• Arama

Spiritüel Rotalar ve İyileşme Tatilleri

Yaşımız kaç olursa olsun, günlük hayatımızı dolu dolu yaşamak, enerjimiz hiç bitmesin isteriz. Standart bir iş gününün ardından bile bir masaj için ağladığımız zamanlar oluyor. Kasları rahatlamak için kimimiz daha zorunu, “sporu” tercih ederken, rahatına düşkün kimimize duyulara hitap eden aroma terapiler, reiki-yoga gibi spiritüel aktiviteler daha iyi geliyor. 

Yoğun bir temponun içinde günler geçerken ve “doğaya kaçışlarımız” sadece hafta sonu ile sınırlıyken, kaybettiğimiz sağlığı ve enerjiyi geri kazanmamız oldukça güçleşiyor.

Enerjimizi düşürmeden fonksiyonel olabilmek hepimizin arzusu: İster sporcu, ister borsacı ister ev kadını olalım, sonuç değişmiyor: Her zaman “genç”, sağlıklı ve enerjik olmak istiyoruz. Durum böyleyken, kişisel hoşnutsuzluk-ticari çıkar döngüsünde, seyahat anlayışı da şekil değiştirerek, sayısı giderek artan ve bizim “büyük bir bilgi kirliliği diyebileceğimiz “son yılların beslenme ve sağlıklı yaşam trendleri üzerine yüzlerce yazı” etrafında dönüyor. Bu yazılar da maalesef bilim ile temellendirilmemiş, sadece genel-geçer bilgi kapsamındalar. Yine de enseyi karartmıyoruz; zira modern tıp ve kadim bilgilerinin bir araya getirildiği, tatil anlayışının sağlıkla, bilimle ve profesyonellikle birleştiği bir Uzak Doğu gerçeği bulunuyor.

Öncelikle Uzak Doğu’yla özdeşleştirilen genel masaj ve spa klişesinden çıkmak gerekiyor: Her ne kadar ne zaman başladığı ve bittiği belli olmayacak kadar narin, rahatlatıcı Japon masajı shiatsu bizi bizden alsa da, Tai masajıyla kendimizden geçip eklemlerimize bayram ettirdiğimizi düşünsek de, Ayurveda ve Holistik (bütünleyici) terapi bizleri çok başka dünyalara götürüyor. Temelini 5000 yıl öncesinin Çin tıbbı ve Ayurveda gibi eski şifa sistemleri geleneği olan Holistik (bütünleyici) terapi, zihni, ruhu ve bedeni bir bütün olarak ele alıyor. Yaşam biçimi olarak da belirli hastalıklara, semptomlara ve ruh hallerine odaklanmak yerine “şifalanmak” için bireyi tüm yaşam dinamikleri, yaşama bakış açısı, bulunduğu ortam, çalıştığı iş, aile düzeni gibi daha birçok konu ile birlikte ele alıyor. Ayurveda, bedeni ve zihni koruma altına alıyor. Kişiye özel uzman-danışmanlar eşliğinde doğru beslenme, stres yönetimini kapsayan iyileştirici terapiler, bütünsel bir şekilde natürapat yaşam tarzını benimsetiyor. Zihin ve beden uyum içinde dengeye otururken, hayatımızda önümüze çıkabilecek tüm zorluklara da hazırlıklı hale getiriyor. Kulağa her ne kadar “egzotik” gelse de, dünyadaki en eski tıp disiplinlerinden biri olarak biliniyor. Sonsuz vaatleri, efsaneleri ve hikayeleri olan bir Hint işi. Hele Tibet öğretileri ve geleneksel Çin tıbbıyla da birleştiğinde, ortaya inanılmaz bir kür çıkıyor. 

Zihninizi ve bedeninizi canlandırmaya ihtiyaç duyuyorsanız, Jules Verne Seyahat gurularımıza bir kulak verin deriz: Yıllara ve kısmen “sağlıksız” geçirdiğimiz zamanlara isyan etmek yerine, bu yıllık “yenilenme” terapilerini deneyebilir, uzak rotalarda bir mola verip geri gelebilirsiniz. 

Bizim önerdiğimiz destinasyonlarla, “Yeniden dirilişin ve bütünleşmenin 4 Ası”:  

Hindistan | Tayland | Vietnam | Endonezya

 • 1/4
  Vana | India

  Öne çıkan terapiler: Detoks, Yoga, Ayurveda, Kilo verme, Duygusal iyileşme,  Meditasyon, fitness, Geleneksel Çin Tedavisi, Farkındalık, Tibet Tedavisi

  Birinci sınıf bir şifa merkezi olan Vana, muhteşem bir doğanın içinde yer alıyor. Narin ve sakin mimari tasarımı ile dikkat çeken tesisin yontulmuş taş ve sırsız cam örgüsü, sınırsız alan-sınırsız düşünce gücüyle eş orantılı. Sessiz bir renk düzeninde tasarlanan, ağaçlara ve yemyeşil tepere bakan odalarıyla tek başına bir iyileşme merkezi adeta. Kişiye özel danışmanların “daha yoğun” ve kendinize dönük terapi programları yaptığı tesiste aynı zamanda hedeflerinizi de listeliyor, “sağlıklı yaşam ve gençlik” terapiniz sürdürülebilir bir akışta ilerliyor. İyileşme sürecinde, dinginlik ve sessizlik esas alınmış. Bununla birlikte, geleneksel Ayurveda yemekleri, sade ve sebze ağırlıklı menülerle sunuluyor. Vana, beslenme felsefesini aç ve yoksun bırakmak üzerine değil, “vücuda şifa veren mantıklı yemek” üzerine kurmuş. Tibet şifa öğretileri ve geleneksel Çin tıbbı ile desteklenen tedaviler, bütünsel olarak bir yaşam tarzı olarak empoze ediliyor. Şaman rahipler, uzmanlar ve ruhani müzik seansları da dengeli bir biçimde günlük akışta yer alıyor.

