• Arama

Beyrut’un En İyileri Letitia Gallery’nin Kurucu Ortağından

Lübnan’daki modern sanatı global arenada yükseltmek amacı ile Beyrut’un Hamra bölgesinde kurulan Letitia Gallery, proje bazlı sergi programları ile yerel sanatçıları uluslararası ziyaretçilere tanıtıyor. Galerinin kurucu ortağı ve küratörü Annie Vartivarian, Beyrut’un en sevdiği yerlerini OGGUSTO okuyucuları ile özel olarak paylaştı.

Fotoğraf: Letitia Gallery, Beyrut

 

 • 1/10
  Konaklayın

  “Mar Mikhael mahallesinde yer alan, tarihi bir binada konaklama ve kahvaltı hizmeti sunan güzel Baffa House.”

  Otantik bir Lübnan evinin renovasyonu ardından hizmet vermeye başlayan Baffa House, Beyrut’u ve Lübnan’ı keşfetmek isteyenler için eşsiz bir adres. Beyrut’un sanat ve yaratıcı yanının ortaya çıktığı Mar Mikhael bölgesindeki bir sokakta konumlanan konukevi, İtalyan bir aile tarafından işletiliyor. Renklere göre dekore edilmiş odalarının yanı sıra geleneksel ev yapımı kahvaltı ve havaalanından transfer hizmetleri de sunuluyor.

 • 2/10
  Deneyimleyin

  “Cumartesi günleri kurulan Souk El Tayeb çiftçi pazarı.”

  2004’te Lübnan’ın ilk çiftçi pazarı olarak kurulan ve zaman içinde yemeklerin, geleneklerin ve misafirperverliğin paylaşıldığı bir forum haline gelen Souk El Tayeb, küçük üreticilerin tüketicilerle buluşmasını sağlıyor. Her hafta yaklaşık 100 küçük üretici Lübnan’ın çeşitli bölgelerinden ürettikleri taze, yerel ve mevsimlik sebze ve meyvelerini, süt ürünlerini pazardaki tezgahlarında ziyaretçileri ile buluşturuyor. Pazarda aynı zamanda çömlek, sabun gibi el işçiliği ile üretilmiş ürünlerin yanı sıra çocuklar için eğlence alanları da bulunuyor.

 • 3/10
  Kendinizi Şımartın

  “Son derece yetenekli Lübnanlı modern sanatçıların işlerinin sergilendiği galerileri ziyaret edin.”

  Son birkaç sene içinde sanat arenasının iştahını kabartan Lübnanlı sanatçıların keşfedilmesi adına yerel çevre ve uluslararası ziyaretçiler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri, Letitia Gallery. Eileen Cooper’in Under the Same Moon sergisine ev sahipliği yapan galerinin gelecek programında Ahmed Badry’nin Portmanteau sergisi yer alıyor.

 • 4/10
  Şaşırın

  “Beit Amir’in arkasındaki gizli bahçeyi bir kahve veya Hint yemeği için keşfedin.”

  Otantik bir Lübnan evinin renove edilmesinin ardından konukevi ve restoran olarak hizmet vermeye başlayan Beit Amir, şehir içinde sakinlik arayanlar için arka avlusunda muazzam bir de bahçe saklıyor. Kısa bir mola için mutlaka uğramanızı öneririz.

 • 5/10
  Tadın

  “Geleneksel Lübnan mutfağını keşfetmeyi ve yemek yaparak kadınların güçlenmesini misyon edinen Tawlet’e gidin.”

  Souk el Tayeb’in çiftçi mutfağı olarak haftanın her günü hizmet veren Tawlet, Lübnan’ın çeşitli bölgelerinde köklenen lezzetlerin bir araya geldiği bir keşif cenneti. Çiftçiler ve kadınlar gibi küçük çaplı üreticileri desteklemek amacıyla kurulan bir birlik olmanın çok ötesine geçen Tawlet, lokal lezzetleri tadabileceğiniz en ideal yerlerden biri.

 • 6/10
  İçin

  “Centrale’deki bar bir klasiktir!”

  Bahçesi, teras barı ve restoranı ile üç farklı ambiyansı tek bir çatı altına toplayan Fransız mekanı Centrale, Lübnan’da vakit geçirebileceğiniz en şık noktalardan. 2001’den beri hizmet veren restoranın giriş katında 1500 şişelik bir şarap mahzeni yer alıyor. Fransız şef Mickael Gantner’in öncülüğündeki mutfaktan çıkan menü, ilkbahar ve sonbaharda değişiyor. Güzel bir müzik eşliğinde keyifli bir gece geçirmek için ideal.

 • 7/10
  Gezin

  “Son derece ilgi çekici koleksiyonlara sahip olan National Museum’u ve Mineral Museum (MIM)’u ziyaret edin.”

  Tarih öncesi çağlara dayanan hayranlık uyandırıcı koleksiyonunu her geçen gün zenginleştiren National Museum, 1975’te patlak veren savaşta gördüğü zararın yaralarını yeni yeni kapatsa da Lübnan tarihine dair barındırdığı izler açısından görülmeye değer. Salim Edde’nin 17 sene içinde biriktirdiği maden koleksiyonunu meraklıları ile buluşturmak adına 2013’te açtığı Mineral Museum ise, sadece Beyrut’ta değil dünya üzerinde görebileceğiniz en ilginç yerlerden.

 • 8/10
  Görün

  “Biraz klişe gelecek; ama Raouche Pigeon Grotto’dan gün batımını izleyin.”

  Denizden 70 metre yüksekte ve sanki zamanın başından beri oradaymış gibi kendinden emin kayaların ardından batan güneşi izlemek, tıpkı -yerel halkın yanı sıra- Beyrut’a gelen pek çok ziyaretçi gibi sizin de deneyimlemeniz gerekenlerden.

 • 9/10
  Alışveriş Yapın

  “Geleneksel Lübnan el sanatlarını ve mobilyalarını Japon etkisi ile yeniden yorumlayan Nada Debs.”

  Japonya’dan gelen kumaşları Orta Doğu’nun malzemeleri ile geometrik ve modern bir tasarım estetiği ile buluşturan Nada Debs, farklı kültürleri ustalıklı bir el işçiliği ile harmanlayan bir tasarım evi, konsept mağaza, hatta galeri. Mobilyadan aksesuara, sanat eserinden mücevhere pek çok farklı segmentte ürünü bir arada sergileyen Nada Debs’ten eliniz boş çıkmayacağınıza eminiz.

 • 10/10
  Tadını Çıkarın

  “Hanna Mitri’de bademli ve kayısılı dondurmanın keyfine varın.”

  Hakkında çıkan ‘dünyanın en iyi dondurması’ haberlerinin sebebi, Hanna Mitri’nin 60 yılı aşkın bir süredir lezzetini sürekli geliştirerek müşterilerini her daim taze ve leziz dondurmalarla buluşturmasında yatıyor. 1949’da açılan beyaz duvarlı küçücük dükkandaki fırında savaşın izlerinin görülmesi bir yana, bir aile işletmesi olan Hanna Mitri, şehirdeki gerçek sütle dondurma yapan tek yer. Dondurmalarının yoğun kıvamının ve eşsiz lezzetinin sebebi de bu.