• Arama

1820’lerden Günümüze Bilinmesi Gereken 10 Fotoğraf

1820’lerden günümüze, tarihe mal olmuş fotoğrafları mutlaka inceleyin.

“Bir kare, bin kelimeye bedeldir.”

(A picture is worth a thousand words.)

Frederick R. Barnard,  Printer's Ink, Aralık 1921

 • 1/10
  Nicéphore Niépce, View from the Window at Le Gras, 1826–27

  Tarihte bilinen ilk fotoğraf olan View from the Window at Le Gras (Pencereden Le Gras) 1826-27 yıllarında mucit Nicéphore Niépce tarafından çekilmiş. Uzun yıllar kayıp olan kare, 1952’te Helmut Gernsheim tarafından bir sandığın içinde bulunarak tarihteki yerini almış. Sekiz saatte çekilebilen fotoğraf, günümüzde bilenen tekniklerden çok farklı ve zahmetli metotlar içerdiğinden, fotoğrafçılığın ilerleyen tekniklerinin en önemli göstergesi olarak biliniyor.

 • 2/10
  Timothy H. O’Sullivan, A Harvest of Death, 1863

  1863’te A.B.D. iç savaşında çekilen A Harvest of Death (Ölüm Hasatı), ilk savaş muhabirlerinden olan Timothy H. O’Sullivan’ın en önemli fotoğrafı olarak biliniyor. Getty Müzesi koleksiyonunda olan kare, savaşta yaşananları ilk defa geniş kitlelere gösterdiği için deprem etkisi yaratması ile fotoğraf tarihinde yer alıyor.

 • 3/10
  Julia Margaret Cameron, Beatrice, 1866

  Fotoğrafı sanat dalı olarak kullanan ilk isimlerden olan Julia Margaret Cameron, klasik sanattan ilham alarak çektiği porteleri ile tanınıyor. İtalyan Rönesans tarihinde yer alan Beatrice Cenci’ye atıfta bulunan 1866 tarihli fotoğraf, günümüzde Getty Müzesi koleksiyonunda görülebilir.

 • 4/10
  André Kertész, Underwater Swimmer, 1917

  1917 tarihli André Kertész’in çektiği Underwater Swimmer (Su Altı Yüzücüsü) eseri minicik ölçülerine rağmen 20. yüzyıl sanatına olan etkisi ile büyük önem taşıyor. Elton John’un koleksiyonunda olan kare, su altında hareket, güneş ışıkları ve ana temanın erkek nü oluşu, fotoğraf tarihindeki yerinin ana sebepleri sayılabilir.

 • 5/10
  Lewis Hine, Mechanic and Steam Pump, 1921

  Fotoğrafçı Lewis Hine’ın 1921 tarihli Mechanic and Steam Pump (Mekanik ve Buharlı Pompa) karesi, A.B.D. işçi ve çocuk kanunlarının değiştirmesi ile sanat tarihi kadar sosyal tarihte yerini alması ile tanınıyor. Getty Müzesi koleksiyonunda yer alan fotoğraf, Charlie Chaplin’in 1936 yılında çektiği Modern Times filminin de ilham kaynağı olduğu biliniyor.

 • 6/10
  Man Ray, Ingres’ Violin, 1924

  Man Ray’in ünlü Le Violon d'Ingres(İngres’in Viyolası) çekildiği 1924 yılından beri en bilinen kareler arasındaki yerini koruyor. İkonik portre için poz veren Kiki de Montparnasse’ı da ölümsüz kılan fotoğraf, Paris, Centre G. Pompidou koleksiyonundaki fotoğraf Dada ve Sürrealist akımlarının sembolü olarak adlandırıyor.

 • 7/10
  Man Ray, Glass Tears, 1932

  Man Ray’in Glass Tears (Cam Gözyaşları) 1932 yılında çekilmiş. Elton John’un müzayededen yüz bin pound vererek koleksiyonuna ilave ettiği fotoğrafın sadece altı orijinal baskısı olduğu biliniyor. Sanatçının fotoğraf tarihindeki yerini pekiştiren karesinin bir diğer baskı ise, bir milyon sterline satılması ile hatırlanabilir.

 • 8/10
  Dorothea Lange, Migrant Mother, 1936

  1929’da başlayan ekonomik krizin sembolü olan Migrant Mother (Göçebe Anne) 1936 yılında Dorothea Lange tarafından çekilmiş. Yokluğun ve çaresizliğin bir görüntü ile anlatıldığı kare, insanlığın bitmez hırslarının toplumlar üzerindeki etkilerinin de görüntüsü olarak tanınıyor.

 • 9/10
  Edward with Wallis at the window of St James's Palace, 1936

  Paparazzi fotoğraflarının ilki sayılan ve uzun mercekli kamera ile çekilen kare, 20 Ocak 1936’da çekilmiş. İngiliz tarihinde ilk kez bir kralın tahtından feragat etmesi ile biten hikâyenin başlangıcı sayılan karede, Saint James Sarayı’nda Edward’ın kral oluşunun duyurusu sırasında yanında görülen Wallis Simpson’ın varlığı, bu fotoğraf ile kitleler tarafından öğrenilmesi ile önem taşıyor.

 • 10/10
  Falling Man, September 11, 2001

  Richard Drew’ın 11 Eylül 2001 günü yakaladığı Falling Man (Düşen Adam) karesi, İkiz Kuleler’de mahsur kalanların, kurtulma ümidi kadar kaderlerini belirleme kararını gösteriyor. Dünya tarihinin de değiştiği gün çekilen fotoğraflar arasında, zarif görselliği içinde acı, ölüm ve kararlığı gösteren fotoğraf, birkaç saniye içinde gerçekleşen olayı yakaladığı için çağdaş fotoğrafçılığın sembolü sayılıyor.