• Arama

Haziran Ayında Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Sergi

Haziran ayında görülmesi gereken 10 sergiyi listeledik.

 • 1/10
  Anna Laudel Contemporary, İstanbul

  Belkıs Balpınar’ın eserlerinden oluşan Dokuma-ma sergisi, 10 Haziran’a kadar görülebilir. Yenilikçi dokuma teknikleri kadar geleneksel metotları çağdaş kilim motiflerine uygulayan sanatçının bu sergisinde fizik ve astronomiden ilham alarak ürettiği eserler yer alıyor. Çağdaş yaşamı saran kaostan uzaklaşarak uzay boşluğunun dinginliğinin ve mikro partiküllerin yorumlandığı çalışmalar, galerinin üç katında sergileniyor.

 • 3/10
  C.A.M. Galeri, İstanbul

  15 Haziran’a kadar açık olacak Cemal Gürsel Soyel’in kişisel sergisi On the Run, kentli insanların bıraktıkları izleri takip ederek ilham aldığı eserlerden oluşuyor. Savaşın getirdiği kaos ve göç hali, güçlü soyut çalışmalardan görülen renkler ve karmaşık komposizyonlar resmin iç meselelerini izleyiciye çarpıcı bir biçimde sunuyor. 

 • 4/10
  Galerist, İstanbul

  Galeri Nev Ankara ortaklığıyla gerçekleştirilen ve 23 Haziran’a kadar açık olacak Perdeli Natürmort karma sergisi, Türk sanat tarihinin önemli 24 sanatçısının eserlerinden oluşuyor. Bir antik Yunan öyküsünde yer alan natürmorttan ilham alınarak oluşturulan seçki, modern sanatın temelinde yer alan Cézanne'ye ithaf edilmiştir.

 • 5/10
  Dirimart Nişantaşı ve Dirimart Dolapdere, İstanbul

  23 Haziran’a kadar açık olacak Julian Rosefeldt’in İstanbul’daki ilk kişisel sergisi Avangard ve Kıyamet, film ve fotoğraflardan oluşan bir seçki olarak dikkat çekiyor. Sinema ve resim tarihine göndermelerde bulunan sosyal ve politik konuları ele sergi, pop kültür ile işlenerek insanlığın kendi soyunu tüketmesi ve kalıntılar üzerinde arkeolojik incelemeler yapıyor.

 • 6/10
  Galeri KHAS, İstanbul

  Sanatçı Daron Mouradian’ın farklı dönemlerinden oluşan ve Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Açıkça Gizli Oyun, 1 Temmuz’a kadar görülebilir. Eserler, sanatın unutulan yüzü olan oyun, gizem, eğlence ve zevkin hatırlatması hedefleniyor. Sanatçı, Breugel ve Bosch’tan aldığı ilham ile 21. yüzyılın katı, sert, anlamsız dünyasına farklı bir açı ile mercek altına alıyor.

 • 7/10
  artSümer, İstanbul

  30 Haziran’a kadar açık olacak Güneş Yerinde sergisi, 12 sanatçının fotoğraftan resme, dijital çizimden ses yerleştirmesine kadar farklı disiplinlerden çalışmalardan oluşuyor. Anna Tsing imzalı Sonundaki Mantar kitabındaki Matsutake mantarından ilham alan seçki, kapitalizm içinde yaşam olanaklarını araştırıyor. Sergi genel anlamda ‘olmak’ değil, ‘oluş’ fikrinden yola çıkarak izleyiciye bugünün üzerinde oluşacak yarınlar için anı kovalamak gerektiğini hatırlatıyor.

 • 8/10
  Depo, İstanbul

  Sena Başöz’ün çalışmalarından oluşan kişisel sergisi Hafiflemeye Dair, 30 Haziran’a kadar görülebilir. İnsan doğasındaki hayvan olma halinden yola çıkan sanatçı, insanların bu yönünü birbirleri ve doğayla ilişkilendiriyor. Farklı malzemelerden oluşan eserde kutular, kuş portreleri, sarmaşık ve silgi gibi alakasız objeler kullanılarak üretilmiş eserlerden oluşuyor.

 • 9/10
  Arter, İstanbul

  Sanatçı Ali Mahmut Demirel’in İstanbul’daki ilk kişisel sergisi Ada, 15 Temmuz’a kadar görülebilir. İnsanın yok olduğu bir dünyaya odaklanan sanatçının üç yıldır terk edilmiş mimari yapılara odaklanan videoları ile, "Yapılar hizmet etmek üzere tasarlandıkları insanların yokluğunda nasıl bir yaşam sürdürürler?" sorusuna cevap arıyor.

 • 10/10
  SALT, İstanbul

  Yeni bir seri olan Sohbetler’in ilk sergisi Tanımsız Hizmetler Bürosu (THB), New York’taki Sculpture Center’in küratörü Sohrab Mohebbi tarafından düzenlenmiş. Sergide yer alan çalışmalar apartman sakinleri, aile, mahkeme salonu, çizim dersi katılımcıları, izleyiciler, küratörler gibi farklı geçmişe sahip kişilerin eş katmanlarında kesişen çevrelerdeki hayatları sunuyor.