• Arama

Dünyanın En İyi 10 Motosiklet Rotası

‘Otomobil mi, motosiklet mi’ ikilemini belki de her erkek yaşar…Böyle durumlarda içindeki maceracı ruha karşı koyamayanlar, tercihini iki tekerlekten yana kullanır. Kadınlara göre biraz ürkütücü gelse de sevenleri için adeta bir tutku olan motosiklet uğruna seyahat edebileceğiniz en güzel rotaları sizin için inceledik.

 • 1/10
  Serra Do Rio Do Rastro, Brezilya

  Güney Amerika’nın en büyük bölgesi, en etkileyici motosiklet yarışlarından birine ev sahipliği yapmasıyla motorcuların da çok sık uğradığı yerdir. Dağ silsilelerinin arasındaki yol, keskin virajlı olsa da motor sürmenin çok keyifli olacağı aşikar. İlk bakışta biraz ürpertse de burayı sevmeniz için oldukça fazla nedeniniz var. 

 • 2/10
  Karakoram Otobanı, Pakistan’dan Çin’e

  Karakoram Otobanı’nı Çin ve Pakistan arasında fethetmek, cesur bir motorcunun işidir! Dünyanın en yüksek asfalt yollarından biri olan Karakoram, Himalayaları aşan yollardan biri olmasıyla ünlü. Zorlu arazisi ve muazzam yüksekliğiyle adrenalin seven sürücüler için ise en ideal yerlerden. 

 • 3/10
  Hana Otobanı, Hawaii

  Yeşilin içinde kaybolduğunuzu zannederken aslında yanı başınızda okyanusun da olduğu bir yoldur Hana Otobanı. Motor sürebileceğiniz en efsanevi yollardan biri olan bu otoban, ilham verici bir doğal güzelliğe sahip. Motorcuların en sevdiği yerlerden biri olan bu otobanda 600 viraj ve çoğu tek şerit olan 60’a yakın köprü mevcut.

 • 4/10
  Transfagarasan Yolu, Romanya

  Bir keresinde Top Gear ekibi tarafından ¨Dünyanın En İyi Yolu¨ olarak ilan edilen Transfagarasan, 1970’lerde stratejik bir askeri yol olarak inşa edilmiş. Hala da dünya üzerindeki en destansı yollardan biri olan Romanya’daki bu yol, aslında oldukça virajlı ve nispeten de tehlikeli. Romanya’nın en yüksek zirvelerini bile aşan noktaları bulunan yolu çobanlar sürülerini sürmek için de kullandığı için her zaman dikkatli olmakta fayda var.

 • 5/10
  Ceuta’dan Marakeş’e, Fas

  Ceuta’dan Marakeş’e seyahat edeceğiniz bu yol size dünyanın en güzel ikilisini sunuyor: Afrika’nın kuzeybatısındaki İspanyol şehir olarak tanımlanan kültürel bir ada Ceuta ve dünyanın en renkli belki de en gizemli şehri olan Marakeş. Bu iki şehir arasında motorunuzu sürerken, bir yandan da kendinizi şehirlerin kimlikleri arasında kaybolmuş olarak bulmanız kaçınılmaz. Keskin virajları ve biraz da tehlikeli yollarıyla göz korkutsa da bu yol, maceraperest motorcuların favorilerinden.

 • 6/10
  Amalfi Kıyısı, İtalya

  İtalya’nın meşhur Amalfi Adası, kelimelerle anlatmaya yetecek gibi değil…UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan ve turistlerin en popüler mekanlarından biri olan ada, motorcuların da gözdesi. Özellikle Avrupa’da motor sürmeyi sevenlerin en sık geldiği yerlerden biri olan bu yolda, İtalya’nın güzellikleri arasında yolculuğun bitmesini hiç istemeyeceksiniz.

 • 7/10
  Tremola Yolu, İsviçre

  Bir zamanlar 18 kilometrelik Arnavut kaldırımı olan yolun yerini, bir tren hattıyla tünel aldı ve bu sayede otomobillerin İsviçre Alpleri’ni geçmesine izin verildi. Dünyadaki en güzel manzaraya sahip olan bu yol, aslında tehlikeli olmasına rağmen motorcuların gözdesi! Kış aylarında trafiğe kapalı olan bu yolun keyfini ancak baharda ve yazda çıkarabilen motorcular, aylar öncesinden yolun açılmasını iple çekiyor. 

 • 8/10
  Alaska Otobanı, Kanada

  Güney Amerika’da motosiklet keyfine varabileceğiniz rotaların başında Alaska Otobanı gelir. Uçsuz bucaksız yolda giderken etrafınızda göreceğiniz manzara sanki bir film karesindeymişsiniz hissi yaratabilir. 

 • 9/10
  Jebel Hafeet Dağ Yolu, Birleşik Arap Emirlikleri

  Jebel Hafeet, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en yüksek dağı olmasa da kesinlikle en çok bilinen yeridir. Dağın etrafında dolanan yol, cesur sürücüler için tutkunun ta kendisidir. Sonuna kadar gittiğinizde bir park yeri, bir otel ve ülke yöneticilerine ait bir saray tarafından karşılanacağınız bu yolun bitmesini hiç istemeyeceksiniz. 

 • 10/10
  State Otobanı 6, Yeni Zelanda

  Yeni Zelanda’nın dünyaca ünlü güzelliği, motorcular için mükemmel bir duraktır. Tasman sahili ve engebeli manzarasıyla uzun süre boyunca motor sürebileceğiniz bu yolda durmak istediğinizde, Franz Josef Glacier’i mutlaka ziyaret edin.