 • 2/4
  Como Shambala| Endonezya

  Öne çıkan terapiler: Fitness, Detoks, Ayurveda, Kilo verme, Bütünsel (Holistik) Tedavi, Anti-Aeging

  Sağlıklı yaşam tutkunları tarafından en çok tercih edilen Spa merkezlerinden biri olan Como Shambala, palmiye ağaçlarının sarmaladığı yemyeşil bir tropik coğrafyanın göbeğinde yer alıyor. Bu münzevi ve huzur verici “sağlık sığınağı”, aynı zamanda tüm duyularınızı uyandıracak, sizi şımartacak, sonsuz dinçlik ve yaşam enerjisi verecek bir dönüşüm merkezi. Como Shambala’nın size yaklaşımı ve sunduğu programlar, holistik tedavi anlayışının belki de en kapsamlı ve kişiye özel yorumlarından biri haline dönüşüyor. Zihin-beden-ruh üçlemesinin senkronize bir şekilde gençleştirildiği tesiste Doğu tıbbı, Batı’nın bütünsel tedavi teknikleriyle mükemmel bir şekilde harmanlanmış. Sadece yoga, meditasyonla sınırlı kalmayarak her zevke uygun tercihlere ve aktivitelerine de yer vererek, sporu son derece zengin tutuyor. Como Shambala, “neyi ne kadar istiyorsanız, o kadar yapın” rahatlığını tesise adım attığınız andan itibaren size hissettiriyor.

 • 3/4
  Chiva-Som | Tayland

  Öne çıkan terapiler: Detoks, Fitness, Yoga-Pilates, Kilo verme, Ruhsal İyileşme, Anti-Ageing, Bütünsel (Holistik) Tedavi

  20 yıllık geçmişiyle, gelmiş geçmiş bütün spa merkezlerinin kubbesi olan Chiva-Som Uluslararası Sağlık Merkezi, alternatif tedavide ve spa faaliyetlerinde liderliği hiçbir tesise kaptırmıyor. Hua Hin’deki yemyeşil tropikal bahçeler arasındaki Spa cenneti, Bangkok’ta sadece iki saat uzaklıkta. Tamamen kişiye özel terapi servisi veren Chiva-Som, tek kişi gitseniz bile sizi dinginliğin ve huzurun doruklarına çıkarıyor. Asya’da trend haline gelen “fırsatçı ve sahte” SPA merkezlerinin aksine, Chiva-Som, dünyalarca farklı: Tesis, felsefesini tamamen yaşam tarzını değiştirme ve uzun vadeli sağlık faydası üzerine oturtmuş. Bununla beraber, spor ve meditasyon-yoga da günlük program akışında en iyi eğitmenler eşliğinde yer alıyor. Bununla birlikte,  masaj ve yüz bakımlarının yanı sıra, kolonik sulama terapileri ve yüzdürme, ovma, vücut cilaları, iridoloji ve deniz yosunu tedavileri, süt banyoları ve akupunktur da bulunuyor. Dünya çapında efsane olan Tayland mutfağı ise Chiva-Som’da ayrı bir konsepte sunulduğu gibi, sağlıklı pişirme sanatı da öğretiliyor. Chiva-Som’da bir haftalık bütünsel terapiden sonra yepyeni bir insana dönüşüyorsunuz.

 • 4/4
  Amanoi | Vietnam

  Öne çıkan terapiler: Anti-Ageing, Uzun yaşam, Stres kontrolü, Kilo kontrolü, Farkındalık

  Nefes kesen bir tabiatın ortasında yer alan Amanoi, Nui Chua Milli Parkı’nın dağlık tarafında yer alıyor. Vietnam’ın keşfedilmemiş güzelliklere açılan bir penceresi görevi gören bu tesis, inzivai lüksün belki de en Uzak Doğulusu. İçeri girdiğiniz anda kendi coğrafyanızda yer alan “günlük hayatın çılgın temposu” ortadan kayboluyor.  Amanoi, lüks resort ve sığınak konseptinin en şık hali; nilüfer çiçekleriyle çevrili bir tablo adeta. Spa Merkezi, özellikle akıl-beden dengesini sağlamak üzerine uzmanlaşarak kapsamlı tedavilerini kendi markalaştırdıkları “üç imza yolculuğu” deneyimleri üzerine oturtmuşlar: Sağlıklı yaşam programları kendini iyileştirmeyi, yenilenmeyi, denge kazanımını, içsel odağı ve uzun ömürlülüğü destekliyor. Tamamen yerel ve doğal beslenmeye odaklı mutfakları, her türlü gustoya hitap ederek 5 yıldızlı bir servis veriyor. Tesisin teması, tamamen rahatlama ve huzur üzerine kurulu.

 • *İçeriğin orijinali için Jules Verne Travel Blogu ziyaret edebilirsiniz