• Arama

Edinburg Restoran Önerileri İskoçya’nın Kraliyet Nişanlı Şefinden

 

İskoç ve Asya mutfağı bileşenlerini ustalıklı menülere dönüştüren İskoçya’nın en ünlü şefi Tony Singh, jenerasyonunun en iyileri arasında gösteriliyor. Kraliyet Akademisi Mutfak Sanatları’nın master şefi olan Singh, Extra Gastronomy’nin özel davetlisi olarak İstanbul’da katıldığı etkinlik için de özel bir menü hazırladı. Oloroso şeri fıçılarından çıktığı yolu gastronomi aracılığıyla anlatarak gastronominin daha önce hiç tanışmadığınız bir yönünü tatmanıza aracılık eden Extra Gastronomy, gıda kaynaklarının sürdürülebilir kullanımına da dikkat çekiyor. 

 

 • 1/9
  Kendi restoranınızda misafir olsanız hangi yemekleri tercih edersiniz?

  “Istakoz, deniztarağı, kabuklu deniz ürünleri.”

  Ünlülerin şefinin mutfağının nasıl göründüğünü merak edenlerdenseniz, Tony Singh’in yeni yemek konseptini mutlaka deneyimlemelisiniz. Tony’s Supper Club ile Edinburg’daki evini ve mutfağını o akşamki davetlileri için açan şef, mevsimin en taze ürünleri ile damaklarda unutulmayacak tatlar bırakan yemekler pişiriyor.

 • 2/9
  Edinburg’daki favori lezzet durağınız ve oradaki favori yemeğiniz hangisi?

  “Castle Terrace Restaurant ve menülerindeki Hare Royale.”

  Kapılarını 2010’da Edinburg’a yeni bir yemek deneyimi kazandırmak hedefiyle açan Castle Terrace, Michelin yıldızlı stil sahibi bir restoran. Fransız pişirme teknikleri ile yeniden yorumlanan Ada mutfağı, tutkulu ve lezzetli tabaklara dönüşüyor.

 • 3/9
  Romantik bir buluşma için tercihiniz neresi olur?

  “Café St. Honore.”

  Yönetici Şef Neil Forbes öncülüğünde mevsimlik hatta günlük değişen menüsü ile Café St. Honore, bir slow food restoranı. O sabah manavdan ve kasaptan gelen taze ürünlere göre menüsünü şekillendiren mekan, iyi ve dürüst malzemelerle iyi ve dürüst tabaklar çıkarıyor.

 • 4/9
  Keyifli bir kahve molası için nereye gidersiniz?

  “Artisan Roast.”

  Üçüncü dalga kahve akımının İskoçya’daki öncülerinden Artisan Roast, kapılarını ilk kez 2007’de açtı ve şehrin en kalabalık buluşma noktalarından biri haline geldi. Şehrin çeşitli noktalarına yayılan kafelerinin yanı sıra evlere de taze çekilmiş veya çekirdek kahve gönderimi yapan kahveci, etkileyici sayıda ödülün de sahibi.

 • 5/9
  Harika bir pazar kahvaltısı için aklınıza gelen yerler nereler?

  “Quay Commons.”

  Şık ve modern bir buluşma noktası olan Quay Commons, ustalıklı bir pastane ve lisanslı bir kafe. Her gün brunch ve öğlen yemeği sunan mekanda cuma ve cumartesi akşamları yemek de yiyebiliyorsunuz. Mekanı bu kadar özel kılansa ekmek hamurlarında ekşi maya kullanmaları.

 • 6/9
  Yabancı bir misafiriniz gelse onu hangi restoranda ağırlarsınız?

  “The Witchery.”

  Edinburg Kalesi’nin geçitlerinde tarihi binaların kapılarının ardına saklanan The Witchery, İskoçya’da gidebileceğiniz en ihtişamlı restoranlardan. Muazzam dekoru ve efsanevi yemekleri ile Edinburg’un en beğenilen yerlerinden olan restoran aynı zamanda lüks ve teatral suit odaları ile de konaklamak isteyen misafirlerini ağırlıyor.

 • 7/9
  Damak zevkiniz için en doğru lezzet kaçamağı neresi?

  “El yapımı çikolatalarıyla Chocolate Tree.”

  Kakao çekirdeğinden çikolata topuna dönüşünceye kadar en iyi lezzeti elde etmek için en kaliteli malzemeleri kullanan Chocolate Tree, ödüllü çikolatalarda parmağı olan bir yer. Organik ürünlerden çikolata ile çok yakışan badem gibi yan malzemelere kadar seçkin bir yelpaze sunan mekana gittiğinizde sıcak çikolatayı tatmadan dönmemenizi öneririz.

 • 8/9
  Lezzetlerine karşı koyamadığınız pastane hangisi?

  “Quay Commons.”

  Şık ve modern bir buluşma noktası olan Quay Commons, ustalıklı bir pastane ve lisanslı kafe. Mekanı bu kadar özel kılansa ekşi mayalı hamurları ile hazırladıkları elde sarılmış hamur işleri ve kekleri.

 • 9/9
  Edinburg’daki en paha biçilemez nokta neresi?

  “Bibi’s Bakery.”

  Harikulade cupcake’leri, baştan çıkarıcı brownie’leri ve özenle hazırlanmış macaron’ları ile Bibi’s Bakery, Edinburg’un en tatlı noktası. Vitrinden içeri baktığınızda eşsiz lezzetlerin hazırlanma aşamasına da tanıklık edebildiğiniz pastaneden her gün 18 farklı çeşit cupcake çıktığını da ekleyelim.