• Arama

Maserati'nin İlk SUV Modeli Levante; SUV'lerin Maserati'si

Her geçen gün daha fazla SUV alternatifi otomobil pazarındaki yerini alırken, Maserati Levante’nin diğerlerinden ayrıldığı pek çok nokta var. Maserati’nin ilk SUV’si olan Levante, “SUV’lerin Maserati’si” gibi iki kelimelik kısa ve iddialı sloganıyla hemen her şeyi anlatıyor gibi. SUV dünyasının en sportif, tasarımıyla en dikkat çekici, donanımlarıyla en konfora yatkın ve güvenlik ekipmanlarıyla eksiksiz olan Levante’de elbette Maserati’nin muhteşem motor ve egzoz senfonisini yaşayabiliyorsunuz. Maserati’nin son dönemin en popüler araçları, SUV’ler arasına dahil olan en yeni modeli Levante’ye sahip olmak için 10 maddelik bir derleme hazırladık.

 • 1/10
  Model adıyla tam bir Maserati

  Maserati modellerinin isimlerinde rüzgarların adı sıklıkla kullanılıyor. Mistral, Ghibli, Bora, Khamsin bunlardan sadece bir kaçı. Levante de; Akdeniz’de hafif bir esintiden şiddetli bir fırtınaya dönüşebilen bir tür rüzgar adı. Maserati Levante’nin gücü, bu rüzgardan farklı olarak her koşulda kusursuz bir biçimde kontrol edilebiliyor. Türkiye’de de “Levanten” teriminden hatırlanacağı gibi “Levante” adı buram buram İtalya ve Akdeniz esintileri taşıyor. 

 • 2/10
  Çerçevesiz kapı camları

  Elbette çerçevesi olmayan kapılar bir SUV’ye sahip olmak için ilk bakılacak detay değil. Ancak Maserati Levante’nin, kendi segmentinde eşsiz sayılan bu özelliği, markanın genlerinden gelen GT ruhuna gönderme yapıyor. Levante’nin kapısını açtığınızda, çerçevesiz kapılardaki camlar da açık olduğunda, adeta bir coupe’ye giriş gerçekleştiriyorsunuz. Bu arada zor yol şartlarında ilerlerken kirlenen Levante’den inerken; araç tabanına kadar uzanan kapıların kapsadığı marşpiyeler tertemiz kalıyor. Bu sayede paçalarınız ya da uzun eteklerinizi kirletmeden aracı terk edebiliyorsunuz!

 • 3/10
  “Sportif lüks” ya da “Dinamik zarafet” görünümlerinde

  Levante’yi iki donanım paketi ile tercih edebiliyorsunuz. “GranLusso” ve “GranSport” adındaki donanım seçenekleri buram buram İtalya kokuyor. Gran Lusso’da lüks ve sportiflik bir araya getiriliyor. Dört tekerlekten çekişli araçların yansımasını vurgulamak adına ön tamponun altındaki koruma plakaları çarpıcı metalik bir kaplamaya sahip. Levante Gran Lusso’da tavan çıtalarında da metalik bir kaplama mevcut. GranLusso’nun iç mekanında, hafızalı 12 yönlü ayarlanabilir ön koltuklar ve konfigürasyonlara anında erişim sağlamaya yönelik bir hafıza fonksiyonu sunularak konforun doruklarında bir yolculuk yaşanıyor. Tam premium İtalyan derisi veya Zegna ipek kumaş döşeme seçeneği de mevcut. Her iki seçenek, Radica açık gözenekli ahşap giydirmeler ile tamamlanıyor. Bir diğer ahşap bölüm ise direksiyon simidine eklenmekte.

  Levante GranSport ise çok daha iddialı Piano Black ya da krom ızgara ile kendini belli ediyor. Tampon altı korumalar ve tavan çıtaları bu parlak siyah renkle kaplı iken ön çamurluklardaki “GranSport” logoları ve yumuşak kapanışlı kapılar farklılıkları oluşturuyor. İç mekanda yine 12 yönde ayarlanabilen ancak bu sefer spor koltuklar ile Levante GranSport kendini belli ediyor. Çok fonksiyonlu direksiyon, zımparanlanmış krom vites değiştirme kulakçıkları ve uzaklıkları ayarlanabilen alüminyum kaplamalı pedalları da unutmamak gerek!

 • 4/10
  Motor sesi

  Modeli fark etmeksizin tüm Maserati modellerinin motor sesleri otomotiv endüstrisinin en iyileri arasında kabul edilir. Bu durum Levante için de geçerli. 3.0 litrelik V6 turbo dizel ya da yine 3.0 litre hacimli çift turbo beslemeli V6 benzinli fark etmeksizin eşsiz egzoz notaları basan Maserati Levante, sadece siz istediğiniz zaman bu senfoniyi dinletiyor. Standart kullanım anlarında sessizliğiyle şaşırtan Levante aynen adı gibi esintiden fırtına haline geçtiğinde gürleyerek kesintisiz ilerleme sağlıyor. Hem de her hava koşulunda…

 • 5/10
  4x4 çekiş sistemi

  Maserati Levante, SUV piyasasında eşine az rastlanan bir özellik olan arka aksta mekanik Kilitli Diferansiyel (LSD) donanımına sahip. Standart olan bu diferansiyel sayesinde tüm iklim ve yol koşullarında etkili bir tutuş sağlanıyor. Asimetrik kilitleme özelliği sayesinde güç altında yüzde 25, serbest bırakıldığında ise yüzde 35'lik kilitleme sağlayan sistem sayesinde spor otomobillerin keskinliği sunuluyor. Elbette 4x4 sisteminin de bu sistem ile beraber çalıştığını eklemeden geçmiyoruz!

