• Arama

Ruhunuzu ve Bedeninizi Düğün Gününe Hazırlayacak 5 Öneri

Havalar ısınmaya başladıkça düğünler de sıklaşıyor. Birçok genç kız için gelinlik ve düğün günü çok çok ayrı bir önem taşıyor ve özel gün için herkes genellikle aynı şeyi düşünüyor: “Her şey mükemmel olsun.” Tabi hazırlıklar da çok önceden başlıyor, o gün için her şey en ufak ayrıntısına kadar düşünülüyor. Bütün bu hazırlıkların yanı sıra bir de kendinizi o güne hazırlamanız gerektiği stresi de işin içine giriyor. Bütün genç kızlar hayalini kurdukları o gelinliğin içinde en ince, en güzel halde görünmek istiyor. Peki hem ruhumuzu hem de bedenimizi gelinliğe ve düğün gününe nasıl hazırlamalıyız? İşte Diyetisyen Dilara Koçak’ın 5 önerisi...

 • 1/5
  Kilo verme planınızı geciktirmeyin

  Eğer evlilik gibi bir planınız varsa ve bunun için fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, kilo verme hazırlıklarına önceden başlamayı unutmayın. Amacınız düğün öncesi kısa süre içinde fazla kilo vermek olursa, sonucunda karşılaştığınız başarısızlık sizi mutsuz hissettirebilir. Planınızı düğün öncesi en az 6 ay içerisinde sağlıklı kilonuza yavaş yavaş gelecek şekilde yapın.

 • 2/5
  Stresinizi en aza indirmek için egzersizi ihmal etmeyin

  Evlilik öncesi birçok şey sizi strese sokuyor olabilir, haklısınız. Birçok şeyi aynı anda düşünmek ve tek bir gün için hazırlanmak oldukça yorucu. Bu günlerde stresi kontrol edebilmek için omega-3 içeriği yüksek besinleri tüketmeyi unutmayın. Haftada 2 kez balık tüketin, cevizi ve semiz otunu beslenmenizden eksik etmeyin. Bağırsaklarınız mutluysa siz de mutlusunuz demektir. Probiyotik içeren besinleri her gün beslenmenize ekleyin. Bütün bunların yanı sıra egzersizin stresi azaltıp, mutluluk hormonu salgılattığını da unutmayın. Egzersiz desteğiyle düğününüzde daha fit ve sağlıklı görünürken aynı zamanda stresinizi de kontrol altına alabilirsiniz.

 • 3/5
  Daha enerjik olmak için meyve ve sebze tüketin

  Evlilik hazırlıkları ve stresle baş edebilmek için bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekir. Düğün gününüze henüz vakit varsa, bu sürede bedeniniz için en iyi şekilde değerlendirmenizi öneririm. Genelde düğün öncesi son 1-2 gün ve düğün günü, gelinlerde heyecan doruk noktasına ulaştığı için iştahta kesilmeler yaşanması normaldir. Ancak düğün günü parlayan bir cilt ve gözler, enerjik ve fit bir vücut için her gün dengeli beslendiğinizden emin olmanız gerekir. Her gün taze sebze ve meyve tüketimi vitamin ve mineral içeriğiyle bağışıklık sisteminizi destekler, cildinize iyi gelir. 

 • 4/5
  Işıl ışıl görünmek için yeterli su için

  Düğün öncesinde ve özellikle düğün gününde bedeninize siz ne kadar iyi davranırsanız ve ona istediklerini verirseniz, o da size bunun karşılığını verir. Yeterli sıvı almak açlık hissini kontrol etmenizi kolaylaştırır, baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu gibi problemleri önler ve cildiniz için de ayrıca önemlidir. Daha ışıl ışıl bir cilt için her gün yeterli su içtiğinizden emin olun. Kafein tüketimini azaltın, bunun yerine bitki çaylarını tercih edin.

 • 5/5
  Rutin kontrollerinizi ihmal etmeyin

  Bu dönemlerde genellikle karşılaştığım tablo her yere koşturmaktan kendini unutan gelin adayları. Ama unutmayın o günün yıldızı siz olacaksınız ve kendinize iyi bakmalısınız. Bu dönemde de rutin kontrollerinizi ihmal etmeyin. Özellikle kilo kaybına destek olması ve ruh haline olan etkileri sebebiyle D vitamini önemseyin. Eğer eksiklik varsa mutlaka hekim kontrolünde takviyenizi kullanın. Yine demir ve B12 seviyelerinizdeki eksiklikler de kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenize sebep olabilir. kendinizi ön plana alın.