• Arama

Edinburg Restoran Önerileri Şef Mark Greenaway’den

15 yaşındayken okulu bırakıp hayalinin peşinden giden ve 20 sene sonra ilk restoranını açan Mark Greenaway, Birleşik Krallık’ın en iddialı şeflerinden. Restaurant Mark Greenaway ile adanın en iyi 100 restoranı arasında gösterilen şef, Edinburg’daki lezzet duraklarını Extra Gastronomy’nin özel davetlisi olarak İstanbul’da katıldığı etkinlikte; OGGUSTO’ya özel olarak cevapladı. Oloroso şeri fıçılarından çıktığı yolu gastronomi aracılığıyla anlatarak gastronominin daha önce hiç tanışmadığınız bir yönünü tatmanıza aracılık eden Extra Gastronomy, gıda kaynaklarının sürdürülebilir kullanımına da dikkat çekiyor. Etkinliğin ekolojik sürdürülebilirliği konusunda da WWF-Türkiye ile çalışılıyor.

 • 1/7
  Kendi restoranınızda misafir olsanız hangi yemekleri tercih edersiniz?

  “6 yıl önce yarattığım, kendi özel yemeğim olan Yengeç Cannelloni’yi sipariş ederdim.”

  İskoç malzemelerini modern pişirme teknikleri ile buluşturan şef Mark Greenaway’in restoranı Restaurant Mark Greenaway, lezzetiyle damağınıza ve sunumuyla gözünüze ziyafet çektiren tabaklar sunuyor. Elegan ve ilgi çekici mekan, Birleşik Krallık’ın En İyi 100 Restoranı arasında 13. sırada gösteriliyor. Öğlen ve akşam üzeri üç farklı yemek sunarken akşamları 8 farklı seçenekle karşılanıyorsunuz. Restoranda ayrıca özel olarak hazırlanan menülerin servis edildiği ayrı bir yemek salonu da mevcut. Restoran bünyesinde çıkarılan yemek kitabı Perceptions ise İskoç yemeklerinin global arenadaki itibarını bir hayli yüceltecek türden.

 • 2/7
  Edinburg’daki favori lezzet durağınız ve oradaki favori yemeğiniz hangisi?

  “L’Escargot Bleu favori lezzet durağım ve menüdeki Beef Tartar favori yemeğim. Çok sade olmasına rağmen çok lezzetli bir yemek.”

  Fransız pişirme tekniklerini en taze ve kaliteli İskoç malzemeleri ile buluşturan L’Escargor Bleu, 2009’dan beri hizmet veriyor. Michelin rehberinde İskoçya’nın En İyi 5 Restoranı listesinde yerini bulan mekanın şefliğini ödüllü Fred Berkmiller üstleniyor. Lezzet kalitesi ile unutamayacağınız bir yemek deneyimi vadediyor.

 • 3/7
  Romantik bir buluşma için tercihiniz neresi olur?

  “Kendi restoranım.”

  İskoç malzemeleri modern pişirme teknikleri ile buluşturan şef Mark Greenaway’in restoranı Restaurant Mark Greenaway, lezzetiyle damağınıza ve sunumuyla gözünüze ziyafet çektiren tabaklar sunuyor. Elegan ve ilgi çekici mekan, Birleşik Krallık’ın En İyi 100 Restoranı arasında 13. sırada gösteriliyor. Restoranda ayrıca özel olarak hazırlanan menülerin servis edildiği ayrı bir yemek salonu da mevcut.

 • 4/7
  Keyifli bir kahve molası için nereye gidersiniz?

  “Eteaket. Özellikle çayını çok seviyorum; ama kahve için de tavsiye edeceğim yer orası olur.”

  Çay yapraklarını alıp onları insanları buluşturan ve hatırlanacak anlara dönüştüren Eteaket, 2008 senesinde bir eski avukat tarafından kuruldu. Hayallerinin ve tutkularının peşinden giden Erica Moore’nin eseri olan mekanın her gün kahvaltı ve akşamüstü çayı servisleri var. Leziz menüsündeki yiyeceklere dilerseniz kahve ile de eşlik edebilirsiniz.

 • 5/7
  Yabancı bir misafiriniz gelse onu hangi restoranda ağırlarsınız?

  “The Tower, oldukça geleneksel bir restoran; o yüzden yabancı misafirlerimi orada ağırlamayı seviyorum.”

  İskoçya’nın ilk ve en iyi teras restoranı The Tower, misafirlerini muazzam manzarası ile karşılıyor. Gün boyunca kahvaltı, öğlen yemeği, akşamüstü çayı ve akşam yemeği servisi veren mekanı bu denli özel kılan, taze ve yerel malzemeleri kusursuzca pişirmesi ve özenle servis etmesi. Unutulmaz bir Edinburg ziyaretinin olmazsa olmaz deneyimlerinden biri.

 • 6/7
  Damak zevkiniz için en doğru lezzet kaçamağı neresi?

  “Burger Meats Bun’da bir hamburger.”

  Edinburg’daki burger devriminin öncülerinden Burger Meats Bun, acılı patates kızartması gibi kışkırtıcı lezzetleri olan klasik bir burger-bar. Özellikle festival zamanlarında etkinlik noktalarında da hizmet veren mekan, İskoçya’daki burger zincirlerini geride bırakan lezzetlere sahip.

 • 7/7
  Lezzetlerine karşı koyamadığınız pastane hangisi?

  “Madamoiselle Macaron. Makaronları çok lezzetli.”

  Mor duvarları, Eyfel Kulesi heykeli, gökkuşağı renklerindeki makaronları ve çalan Fransızca şarkıları ile Edinburg’da ufak bir Paris kaçamağı, Madamoiselle Macaron. Ada insanlarının yemeklerini bilgisayar karşısında ve özensizce yediği bir dönemde açılmış olmasına rağmen bölge yerlilerinin, öğrencilerin ve turistlerin uğrak yerlerinden biri haline gelen mekanda 18’den fazla çeşit makaron çıkıyor.