 • 6/10
  Havalı süspansiyonlar

  Dünyanın en zorlu segmentlerinden birinde mücadele veriyorsanız, eksiksiz bir altyapıya sahip olmalısınız. Maserati Levante’deki havalı süspansiyonlar da bu iş için gerekli teknolojileri barındırıyor. İhtiyaç durumuna göre yükselip alçalabilen Levante, altı farklı seviyede taban yüksekliğinde ayarlanabiliyor. Park konumuna alındığında yere olabildiğince yaklaşarak eşyalarınızı Levante’ye en kolay şekilde yükleyebiliyorsunuz. Ya da araziye çıktığınızda en yüksek konuma alarak engelleri birer birer aşıyorsunuz.

 • 7/10
  Çok kapsamlı güvenlik ekipmanı

  Elbette güvenlik son dönemin olmazsa olmazları arasında ve Maserati Levante’de bu donanımlar bol sayıda var. Örneğin, Maserati Stabilite Programı (MSP) bir dizi sensör sayesinde sürüş durumunu sürekli izleyerek aracın yol tutuşundaki kayıpları düzeltiyor, kesintisiz ilerlemenizi güvenle yapmanızı sağlıyor. MSP, gereken durumlarda motordan sağlanan torku azaltır ve dengeyi milisaniyeler içerisinde yeniden eski haline getirmek için frenleri çok çeşitli girdilerden faydalanarak etkinleştirir. Aniden vites küçültüldüğünde tekerleklerin kilitlenmesini önleyen motor tork fren kontrolü (MSR), frenler kilitleme önleyici (ABS) ve elektronik fren güç dağıtımı (EBD) ve fren destek sistemi (BAS) diğer güvenlik yardımcılarından diğerleri.

 • 8/10
  Harika motorlar ve 8 kademeli şanzımanlar

  Bir Maserati’yi Maserati yapanların başında motoru gelir ve Levante de bir istisna değil. Tamamı 3.0 litrelik olan motorlar arasında dizel ya da benzinli tercihiniz fark etmeksizin tümünde ZF imzalı 8 kademeli otomatik şanzıman standart donanımda yer alıyor. Dizel motorda güç 275 HP olarak tercih edilebilirken benzinlilerde 350 ya da 430 HP’den biri sizin olabilir. Dizellerde 6.9 saniye olan 0-100 km/s hızlanması en güçlü benzinlide 5.2 saniyeye kadar düşebilen Levante adeta süperspor otomobilleri kıskandırıyor. Maksimum hızlar ise 230 ile 264 km/s arasında değişiyor.   

 • 9/10
  Dokunmatik ekranlı multimedya sisteminden yayılanlar

  Levante’nin kabininin merkezinde 8.4 inç büyüklüğündeki Maserati Touch Control Sistemi sayesinde sadece müziklere ya da navigasyon sistemine hakim olmuyor, araç ile ilgili hemen her sistemi ayarlayabiliyorsunuz. Gelişmiş bilgi-eğlence teknolojileri arasında Bluetooth, USB, AUX, SD gibi arayüzler okunabilirken Apple Car Play ve Android Auto ile de tam bir uyum söz konusu. Örneğin iPhone kullanıcıları SIRI üzerinden normal konuşmayla çağrı yapmak, müzik, mesaj, hatırlatıcı not, e-posta, web sitesi ve daha fazlasına erişim sağlayabiliyor. Levante’de standart olarak 8 hoparlörlü bir sistem mevcut iken pek çok kişi GranLusso’da standart olan Harman Kardon Premium Ses Sistemi’nden yana tercihlerini kullanıyor. Levante’deki ses sistemindeki zirveyi ise Bowers&Wilkins belirliyor. 17 hoparlörü kapsayan sistem SUV mimarisine stratejik olarak yerleştiriliyor. 

 • 10/10
  Çünkü daha önce hiç böyle bir SUV kullanmadınız!

  Bugüne kadar pek farklı SUV modelinde seyahat etmiş olabilir ya da direksiyonuna geçmiş olabilirsiniz. Ancak daha önce hiç Maserati’nin SUV tipi bir aracına şahit olmamışınızdır. Levante, SUV dünyasındaki en sportif seçeneklerden biri olurken, tasarımıyla benzersiz özellikler gösteriyor. 9 farklı jant seçeneği, 5 farklı renkte fren kaliperi renk seçenekleri gibi, kişiye özel pek çok noktasında değişiklik yapılabilen Levante, rakip markalarda eşine zor rastlanan deri ya da ipek koltuklarıyla lüksün sınırlarında bir yolculuk vadediyor.