• Arama

En Güzel Balkonlu 7 Süperyat

 

 • 6/6
  Okto

  Sessizlik içinde, kamaranıza özel balkondan sonsuzluğu seyretmenin tadı süperyat Okto'da bir başka olmalı. Sessizlik kısmını özellikle vurguluyoruz zira Okto'nun bu özelliği en çok vurgulanan yanlarından biri. 66 metre boyundaki süperyat adeta lüksün diğer adı. 2001 yılından bu yana rüyaları gerçeğe dönüştüren İtalyan tersane ISA tarafından üretilen Okto'nun kıç bölümünde kocaman bir yüzme havuzu bulunuyor. Altı kamarasında 11 misafir ağırlayabiliyor. Ağırlayabildiği mürettebat sayısı ise 17.  Yazımıza konu olan balkonu ise tekne sahibinin kamarasından açılıyor. Son derece geniş balkonu açmak sadece bir düğmeye bakıyor. Balkonun bir güzelliği de havalandırma sistemi. Sistemin bariyer özelliği sayesinde balkon açıldığında dahi serin hava içeride kalıyor ve sineklerin içeri girmesini engelliyor.

 • 5/6
  Genesi

  Namı-ı diğer Wider 150... Birkaç yıl önce denizseverlerin huzuruna sunduğu, her iki yandaki kanatların açılmasıyla eni neredeyse iki kat genişleyen modeliyle en yenilikçi yat markalarından biri olduğunu kanıtlayan Wider'ın, 45 metrelik modeli Genesi aynı zamanda markanın amiral gemisi. Üzerindekilere, konforu elden bırakmadan denizde olduklarını unutturmama misyonuyla ortaya çıkan Genesi'nin özellikleri akılları baştan alıyor. Balkon kısmına geçmeden önce bu özelliklere bir göz atalım: Öncelikle bagaji yaklaşık 10 metrelik rijit bir yardımcı botu alabiliyor. Bagaj kapağı kapandığında burası, 7 metrelik bir yüzme havuzu barındıran 90 metrekarelik bir beach club'a dönüşüyor. Tekne sahibinin kamarası tam 75 metrakare genişliğinde. 5,6 metrekarelik balkon da işte buradan tek bir düğmeyle denize uzanıyor. 2015'te suya inen modelin ikincisi iki sene sonra denizle buluşmak üzere yolda ve sahibini bekliyor. İlgilenenlere duyurulur...

   

 • 4/6
  Sanlorenzo SD112

  Üçüncü konuğumuz yine bir İtalyan güzeli. Sanlorenzo markasının yarıdeplasman serisi SD'in en büyük ikinci kardeşi SD112, 34 metrelik boyuyla biraz daha mütevazi. 'O' ismiyle de anılan model 10 misafir ve beş mürettebatı ağırlayabiliyor. Flybridge'i oturma grubu, güneşlenme minderleri, wet-bar'ı ve jakuzisiyle ayrı bir dünya adeta. Gelelim balkona... Sanlorenzo SD112'de diğerlerinden farklı olarak iki balkon var. Her ikisi de salonun iskele ve sancak tarafından açılarak içeriyi, açık bir alan haline getiriyor. Bu yenilikçi fikir ise salonunda daha geniş bir alan isteyen tekne sahibine ait. Tekne sahibi bir röportajında söylediği “Herkes tam alana yayılmış bir iç mekanın güzel bir manzara sunduğunu düşünür. Ancak her iki tarafı da açtığımızda hem daha da geniş bir salon, hem güneşlenmek için özel bir alan ve çok daha fazlasını elde edersiniz” cümleleriyle fikrinin ortaya nasıl çıktığının ipuçlarını veriyor.

   

   

 • 3/6
  Mangusta Oceano 46

  30 yılda tam 200 kişinin deniz hayalini gerçeğe kavuşturan Overmarine Group'a ait Mangusta'nın 45 metrelik modeli yarı deplasman bir gövdeye sahip. Hesaplı yakıt tüketimiyle uzun menzilli seyirlere olanak tanıyor. Geniş beach club'ıyla ve 12 kişiyi misafir edebildiği beş kamarasıyla denizin tadını sonuna kadar yaşatıyor. Diğerlerinden farklı olarak üstü de kapalı olan balkonu ise ana güvertede bulunan ana kamarada bulunuyor. Jakuzi, bar ve yemek alanının yer aldığı flybridge de tüm bu keyfin tamamlayıcısı oluyor.

   

   

 • 2/6
  Majesty 155

  Son derece geleneksel bir tasarıma sahip 47 metrelik Majesty155, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Gulf Craft'ta üretilmiş. Yılda 300 tekne üreten tersanenin en büyük modeli. Süperyatın en yüksek hızı 16 knot. 53.260 litrelik yakıt deposu, 10 knot'lık seyir hızıyla yaklaşık 4.000 deniz mili menzile sahip olduğunu gösteriyor. İç tasarımı ise Zen felsefesine göre düzenlenmiş. Ana kamaradan uzanan balkonu kayan kapılarla ayrılıyor ve içerinin daha da genişlemesini sağlıyor. Şezlonglarıyla tam bir keyif alanı olan beach club aynı zamanda yardımcı bot olarak kullanılan 6 metrelik bir Williams jet botu saklayabiliyor.

   

   

   

   

 • 1/6
  Sunseeker 28

  Genellikle kişiye özel süperyatlarda görmeye alışkın olduğumuz balkonla, bu boy seri üretim bir teknede karşılaşmak bizi bir hayli şaşırttı doğrusu. Ancak bir yandan da, yat tasarım dünyasının geldiği nokta konusunda sevindirdi. Bu demek oluyor ki yakın gelecekte balkonları, çok daha ulaşılabilir teknelerde görmeye başlayacağız. İngilizlerin medar-ı iftiharı Sunseeker'in 28 metrelik bu motoryatında balkon salonda yer alıyor. Her biri kendi banyosuna sahip dört kamarada sekiz kişi kalabiliyor. İki kişilik mürettebat kamarası da kıç bölümde konumlandırılmış. Tüm ene yayılan VIP kamara, kendi oturma grubuyla ayrı bir dünya yaratıyor.