• Arama

2018 Dünya Süperyat Ödülleri

Boat International tarafından verilen Dünya Süperyat Ödülleri'nin töreni 19 Mayıs Cumartesi akşamı İtalya'nın Floransa şehrinde düzenlendi. Sektörün en önemli temsilcileri ve süperyat sahiplerinin katıldığı ödül törenine damgasını vuran Feadship Tersanesi oldu. Hollandalı tersane geceden dört ödülle ayrıldı.

 • 1/14
  Yılın Motoryatı: Faith

  Hollandalı tersane Feadship'in üretimi 96,55 metre boyudaki Faith, estetik tasarımıyla ve en önemlisi sıra dışı cam teknolojisiyle dikkat çekiyor. Bu sıra dışı süperyatın ana güvertesinde bulunan, 9 metre boy ve 2,5 metre derinliğindeki yüzme havuzunun dibi kıvrımlı cam olarak üretilmiş. Süperyatın bir güzelliği de en üst güvertede bulunan ve pizza pişirmek için kullanılan odun fırını. Ayrıca Faith, Dünya Süperyat Ödülleri'nde bir Neptün'le yetinmedi, 2.000 GT Üstü Deplasman Motoryat kategorisinde de birincilik elde etti. 

 • 2/14
  Yılın Yelkenlisi: Pink Gin

  Judel/Vrolijk tarafından tasarlanan ve Baltic Yachts tarafından üretilen Pink Gin, 53,9 metre boyunda. Her ne kadar yarış için amaçlanmasa da sahibinin talebi üzerine son derece performanslı bir tekne olarak üretilmiş. Yaklaşık 70 metre boyundaki karbon direği, epoksi gövdesi ve sadece 250 tonluk ağırlığı ise, performansına katkıda bulunan önemli unsurlar. Pink Gin’in heybetli yelken alanıyla 20 knot hızlara ulaşabildiği belirtiliyor. Pink Gin, bu ödülün yanı sıra 50 Metre ve Üstü Yelkenli Tekne kategorisinde de altın Neptün'ün sahibi oldu.

 • 3/14
  Refit: Broadwater

  Yine bir Feadship ürünü. Teknenin refitinde (yenilenmesinde) iç tasarım tamamen değiştirilmiş. Adam Voorhees tarafından yapılan yeni iç tasarımda altı kamara bulunuyor. Ayrıca SPA, beach club ve spor salonu da eklenmiş. Navigasyon ve güvenlik sistemleri yenilenirken aydınlatmaların tümü LED'e çevrilmiş. Daha önce beyaz olan gövde rengi de mavi olarak yenilenmiş. Ödül jürisini etkileyen de tüm bu işlerin sekiz ay gibi kısa sürede tamamlanması olmuş.

 • 4/14
  Yeniden Üretim: Genesia

  Sahibinin büyük azmi sayesinde ticari bir römorkörden, üzerinde konforlu bir yaşam sunan ekspedisyon teknesine dönüşen Genesia, bu özelliğiyle jürinin dikkatini çekmiş. 40,25 metre boyundaki Genesia'nın yeniden üretiminde orijinal iç tasarımı tamamen değişmiş ve ağır makinaları çıkarılmış. Hala ticari bir römorkör görünümündeki tekne artık son derece konforlu unsurlara sahip, üstelik en zorlu denizlerde seyir yapabilecek özel bir yata dönüşmüş.

 • 5/14
  Yardımcı Tekne: Game Changer

  Bu yıl ilk kez ödülü verilen Yardımcı Tekne kategorisinin yat dünyasındaki değişimi de sergilediği belirtiliyor. Zira artık Akdeniz sahillerinden bıkarak uzak ve zorlu denizlerde macera arayan yat sahipleri; helikopter, yedek yakıt ya da ekipmanını taşıması için yedek bir tekneye ihtiyaç duyuyor. Bu da yepyeni bir sınıfın doğuşuna sebep oluyor. Game Changer, mükemmel helikopter pisti, geniş hangarları, taşıdığı denizaltısı, dört bisikleti, dört botu, mürettebat kamaraları ve hastanesiyle bu ödüle layık görülen ilk tekne oldu. 

 • 6/14
  Yelkenli Tekne (30-49 metre arası): Ribelle

  Sadece gövde yapısı ve başarılı tasarımı sayesinde değil, son derece deneyimli sahiplerinin isteği üzerine kazandığı yüksek performans özelliği sahibiyle bu ödüle layık görülen Ribelle, 32,64 metre boyunda. Jüriyi en çok etkileyen özelliği ise teknedeki tüm unsurların baş ve kıç bölgesine eşit ve düzenli dağılımı olmuş. Ribelle'nin eylül ayında Rolex Cup'ta kazandığı zafer, konforlu olmasının yanı sıra agresif yarışçı özelliğini de ortaya çıkarmış. 

