıyla yarışa destek veriyor. Takımın kullandığı ikonik otomobil Mercedes-Benz 300 SL “Gullwing” ve IWC Schaffhausen’in ilk otomatik saati olan Ingenieur ile aynı yıllarda 1950’lerde tasarlandı. Özel üretim, Ingenieur Chronograph Sport Edition “76th Members’ Meeting at Goodwood” 44 mm kasa çapına sahip, titanyum, sportif ve kronograf bir model. 176  adet sınırlı sayıda üretildi.

 • 8/11
  Montblanc, Timewalker Manufacter Chronograph

  Montblanc’ın yeni modeli Timewalker Manufacter Chronograph, otomatik kurum çalışan kendi üretimleri kalibre ile can buluyor. Model tam olarak kurulduğunda 46 saat güç rezervi ile çalışıyor. 100 metre su geçirmezlik özelliği bulunuyor. 43 mm çapında paslanmaz çelikten üretilen kronograf modelin bezeli seramikten üretildi. Beyaz zemin üzerinde Tri-Compax kronograf alt kadranları tasarımın içerisinde uyumu bozmadan markanın ayrıcalığını yükseltiyor. Sportif ve perfore delikli kahverengi dana derisi bir kayış tercih edilmiş. 

  FİYATI: yaklaşık 5.940$

 • 9/11
  Graham, Chronofighter Vintage Nose Art Ltd

  Graham’ın en eğlenceli saat ailelerinden bir olan Nose Art tasarlandıkları ilk günden beri çok ilgi çekiyor. Özellikle pilot saatlerini sevip onun tarihine de meraklı olanlar, Pin-up kızlarının yer aldığı bu koleksiyonun takipçisi. Chronofighter Vintage Nose Art Ltd saatleri 100’er adet limitli üretilen dört farklı modelden oluşuyor. Dolayısı ile dört farklı kadran seçeneği ile de sunuluyor. 100 metre su geçirmezlik özelliğine sahip modellerden bir olan Belle, 48 saat güç rezervi sağlayan otomatik kronograf mekanizma ile çalışıyor. Kasası 44 mm çapında, çelikten üretildi. Kadranında modelin ismi olan Belle pin-up kızı yer alıyor. Modelin ön ve arka yüzü safir cam ile koruma altına alındı. Kadranında okunurluluğu arttırmak için karanlıkta bile parlayan Super–Luminova kullanıldı.

  FİYATI: 5540 CHF

 • 10/11
  Oris, Paradropper Lt Staffel 7 Limited Edition

  Markanın son yıllarda özel olarak ürettiği bir model Paradropper Lt Staffel 7 Limited Edition. İsviçre Hava Gücü Lufttransport Staffel 7 için özel olarak tasarlandı, paraşütçüler için kadrana özel bir bölüm eklendi ve 250 adet üretildi. 44 mm boyutunda titanyum kasası üzerindeki seramik bezeli her iki yöne dönebiliyor. Otomatik kronograf fonksiyonuna sahip ve atlayış anında paraşütçülere kritik dakikaların uyarısını gösteriyor. Bombeli safir cam ile ekranı korunurken, 100 metre su geçirmezlik özelliği gösteriyor. Yeşil renk sportif bir kayışla kullanılıyor. 

 • 11/11
  Hamilton, Khaki X-Wind Auto ChronoAirZermatt Limited Edition

  Hamilton denilince akla gelen en önemli işbirliği olan Air Zermatt dağ kurtarma hizmeti 2011 yılından beri devam ediyor. Marka bu yıl 50. şeref yılına özel ayrıcalıklı bir model üretti; Khaki X-Wind Auto ChronoAirZermatt Limited Edition. Hamilton'ın silikon zemberek içeren ilk kronograf mekanizmalı modeli. Silikon malzeme manyetik alan dayanıklılığı ve zor kırılması nedeniyle tercih edildi. Dışarıdan gelecek etkilere bu denli koruma sağlanınca mekanizması da daha hassas bir doğrulukta çalışıyor. Böylece havaalanları gibi yüksek manyetik alana sahip ortamlarda bulunduklarından pilotlar için çok önemli bir özelliğe de sahip. Limited Edition AirZermatt saat sadece 100 adet üretilecek. 50 âdeti AirZermatt ekibine sunulacak, geri kalan 50’si ise sadece İsviçre'de satışa sunulacak. Sınırlı üretim numaralandırmasına ek olarak, her parçanın benzersiz olması için her saatte, son 50 yıl içinde AirZermatt’a ait olan helikopterlerden birinin adı ve seri numarası veya şirketin ana iniş noktalarından biri bulunuyor. 100 metre su basıncına dayanıklı.