• Arama

Antreler İçin 8 Dekorasyon Fikri

Antreler eve adımımızı attığımızda bizi karşılayan, evin kimliğine dair misafirlerimizin ilk intibalarını yaratan önemli mekanlardır. Yani başka bir deyişle evinizin vitrini... Günlük hayat koşuşturmacasında çoğu zaman düzenini sağlamakta zorlandığımız antreler, elimizdekileri bıraktığımız, her gün ceketimizi iliştiriverdiğimiz pratik ve fonksiyonel kullanım alanı yaratırlar. Evin bütün trafiğini idare eden bu mekanlarda kusursuz düzene sahip olmak için küçük hilelere başvurabilir, yaratıcı fikirlerimizin izini sürebilirsiniz.

 • 1/8
  Stil sahibi bir karşılama hazırlayın

  Evinizin girişi sizinle ilgili ilk ipuçlarını verir. Bu nedenle antrenizin düzeni için tercih ettiğiniz mobilya ve aksesuarlar önemlidir. Aşırıya kaçmaktan sakının. Yalın ama karizmatik, antrenin temel fonksiyonlarına cevap veren bir kurgu yaratın.

  Fotoğraflar: Hübsch & Gubi

 • 2/8
  Sanatsal öğelerle kişiselleştirin

  Ayakkabılığınızı estetik ahşap bir dresuar şeklinde tercih edebilir, tablolarınızı üzerine yerleştirerek eve sanatsal dozu yüksek bir giriş hazırlayabilirsiniz. Dekorasyon arenasında popülerliğini artıran siyah beyaz geometrik desenli Berberi kilimleri evinizin giriş sahnesinin cazibesini yükseltecek bir başka detay.

 • 3/8
  Estetik depolama çözümleri yaratın

  Evinizin genel karmaşasına karşın yalın bir antre oluşturmak zor zanaattır. Eve geldiğinizde elinizdekileri atacağınız mekanlar yaratmak buranın sürdürülebilir düzenine engel olacaktır. Bu nedenle az ama öz depolama fikirleriyle gündelik kullanım için estetik alanlar yaratabilirsiniz. Mesela dedenizden kalan eski valizler, babaannenizin şapka kutuları, egzotik sepetler şık ve yalın bir antreye giden yolda ilham veren fikirler.

  Fotoğraf: Hübsch & House Doctor

 • 4/8
  Doğal ışıktan yararlanın

  Antreye ışığı taşımanın en kolay yolu giriş kapısında cam kullanmak. Kapının formuna ve yapısına göre cam buzlu, desenli ya da vitraylı olabilir. Evin giriş holünden üst kata uzanan merdivenleriniz var ise buranın yeteri kadar aydınlık olması önemli bir unsurdur.  Duvarlarda açık soft renkler tercih etmek de buraya daha aydınlık ve ferah bir izlenim katacaktır. 

  Fotoğraf: Sandberg

 • 5/8
  Fazlalıklardan kaçının

  Antrelerinizin dekorasyonunda fonksiyon aritmetiğine göre ayakkabılarınızı giyerken üzerine oturabileceğiniz bir bank, üzerinizden çıkardığınız paltonuzu asabileceğiniz bir askı, bir ayna belki bir de anahtarlarınızı koyabileceğiniz bir sepet yeterli olacaktır. İşin sırrı bu elamanları seçerken içgüdülerimizi dinlemek.

  Fotoğraflar: Maisons Du Monde & Bloomingville 

 • 6/8
  Duvarınızı renklendirin

  “Renkler kişiseldir. Renk seçiminde yanlışlar yoktur sadece kişisel ifade biçimleri vardır,” diyen tasarımcı Hella Jongerius'un izinde duvarınızda yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Renkler arasında degrade geçişler yaratarak özgür fırça darbelerinizle misafirlerinize kişiselleştirilmiş bir karşılama senaryosu hazırlayabilirsiniz.

  Fotoğraf: Sandberg

 • 7/8
  Metrekareye uyumlu mobilyalar seçin

  Evinizin girişinde kısıtlı bir alanınız varsa burası için az yer kaplayan bir mobilya seçebilirsiniz. Aynı zamanda askı ve ayakkabılık görevini üstlenen bir ünite veya askılarının üzerinde raf sistemi barındıran bir tasarım küçük metrekarelere pratik bir çözümdür. 

  Fotoğraflar: Nordal & Tine K Home

 • 8/8
  Seyahatlerinizi antreye taşıyın

  Evinize davetkar ve özgün dokunuşlar katmak için işe evin girişinden başlayın. Yaptığınız seyahatlerden getirdiğiniz aksesuarlar, zanaatkar seçimler ve canlı bitkiler özgün bir kurgunun dekoratif elemanlarıdır.

  Fotoğraflar: Maisons Du Monde