 • 7/14
  Yarı Deplasman ya da Planing, İki Güverteli Motoryat (30-34,9 metre arası): Letani

  Feadship tarafından üretilen 34,7 metrelik Letani, sahibinin ailesiyle birlikte yakın mesafe seyirleri kadar uzak rotalara uygun tekne talebine göre tasarlanmış. Sahibi teknesinin ayrıca sığ sulara ve küçük limanlara girebilecek şekilde tasarlanmasını istemiş. En ince detaylara kadar bütün alanlarına yansıyan yüksek kaliteyle de jürinin dikkatini çekmiş Letani. Maskülen görünüşü, dengeli iç tasarımı, verimli yakıt tüketimi teknenin dikkat çeken diğer özellikleri.

 • 8/14
  Yarı Deplasman ya da Planing, İki Güverteli Motoryat (35 metre ve üstü): Mr. OH

  Olağünüstü geniş güverte alanına, bir değil iki adet beach club'a, altı kamarasıyla zamansız bir iç tasarıma, oldukça aydınlık iç mekanlara sahip bir motoryat Mr. OH. Azimut Benetti'nun bu yarı özel üretim modeli, jüri üyesinin teknik detaylardan yaşam alanlarına kadar teknenin tümünde bulduğu kalite, modelin bu ödülü almasını sağlamış.

 • 9/14
  Yarı Deplasman ya da Planing, Üç Güverteli Motoryat: Telli

  Ferretti'nin Custom Line serisinden Navetta 33 Telli, modern çizgisi, aydınlık ve huzurlu iç mekanları ve etkileyici performansıyla dikkat çekti. 33 metrelik modelin tek yer döşemesinin kıç güverteden salona kadar kesintisiz bir şekilde uzanması da beğenileri üzerine toplamasına neden oldu. Kıçtaki “çift hareket” özelliğine sahip kapının, hem beach club'a dönüşmesi hem de doğrudan botun içeri girmesini sağlayan garajı açması son derece yenilikçi bir özellik olarak değerlendirildi.

 • 10/14
  500 GT Altı Deplasman Motoryat (30-39,9 metre arası): Delta One

  Aslında çok daha büyük teknelerde görmeye alışkın olduğumuz bazı unsurlar, 36 metrelik Delta One'da başarıyla uygulanmış. Yarışmanın jüri üyesi de bu daldaki ödülü Delta One'a verirken bu önemli özelliği dikkate almış. Hollandalı Mulder Tersanesi'nin ürünü tekne, 6,25 metre boyundaki bir jet botu garajında saklayabilmiş. Bu arada teknenin 10 knot hızda, saatte 73 litre yakıt tüketmesi de jürinin gözünden kaçmamış.

 • 11/14
  500 GT Altı Deplasman Motoryat (40 metre ve üstü): Seven Sins

  Sanlorenzo'nun en yeni modeli Seven Sins. Teknenin sahibi, tıpkı jüri üyeleri gibi modelin heykel inceliğinde işlenen zarif görünümüne aşık olmuş. Olağünüstü geniş açık alanları hem güneşlenmek isteyen hem de gölgeyi tercih edenlere bol ve rahat seçenekler sunuyor. Ana güvertedeki havuzun cam dibi, güneş ışınlarının altındaki beach club'u ulaşmasını sağlıyor. 52 metrelik modelin jüriyi etkileyen bir diğer özelliği de geniş camların içeriye sunduğu manzara. 

 • 12/14
  500-1.999 GT Arası Deplasman Motoryat: Hasna

  Feadship üretimi 73,4 metrelik Hasna'nın şenlik havasındaki oturma grupları, geniş jakuzi, 8 metrelik yüzme havuzunun bulunduğu ana güvertedeki pratik yerleşim planı dikkatleri çekmiş. Beach club ve sinemanın bulunduğu ortak yaşam alanlarıyla mürettebat ve hizmet elemanlarının bölümü de başarılı bir şekilde oranlanmış. Hasna'nın yapısındaki yüksek kalite de gözlerden kaçmamış.

 • 13/14
  Yelken Destekli Motoryat: Sailing Yacht A

  Sıradışı tasarımı sebebiyle birçok kişi tarafından eleştirilse de dünyanın en prestijli ödüllerinden birini kapmayı başardı Sailing Yacht A. 142,81 metrelik tekne, aslında hem yelkenli hem de motoryat olması sebebiyle jüri heyeti arasında bir hayli tartışmaya yol açtı. Ve en sonunda bunun gibi bir modelin daha gelecekte karşılarına çıkma ihtimaline karşı böyle bir kategori açıldı. Bu alandaki -şimdilik- tek model olması da ödülü kapmasını sağladı. 

 • 14/14
  Jüri Özel Ödülü: Aviva

  Dünya Süperyat Ödülleri'nde Jüri Özel Ödülü'nü alan tekne yabancımız değil, kısa süre önce sayfalarımızda tanıttığımız Abeking&Rasmussen üretimi çok özel yat Aviva. Bu teknede ilk bakışta etkileyen akışkan ve modern çizgileriyle çekici gövde rengi. Ancak Aviva'nın en büyük özelliği içerisindeki tenis kortu. Bu özelliğe sahip ilk ve tek tekne olan Aviva, böylece “en ateşli” model seçildi ve özel ödüle layık görüldü.